Tajemniczy fresk został odkryty

Skomentuj (20)

zobacz więcej (11)

Jesteście ciekawi jak wygląda kazimierski aptekarz Lichtson na fresku z 1915 roku? Odkryte niedawno malowidło oglądać można w Studio KZMRZ przy ulicy Nadwiślańskiej.

Spacerując po nadwiślańskim Miasteczku mogliśmy zauważyć plakaty o dość intrygującej treści: „Sensacja! W Kazimierzu Dolnym odkrycie fresku z 1915 r. !”. W miniony weekend w Studio KZMRZ mieszczącym się w kamienicy Lichtsona, gdzie malowidło odkryto pojawiło się wiele osób, które na własne oczy chciały się przekonać czy informacja jest prawdziwa. Robiono zdjęcia, nakręcano filmy a także przyglądano się z bliska ścianie, na której znajduje się fresk. Bo widok jest naprawdę niecodzienny.


- Pisaliśmy, że jest to wyjątkowe wydarzenie, bo na fresku Lichtson jest sportretowany dosyć odważnie – mówi Michał Stachyra, właściciel Studia KZMRZ. - Ma tatuaże i jest dosyć modnie ubrany, więc dla nas jest to naprawdę niesamowite wydarzenie, szczególnie jak na Kazimierz. Lichtson był uważany za starego aptekarza a okazał się być fajnym facetem. Dodatkowo okazuje się, że w tym budynku, w całej kamienicy można dokonać fajnych odkryć. Może się więc okazać, że w każdym miejscu w Kazimierzu może istnieć jakieś dzieło, zakryte warstwami farb.

Każdy, kto chciałby malowidło zobaczyć, może to zrobić. Oczywiście do momentu, aż konserwator się wypowie na ten temat, jak podkreśla właściciel studia.

- Mam nadzieję, że obudzi to wrażliwość ludzi na różne sytuacje – mówi Michał Stachyra. - Bo historia tego, jak i innych miast jest zapominana. Wyrzucamy stare, choć często cenne rzeczy, potrafimy zatynkować fresk, który ma 200 lat... Trzeba pamiętać, że żyjemy w otoczeniu historii, która jest bardzo ważna.

Nagranie video z odsłonięcia fresku można zobaczyć na facebooku.

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (20)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2018.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2018.
Pokaż stopkę