Dzieło sztuki z radiem w planach

Skomentuj (18)

Mike Cox świętował w Kazimierzu swoje urodziny. Z tej okazji zorganizowano koncert ze specjalnie na tę okazję skomponowanym utworem, pokaz filmów z Kazimierzem w tle, a w przestrzeni publicznej Kazimierza Dolnego zaprezentowano pierwszy – jak twierdzi jubilat – obiekt sztuki współczesnej. Stoi na skwerze za budynkiem poczty, a głośno o nim nawet w radiu… KZMRZ!

38. urodziny Mike’a Coxa rozpoczęły się w Kazimierzu rozbłyskiem świateł. W ich blasku ukazało się zaprezentowane z pietyzmem dzieło Pana Czempa – Rafała Czępińskiego – puławskiego artysty z dyplomem Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu i Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie.

- To pierwszy obiekt sztuki współczesnej w Kazimierzu Dolnym – mówi Mike Cox. – Mam nadzieję, że będzie mógł zostać w tym miejscu dłużej, albo w innym miejscu – jak się znudzi. Chciałbym, by co kilka miesięcy ten samochód był przemalowywany przez kolejnego artystę – to byłby pierwszy obiekt w Kazimierzu pokazujący, że sztuka współczesna istnieje także tutaj.

Co ciekawe, zaprezentowany automobil z wielobarwnym graffiti, który można było zwiedzać także od środka, jest zupełnie sprawny i będzie także mobilnym studiem radiowym. W Kazimierzu wkrótce rozpocznie emisję swojego programu Radio KZMRZ.

- Trzeba szerzyć kulturę, a radio jest bardzo dobrym sposobem i ma fajny klimat, co moim zdaniem pasuje do Kazimierza i aż dziwne, że do tej pory nie powstało – mówi Michał Stachyra ze Studia KZMRZ. – Poza tym tworzą to ludzie mocno związani z Kazimierzem o różnych gustach muzycznych, których łączy pasja do muzyki i chcą się tym podzielić z szerszym gronem. Radio KZMRZ jako medium może kreować świadomość lokalną i pokazać Kazimierz jako miejsce inicjatyw, które ma coś do powiedzenia.

W planach są audycje autorskie, głównie muzyczne.

- Dodatkowo będą prezentowane wydarzenia kulturalne z Kazimierza, regionu, ale i z całej Polski – mówi Michał Stachyra. – Ponadto planujemy audycje dla dzieci, gdzie będą opowiadania i bajki o Kazimierzu, a także inne tematy. Dodatkowo wywiady z ciekawymi ludźmi kultury itp.

Pierwsza odsłona Radia KZMRZ miała miejsce w sobotę. Kolejnych audycji będzie można posłuchać już wkrótce.

- Posłuchać nas będzie można na Internecie – mówi Michał Stachyra – jesteśmy w trakcie załatwiania formalności.

Mobilne studio KZMRZ – dzieło sztuki współczesnej stoi na skwerze za pocztą gotowe do radiowych i artystycznych podróży. Na razie przytulają się do niego kolejne auta, których właściciele potraktowali ten artystyczny happening jako… zaproszenie do darmowego parkowania! I tak to już jest z dziełem sztuki – autor myślał swoje, a odbiorca… ech ;-)

Skomentuj


Dodane komentarze (9)

 • Kaziutek
  cd artykułu: .. i wieczorem szalona impreza urodzinowa przeniosła się na ulicę Lubelską. Tam się dopiero działo... Autor myślał swoje, a właściciele porozbijanych aut otrzymali swoje. Kultura przez wielkie "K". Swoją drogą to ciekawe, czy mieli pozwolenie od Rady Kultury na organizację tej kult impry?
 • Dariusz Wrzos
  No i chcialbym jeszcze szczerze pogratulowac Pisuli! Ladne fotosy! Chyba straciles chlopie orientacje w nastrojach spolecznych, przyjaciel wszystkich to takze wrog wszystkich, szkoda takiego dorobku
 • Dariusz Wrzos
  No to juz chyba wszystko w temacie... litosci!!! Arogancja i jakos przedziwny brak samokrytycyzmu tworzy takie „ dziela” a jakiez to nowatorskie i szalone ha ha. I jeszcze takiego typka ktory w sumie drwi i obraza cala artystyczna samozwancza smietanka klepie po plecach. Zalozcie ludzie w koncu „ bractwo wzajemnego onanizmu mentalnego” i bedzie wszystko jasne
 • Były Mieszkaniec
  Kiedyś, kilkadziesiąt lat temu, znany do dzisiaj kazimierski Artysta o piekielnym pseudonimie, po przyjęciu pewnej dawki radości w płynie pomalował nocą w kwiatki cały ogromny ciągnik zaparkowany przy Krakowskiej przez budowlańców remontujących tę ulicę. To był happening prawdziwy a reakcja widzów na rzeczywiście ładne malowanie bezcenna. Operator ciągnika, po przybyciu do pracy rano, przez kilka godzin stał z otwartą gębą... To miało sens, uzasadnienie artystyczne (😁), no i praca powstała bez spraya...
  • Kurator
   Teraz za takie coś bez pozwolenia artysta płaci mandat
  • samowolka
   Ten artysta to jakis magic ,wystawę też zorganizowal w nie swoim lokalu teraz auto na skwerze ,lecę jutro ze swoim dywanem i taczką pomazaną wapnem i cementem i niech mnie ktoś przegoni !!!
  • Kazio
   Serio? 30 lat temu był jakiś przejaw Sztuki w Kazimierzu dolnym? Niezła średnia jak na miasto artystów
 • Czytelnik
  Ani to ładne, ani na swoim miejscu, kupa jakaś jak i to całe pseudoartystyczne zamieszanie...
  • Smutny
   Niestety,to nie jest sztuka,współczesna również. Chwytliwość tematu owszem, żadnej głębi myślowej.
   Ot i cały komentarz dla twòrczości studia KZMRZ. Tak to już jest,że życie weryfikuje takie nazwijmy to inicjatywy...
   Wiemy nie od dziś,że robienie szumu wokół własnej osoby to tak jak w prasie brukowej- oby o nas nie zapomnieli...
   Czy sztuka,artysta musi tak głośno krzyczeć i przypominać o swoim istnieniu,
   To nie sztuka- to populizm
   To nie artysta - to ...... ?
   Szkoda naszego Kazimierza, naprawdę szkoda,bo zawsze znajdzie się ktoś kto będzie bił brawo aby głośniej.
   Smutne,przykre, żałosne.
 • skup złomu
  :( Sztuka zachwyca, wzrusza, szokuje, zmusza do myślenia. Tu jest tylko złom.
 • pijany znad Grodarza
  Niesamowita inwencja. Konia z rzędem kto wskaże inną KULTURALNĄ, która równałaby się z KZMRZ.

  Wprawdzie jeszcze mamy jedną NIESAMOWITĄ, ale ten Mike Cox to i po dywanie jeździ.
  • baron von Dupenschturgen
   Hipisi jak mieli "odlot" to i na dywanach fruwali. Paliwo dzisiaj drogie a jego nabycie to z wieprzowiną z pokątnego uboju za Niemca.
  • rozczarowana
   pijany coraz bardziej jestem Tobą rozczarowana 😔
  • pijany znad Grodarza
   No tak. Sądziłem, że napisałem " za", a zostałem odczytany,. jako " nie". Czyżby za dużo w ........ , a przecie nie kurzyło się ze łba.
  • rozczarowana
   No wlasnie dziwię się ,że "za"
  • pijany znad Grodarza
   Przemyślę.
 • Stary
  Jeśli to jest ten porządek wg Pomianowskiego to trzeba się bać.
 • nie hippies
  Trąca to psychodeliką. "Dzieci Kwiaty" takimi furami jeździły z przełomu lat 60/70. Dużą wiedzę na ten temat mogą mieć byłe "kwiatuszki" miejscowego chowu - Marszałkowie Sejmu Terlecki i Kuchciński

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2023. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę