Temat na weekend: Wisła (video)

Skomentuj (1)

zobacz więcej (46)

Mówią o niej: dzika rzeka. Niektórzy dodają: ostatnia taka rzeka w Europie. W tym tygodniu proponujemy mniej forsującą wyprawę w górę Wisły – statkiem. Znajdzie się też coś i dla tych, którzy preferują spacery…

Wisła w okolicach Kazimierza tworzy przełom, który zaczyna się w Annopolu, a kończy po około 80 km – w Puławach. Pod Kazimierzem dolina rzeki znacznie się zwęża, mając nie więcej niż 1,5 km szerokości, podczas gdy w innych miejscach jest nawet do 10 km szeroka. Podwyższeniu ulegają również zbocza, dochodząc do 80 – 100 m wysokości. Takie ukształtowanie krajobrazu nastąpiło tu w czwartorzędzie – wtedy Wisła zmieniła koryto, przesunęła się na wschód wybierając nową drogę między Kazimierzem i Janowcem. Dziś przyrodę i krajobraz na tym odcinku Królowej Polskich Rzek chronią obszary Natura 2000, Kazimierski Park Krajobrazowy czy, rezerwat przyrody Krowia Wyspa położony za Mięćmierzem. Dotąd właśnie docierają statki spacerowe z Kazimierza. Taki rejs to okazja do popatrzenia na Miasteczko z innej perspektywy - "ukazuje się ono oczom zawieszone u gór" – jak pisał Józef Czechowicz.

Widnokrąg z ucichłym zamkiem i jeszcze łysicą trzykrzyską
oddycha bardzo blisko,
jakby rękę położył na klamkę;
nie otwierając drzwi.
Nie otwieraj innego raju!


Rejsy wycieczkowe w towarzystwie gwarnej dziatwy nie nastrajają może aż tak poetycznie, ale warto spojrzeć na koronkowe zbocza kazimierskiej strony, gdzie wtopione w zieleń bieleją zamek, baszta, fara, kasztel Prusza i spichlerze na dawnym Gdańskim Przedmieściu. Z Wisły widać również klasztor oo. Reformatów z sanktuarium Matki Bożej Kazimierskiej. A wkrótce potem ukazują się kamieniołomy, dawna Kamienna Góra, dziś znana jako Albrechtówka, i Mięćmierz z wiatrakiem.

Janowiecka strona kusi żółtym piaskiem dzikich plaż, po których w Kazimierzu zostało już raczej tylko wspomnienie. Można z nich jednak korzystać – wystarczy tylko znaleźć przewoźnika. A o to wcale nietrudno. Na przeciwległy brzeg można popłynąć na przykład łodzią zwaną batem . Na janowiecką stronę zawijają również statki . Przystań Janowiec to okazja do zwiedzenia tej miejscowości z okazałą dawną rezydencją Firlejów. Stąd do miasteczka tylko 4 km – można je pokonać albo pieszo, albo „ciuchcią”.

- Wizyta w Janowcu wprowadza dużą różnorodność: jest zamek, jest dwór, jest wystawa etnograficzna – mówi przewodnik Elżbieta Piskorek. - To jest szczególnie warte polecenia dla wycieczek szkolnych, ale nie tylko: mamy rezydencję magnacką, rezydencję szlachecką, a wystawa w spichlerzu pokazuje, jak żyła najbiedniejsza część społeczeństwa. Przy okazji łączy się zwiedzanie z rejsem statkiem .

Wystarczy się tylko wcześniej umówić z przewoźnikiem, a nie tylko będziemy mogli dopłynąć do Janowca, ale i stamtąd statkiem wrócić.

Po Wiśle w okolicach Kazimierza pływa w zależności od potrzeb 3 – 4 statki, w śród nich najbardziej ulubione przez dzieci – Wiking i Pirat.

- Ja natomiast preferuję Marzannę – mówi żona armatora Stanisława Skoczek – jest wygodna, ma pokład słoneczny i zadaszony, a pod pokładem – bufecik.

To zaledwie część kazimierskiej flotylli , w której najstarszy jest odrestaurowany statek „Kazimierz Wielki” z 1900 r. - jedyny tylnokołowiec w Polsce. Pływa on jednak rzadko – przy wysokim stanie wody.

- Wisła nie jest uregulowana i nie jest przystosowana do żeglugi. Prowadzenie statku jest tu bardzo trudne z tego względu, że rzeka niesie ogromne ilości piachu, które wciąż przemieszcza w rożne miejsca – mówi marynarz Andrzej Dudek. – Trzeba po prostu umieć czytać wodę po to, żeby po niej pływać, szczególnie jak jest jednostka o większym zanurzeniu – to wymaga większego doświadczenia takiego, jak ma kapitan, wiec nie ma tu żadnego problemu.

Kapitanowi pozostaje więc czytać wodę, a uczestnikom spaceru po rzece na przykład – karmić mewy, których wiele uwija się koło statku, przyzwyczajonych, że tu zawsze mogą liczyć na niejeden kawałek kazimierskiego koguta.

 

Uwaga!


Trwają prace przy budowie ronda i mostu na rz. Bystrej w Bochotnicy. Ruch odbywa się wahadłowo regulowany za pomocą sygnalizacji świetlnej ustawionej przed mostem nad Bystrą.

 

Weekend w Kazimierzu


Sobota 11 czerwca

godz. 9.00 - Rajd Dwa Brzegi w ramach Dni Wisły 2011 Muzeum Przyrodnicze

godz. 10.00 - V Ogólnopolski Kiermasz Smaków Regionalnych „Zasmakuj w Kazimierzu” - rynek.

godz. 16.00 - Wernisaż wystawy poplenerowej „Krynica-wiosna 2011” - Galeria Mit ul. Senatorska 1

 

Po raz kolejny kazimierska Galeria Mit. użycza swej powierzchni wystawienniczej Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. Tym razem na ścianach galerii zawisną prace będące plonem pleneru graficzno – malarskiego „Krynica-wiosna 2011”. W plenerze udział wzięli m.in. malarze sztalugowi Kazimierskiej Konfraterni Sztuki Maria Lipec, Marta Andała, Agnieszka Mitura, Roman Gruszecki, Hanna Korzeniowska, Mirosława Marcinek, Mateusz Smółka, Leszek Niewiadomski, Artur Marcinek, Waldemar”Diabeł”Wojczakowski i Alek Osada. Wystawa jest przede wszystkim prezentacją efektów uzyskanych na plenerze. Nowe światło, kolorystyka, tematy stanowią niewątpliwie powiew świeżości niezbędny każdemu rozwijającemu się artyście.

 

godz. 17.00 - "Malarska uczta" - wystawa malarstwa Roberta Romanowicza - Galeria Leonardo ul. Klasztorna 1

Podczas wernisażu wystąpi bard Lubelszczyzny - Adam Świć.

 

godz. 20.00 - U Fryzjera Muzyka Klezmerska - kapela Rzeszow Klezmer Band   - Knajpa U Fryzjera

godz. 21.30 - Wieczorne Kino Plenerowe: Pokaz diaporam Roberta Dejtrowskiego, Michała Ciacha i Małgorzaty Wójtowicz Muzeum Przyrodnicze


Niedziela 12 czerwca


godz. 9.00 -  XXI Zlot Jaworzniaków. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy klasztorze

 

Msza św. i intencji uczestników Zlotu w kościele farnym .

Po mszy odsłonięcie tablicy upamiętniającej walkę młodzieży z komunistycznym zniewoleniem narodu polskiego w miejscu pamięci narodowej przy klasztorze  oo.  reformatów w Kazimierzu Dolnym.
Akcja Katolicka  po każdej mszy w niedzielę będzie zbierała pieniądze na renowację obelisku Józefa Piłsudskiego , znajdującego się przy murze klasztornym.

 

godz. 10.00 - V Ogólnopolski Kiermasz Smaków Regionalnych „Zasmakuj w Kazimierzu” - rynek.

godz. 12.00 -  Wystawa Ferdynanda Ruszczyca - Kamienica Celejowska

 

Wystawa organizowana przez Muzeum Nadwiślańskie poświęcona Ferdynandowi Ruszczycowi, wiąże się z jego pobytem w Kazimierzu Dolnym, dokąd artysta przyjechał razem ze swoimi uczniami na plener w 1906 roku. Zaprezentowane zostaną liczne rysunki powstałe w czasie tego pleneru, a także prace olejne malarza z różnych lat twórczości – niektóre z nich – po raz pierwszy. Wystawie towarzyszyć będzie katalog.

 

Przez cały weekend trwać będą:

 • Wystawa "Żydowski Kazimierz" - synagoga ul. Lubelska
 • Kazimierska ars mundi. Twórczość Kazimierza Poznańskieg o – Budynek dawnej synagogi ul. Lubelska
 • Wystawa czasowa "W synagodze i w domu" Muzeum Sztuki Złotniczej
 • Wystawa prac Jacka P. Jarosza i Beaty Zalewskie j Dom Dziennikarza 
 • "Secesja" - wystawa malarstwa Ireny Duszackiej - Galeria Grabskich ul. Lubelska 33
 • Wystawa malarstwa Slawy Radowa – Galeria ul. Nadwiślańska 5
 • „Fotografia dzikiej przyrody” („Wildlife Photographer of the Year”), złożona ze zdjęć wyróżnionych w najbardziej cenionym i największym w świecie konkursie fotograficznym w zakresie fotografii dzikiej przyrody – Muzeum Przyrodnicze
 • Wystawa fotografii Waldemara Rutkowskiego - Miejska Biblioteka Publiczna
 • Muzeum Tortur - Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza  

 

Zobacz również:

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

 • andrzej
  Brak zdecydowanych działań ze strony włodarzy Kazimierza w/s cumowania statków może doprowadzić już wkrótce, iż miejsce znanego w Polsce i poza granicami naszego kraju kazimierskiego armatora może zająć jakiś zewnętrzny "rekin". A może to kazimierskim władzom na rękę? Wszak coraz częściej się słyszy niczym nieuzasadnioną i niesprawiedliwą opinię, iż kazimierzacy to nieudacznicy, a Miasteczko funkcjonuje tylko dzięki zaradności i licznym pozytywnym cechom ludzi z zewnątrz, którzy mają receptę na gospodarczo-turystyczny sukces...

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2020 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Pokaż stopkę