Dzieło sztuki z radiem w planach

Skomentuj (18)

Mike Cox świętował w Kazimierzu swoje urodziny. Z tej okazji zorganizowano koncert ze specjalnie na tę okazję skomponowanym utworem, pokaz filmów z Kazimierzem w tle, a w przestrzeni publicznej Kazimierza Dolnego zaprezentowano pierwszy – jak twierdzi jubilat – obiekt sztuki współczesnej. Stoi na skwerze za budynkiem poczty, a głośno o nim nawet w radiu… KZMRZ!

38. urodziny Mike’a Coxa rozpoczęły się w Kazimierzu rozbłyskiem świateł. W ich blasku ukazało się zaprezentowane z pietyzmem dzieło Pana Czempa – Rafała Czępińskiego – puławskiego artysty z dyplomem Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu i Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie.

- To pierwszy obiekt sztuki współczesnej w Kazimierzu Dolnym – mówi Mike Cox. – Mam nadzieję, że będzie mógł zostać w tym miejscu dłużej, albo w innym miejscu – jak się znudzi. Chciałbym, by co kilka miesięcy ten samochód był przemalowywany przez kolejnego artystę – to byłby pierwszy obiekt w Kazimierzu pokazujący, że sztuka współczesna istnieje także tutaj.

Co ciekawe, zaprezentowany automobil z wielobarwnym graffiti, który można było zwiedzać także od środka, jest zupełnie sprawny i będzie także mobilnym studiem radiowym. W Kazimierzu wkrótce rozpocznie emisję swojego programu Radio KZMRZ.

- Trzeba szerzyć kulturę, a radio jest bardzo dobrym sposobem i ma fajny klimat, co moim zdaniem pasuje do Kazimierza i aż dziwne, że do tej pory nie powstało – mówi Michał Stachyra ze Studia KZMRZ. – Poza tym tworzą to ludzie mocno związani z Kazimierzem o różnych gustach muzycznych, których łączy pasja do muzyki i chcą się tym podzielić z szerszym gronem. Radio KZMRZ jako medium może kreować świadomość lokalną i pokazać Kazimierz jako miejsce inicjatyw, które ma coś do powiedzenia.

W planach są audycje autorskie, głównie muzyczne.

- Dodatkowo będą prezentowane wydarzenia kulturalne z Kazimierza, regionu, ale i z całej Polski – mówi Michał Stachyra. – Ponadto planujemy audycje dla dzieci, gdzie będą opowiadania i bajki o Kazimierzu, a także inne tematy. Dodatkowo wywiady z ciekawymi ludźmi kultury itp.

Pierwsza odsłona Radia KZMRZ miała miejsce w sobotę. Kolejnych audycji będzie można posłuchać już wkrótce.

- Posłuchać nas będzie można na Internecie – mówi Michał Stachyra – jesteśmy w trakcie załatwiania formalności.

Mobilne studio KZMRZ – dzieło sztuki współczesnej stoi na skwerze za pocztą gotowe do radiowych i artystycznych podróży. Na razie przytulają się do niego kolejne auta, których właściciele potraktowali ten artystyczny happening jako… zaproszenie do darmowego parkowania! I tak to już jest z dziełem sztuki – autor myślał swoje, a odbiorca… ech ;-)

Skomentuj


Dodane komentarze (18)

 • Kaziutek
  cd artykułu: .. i wieczorem szalona impreza urodzinowa przeniosła się na ulicę Lubelską. Tam się dopiero działo... Autor myślał swoje, a właściciele porozbijanych aut otrzymali swoje. Kultura przez wielkie "K". Swoją drogą to ciekawe, czy mieli pozwolenie od Rady Kultury na organizację tej kult impry?
 • Dariusz Wrzos
  No i chcialbym jeszcze szczerze pogratulowac Pisuli! Ladne fotosy! Chyba straciles chlopie orientacje w nastrojach spolecznych, przyjaciel wszystkich to takze wrog wszystkich, szkoda takiego dorobku
 • Dariusz Wrzos
  No to juz chyba wszystko w temacie... litosci!!! Arogancja i jakos przedziwny brak samokrytycyzmu tworzy takie „ dziela” a jakiez to nowatorskie i szalone ha ha. I jeszcze takiego typka ktory w sumie drwi i obraza cala artystyczna samozwancza smietanka klepie po plecach. Zalozcie ludzie w koncu „ bractwo wzajemnego onanizmu mentalnego” i bedzie wszystko jasne
 • Były Mieszkaniec
  Kiedyś, kilkadziesiąt lat temu, znany do dzisiaj kazimierski Artysta o piekielnym pseudonimie, po przyjęciu pewnej dawki radości w płynie pomalował nocą w kwiatki cały ogromny ciągnik zaparkowany przy Krakowskiej przez budowlańców remontujących tę ulicę. To był happening prawdziwy a reakcja widzów na rzeczywiście ładne malowanie bezcenna. Operator ciągnika, po przybyciu do pracy rano, przez kilka godzin stał z otwartą gębą... To miało sens, uzasadnienie artystyczne (😁), no i praca powstała bez spraya...
  • Kurator
   Teraz za takie coś bez pozwolenia artysta płaci mandat
  • samowolka
   Ten artysta to jakis magic ,wystawę też zorganizowal w nie swoim lokalu teraz auto na skwerze ,lecę jutro ze swoim dywanem i taczką pomazaną wapnem i cementem i niech mnie ktoś przegoni !!!
  • Kazio
   Serio? 30 lat temu był jakiś przejaw Sztuki w Kazimierzu dolnym? Niezła średnia jak na miasto artystów
 • Czytelnik
  Ani to ładne, ani na swoim miejscu, kupa jakaś jak i to całe pseudoartystyczne zamieszanie...
  • Smutny
   Niestety,to nie jest sztuka,współczesna również. Chwytliwość tematu owszem, żadnej głębi myślowej.
   Ot i cały komentarz dla twòrczości studia KZMRZ. Tak to już jest,że życie weryfikuje takie nazwijmy to inicjatywy...
   Wiemy nie od dziś,że robienie szumu wokół własnej osoby to tak jak w prasie brukowej- oby o nas nie zapomnieli...
   Czy sztuka,artysta musi tak głośno krzyczeć i przypominać o swoim istnieniu,
   To nie sztuka- to populizm
   To nie artysta - to ...... ?
   Szkoda naszego Kazimierza, naprawdę szkoda,bo zawsze znajdzie się ktoś kto będzie bił brawo aby głośniej.
   Smutne,przykre, żałosne.
 • skup złomu
  :( Sztuka zachwyca, wzrusza, szokuje, zmusza do myślenia. Tu jest tylko złom.
 • pijany znad Grodarza
  Niesamowita inwencja. Konia z rzędem kto wskaże inną KULTURALNĄ, która równałaby się z KZMRZ.

  Wprawdzie jeszcze mamy jedną NIESAMOWITĄ, ale ten Mike Cox to i po dywanie jeździ.
  • baron von Dupenschturgen
   Hipisi jak mieli "odlot" to i na dywanach fruwali. Paliwo dzisiaj drogie a jego nabycie to z wieprzowiną z pokątnego uboju za Niemca.
  • rozczarowana
   pijany coraz bardziej jestem Tobą rozczarowana 😔
  • pijany znad Grodarza
   No tak. Sądziłem, że napisałem " za", a zostałem odczytany,. jako " nie". Czyżby za dużo w ........ , a przecie nie kurzyło się ze łba.
  • rozczarowana
   No wlasnie dziwię się ,że "za"
  • pijany znad Grodarza
   Przemyślę.
 • Stary
  Jeśli to jest ten porządek wg Pomianowskiego to trzeba się bać.
 • nie hippies
  Trąca to psychodeliką. "Dzieci Kwiaty" takimi furami jeździły z przełomu lat 60/70. Dużą wiedzę na ten temat mogą mieć byłe "kwiatuszki" miejscowego chowu - Marszałkowie Sejmu Terlecki i Kuchciński

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2019 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2019.
Pokaż stopkę