Klezmerzy 2012 (video)

Skomentuj (5)

Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej wpisał się już na stałe w kalendarz imprez w Kazimierzu Dolnym. Nie może więc tej imprezy zabraknąć również tego lata. Jest już wstępny zarys programu.

VII Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej odbędzie się w dniach 10 - 14 lipca w Kazimierzu Dolnym. Zanim powstanie szczegółowy program imprezy, upłynie jeszcze sporo czasu, jednak już teraz wiadomo, jacy artyści zagoszczą na kazimierskiej scenie. Pojawią się wykonawcy zupełnie nowi, nieznani festiwalowej publiczności oraz tacy, którzy w Kazimierzu Dolnym czują się już prawie jak w domu. Oto wstępna lista: Berberys, Bydgoszcz Klezmer Band, Marek Ravski, Agnes Palmisano i Klezmer Reloaded (Austria), Ilona Sojda z zespołem, Caci Vorba, Di Kuzine, NeoKlez, Young Folk Crew z Centrum im. Ludwika Zamenhofa z Białegostoku, Pushkin Klezmer Band (Ukraina).

- Wiadomo też, że jak co roku, w tej edycji również, odbędą się warsztaty emisji głosu  „Znajdź i kształtuj swój głos”, które prowadzi Marek Ravski – mówi Robert Sulkiewicz, organizator festiwalu. – Jest też szansa na warsztaty taneczne, ale za wcześnie, by o tym mówić.


Planowane są także warsztaty dla dzieci, cieszące się bardzo dużym powodzeniem w roku ubiegłym. Zajęcia zakończą się prezentacją prac, piosenek i spektaklem teatralnym w wykonaniu dzieci.


- W tegorocznej edycji festiwalu odkrywać będziemy następne fragmenty Kuzmiru, które odnosząc się do jednostkowych historii, przeniosą uczestników w bardziej uniwersalne wymiary, pozwalając im doświadczyć i poznać elementy żydowskiej kultury – tłumaczy Robert Sulkiewicz. – Zaś już po raz trzeci posłuchać będzie można opowieści Beaty Frankowskiej o Cadyku z Kazimierza, od którego wywodzi się niezwykle utalentowany muzycznie ród chasydzki Modzitz.


Podczas trwania festiwalu będzie też miała miejsce kolejna odsłona Pinkas Kuzmir, czyli Księgi Pamięci Kazimierza Dolnego. Jej fragmenty są co roku tłumaczone i omawiane przez prof. Monikę Adamczyk – Garbowską. Organizatorzy planują również sięgnąć do tekstów literackich o Kazimierzu. W tym roku centralną postacią będzie Jacow Glatsztejn. W ten wyjątkowy czas nie może zabraknąć akcentów kulinarnych. Spodziewać się więc można tradycyjnych rozmów przy czulencie w pensjonacie Vincent.


- Chcemy, by festiwal coraz bardziej zajmował przestrzeń miejską, m. in. plaże, które niegdyś były tak lubiane przez letników – mówi Robert Sulkiewicz. - Odbędzie się także kontynuacja gry miejskiej.


Jakie jeszcze atrakcje czekać na nas będą podczas siódmej już edycji Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej? Gdy tylko pojawią się nowe informacje, na pewno będziemy o tym informować.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

 • Agnieszka K.
  Festiwal klezmerski bez "Rzeszów Klezmer Band"??? To się nie godzi Panie Robercie!Mam nadzieję, że zostaną zaproszeni, gdyż grono wielbicieli muzyki klezmerskiej w ich wykonaniu będzie mocno zawiedzione!!!
 • eleanors@jcceastbay.org
  Hello: I direct a Jewish Music Festival in the San Francisco Bay Area. I am interested in attending your Festival in 2012. Can you tell me what the dates will be?
  Thank you in advance,
  Ellie Shapiro
  Director, 28th Jewish Music Festival
  www.jewishmusicfestival.org
  eleanors@jcceastbay.org
 • Agnieszka K.
  Muzyka klezmerska jest magiczna,metafizyczna,ekspresyjna!Kazimierski festiwal klezmerski to jest to! Czekam na niego cały rok!
 • mandaryn
  Super muzyka. Serdeczne dzięki dla organizatorów.
 • Miron
  Brawo Panie Robercie. Sukces Pana festiwalu jest sukcesem Kazimierza. Tak trzymać!

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę