Aktualności dla "Studio KZMRZ"

Fundacja KZMRZ kontynuująca działalność słynnego w Kazimierzu Studia KZMRZ istniejącego jeszcze niedawno przy ulicy Nadwiślańskiej właśnie dziś otwiera swoją nową siedzibę przy ulicy Tyszkiewicza. O planach opowiada prezes Michał Stachyra.

Z końcem Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi swoje podwoje zamyka Studio KZMRZ, które przez ponad rok swojej działalności promowało sztukę współczesną w Kazimierzu. Ale to nie koniec działalności Michała Stachyry w Miasteczku.

Przez ostatni weekend Kazimierz przeżywał artystyczną okupację miasta. Ponad 70 studentów z uczelni artystycznych Szczecina, Gdańska, Poznania, Łodzi, Warszawy, Wrocławia, Krakowa i Lublina szukało środków wyrazu, by w przestrzeni publicznej poruszyć kwestie związane z ekologią, technologią, filozofią.

Prace audiowizualne, instalacje przestrzenne, site specific, performance, rysunek, malarstwo. W najbliższy weekend przestrzenią Kazimierza zawładną artyści. XI No Budget Show już 21 – 23 czerwca.

Jednych przyciągnęła tu Siksa, innych – willa Szukalskiego. Łączy je jedno – wolny duch!

Siksa to infantylny i aspołeczny koszmar ze scen punkowych, teatralnych i literackich. Być może koncert, być może monodram. Pyskata literatura krzyczana do wulgarnych pochodów basowych, wypluwana tu i teraz przez nie-aktorkę i nie-muzyka. Tak pisze o niej prasa. Czy Kazimierz to dobre miejsce dla takiego koncertu?

Mike Cox świętował w Kazimierzu swoje urodziny. Z tej okazji zorganizowano koncert ze specjalnie na tę okazję skomponowanym utworem, pokaz filmów z Kazimierzem w tle, a w przestrzeni publicznej Kazimierza Dolnego zaprezentowano pierwszy – jak twierdzi jubilat – obiekt sztuki współczesnej. Stoi na skwerze za budynkiem poczty, a głośno o nim nawet w radiu… KZMRZ!

Nowy festiwal na mapie kulturalnej Kazimierza stał się faktem. Nowa sztuka znalazła miejsce w kamienicy Lichtsona, która dzięki temu otworzyła swoje podwoje dla publiczności.

NowArt 2018

Koncerty, wystawy, performance. Kazimierz Dolny zaprasza miłośników nowej sztuki. Festiwal Sztuki i Muzyki Współczesnej Now Art już 26 grudnia.

Art Now!

Przełom roku w Kazimierzu zapowiada się w tym roku nietypowo. Na mapie kulturalnej Miasteczka pojawia się nowy Festiwal Sztuki i Muzyki Współczesnej Now Art. W roli głównej sztuka współczesna, Studio KZMRZ i kamienica Lichtsona.

Jesteście ciekawi jak wygląda kazimierski aptekarz Lichtson na fresku z 1915 roku? Odkryte niedawno malowidło oglądać można w Studio KZMRZ przy ulicy Nadwiślańskiej.

Podczas remontu kamienicy Lichtsona odkryto – jak twierdzi właściciel studia KZMRZ – gdzie odkrycia dokonano – stuletni fresk przedstawiający ważne wydarzeni z życia kazimierskiego aptekarza.

Mike Cox w KZMRZ

W Kazimierzu w niewielkiej galerii zupełnie niespodziewanie pojawiła się w ostatni weekend wielka gwiazda muzyki amerykańskiej – multiinstrumentalista oraz wokalista Mike Cox. Z przytupem więc otwarto nowe miejsce na mapie kazimierskiej kultury – Studio KZMRZ przy ulicy Nadwiślańskiej.

Do Polski przyjeżdża Mike Cox, wielka gwiazda sceny amerykańskiej. Z pochodzenia Polak – jego matka, urodzona  na Lubelszczyźnie, nazywa się Krystyna Kowal, a on sam mówi świetnie po polsku. To zapewne dlatego muzyk wybrał Kazimierz Dolny jako cel swojej pierwszej muzycznej podróży do Polski „The Sexuality Tour”.

Pokaż stopkę