Siksa, czyli drugie życie Szukałki

Jednych przyciągnęła tu Siksa, innych – willa Szukalskiego. Łączy je jedno – wolny duch!

Koncert na Albrechtówce odbywał się w półmroku. Nad Wisłą właśnie zachodziło słońce, ale gąszcz roślin otaczający ruiny Szukałki nie przepuszczał już światła. To współgrało z charakterem koncertu – performansu – monodramu, z jakim wystąpiła tu Siksa otoczona bliskim wiankiem słuchaczy. Mrok w tematyce. Mrok w słownictwie. Z tragedią w tle. Z Szekspirem w tle. Z ruiną w tle… I tylko jedna niepozorna lampka. Światełko w tunelu?

- Siksa jest szczególnym głosem i szczególnym ART zjawiskiem. To dobrze, że zaprezentują w KD swój przekaz. Ważne jest to co robią – napisał jeszcze przed koncertem internauta @Artur. – Willa Szukalskiego i jej wspaniała scenografia to szczególne miejsce, które ponownie chwyci oddech wolności. Można o Szukalskim myśli mieć wiele, jednakże wolny był to duch. 3mamy kciuki. KD należy się nowe otwarcie.

Koncert Siksy w ruinach willi Szukalskiego to pierwszy z cyklu koncertów, które zamierza tu organizować Michał Stachyra ze Studia KZMRZ.

- Willa położona w Kazimierzu Dolnym, w której pomieszkiwał w latach 30-tych Stanisław Szukalski jest o tyle tajemnicza, co też silnie, przynajmniej dla mnie, prowokująca do działań artystycznych – mówi Michał Stachyra. – Nawiązując w moich projektach artystycznych wielokrotnie do odniesień z historii sztuki i zabytków oraz zaniedbań z tym związanych ruiny willi Szukalskiego są nie tyle wspaniałym pretekstem, co moim zdaniem już gotowym projektem. Pomyślałem, żeby tą wyjątkowość miejsca i sytuacji podkreślić organizowaniem na jej terenie koncertów jazzowych i elektronicznych.

Kolejny koncert „Jazz u Szukalskiego” 15 czerwca o godzinie 21:30.

Jak dojść? Wałem w kierunku kamieniołomów i promu. Na końcu wału za kamieniołomami skręcamy w lewo w drogę wyłożoną betonowymi płytami i po około 50 metrach wspinamy się wąską ścieżką w prawo pod górę.

Jak dojechać? Od strony ul. Słonecznej w kierunku Mięćmierza. W lesie przed dojazdem do wsi skręcamy w prawo tuż przy ogrodzeniu z wizerunkiem Albrychta.

Fragment koncertu na Facebooku >>>

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę