Studio KZMRZ: koniec i nowy początek

Z końcem Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi swoje podwoje zamyka Studio KZMRZ, które przez ponad rok swojej działalności promowało sztukę współczesną w Kazimierzu. Ale to nie koniec działalności Michała Stachyry w Miasteczku.

Studio KZMRZ przy Nadwiślańskiej kończy działalność. Prawie półtora roku intensywnej działalności – koncerty, wystawy, performance – przechodzi do historii wpisując się w album sztuki współczesnej Kazimierza. Chociaż nie do końca. Michał Stachyra ze Studia KZMRZ chciałby, by sztuka współczesna zagościła w Miasteczku na dobre. Temu służyć ma powołana przez niego Fundacja KZMRZ, która już współtorganizuje koncerty jazzowe w Kazimierzu, a od września rozpoczyna działalność warsztatową z najmłodszymi – uczniami Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu.

- Planuję w Grodarzu koncert muzyki elektronicznej. Chciałbym włączyć w te działania młodzież nie tylko z Kazimierza, ale także z okolicy – z Puław, Opola Lubelskiego, Karczmisk czy Nałęczowa – mówi Michał Stachyra z Fundacji KZMRZ. – Chciałbym, żeby tu było centrum działań artystycznych, które mogłoby zaktywizować młodzież z całego regionu.

Michał Stachyra zamierza organizować koncerty w różnych miejscach Kazimierza. Przykładem mogą być już organizowane z udziałem fundacji koncerty jazzowe na Wiśle. W planach są między innymi koncerty muzyki ambientowej w wąwozie Plebanka.

Fundacja planuje także współpracę z kazimierskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku nie tylko w sferze muzycznej, ale również plastycznej.

- Od 15 lat zawodowo zajmuję się tworzeniem murali w różnych technikach. Dlaczego nie pochwalić się tą wiedzą i nie zrobić warsztatów z muralu dla dzieci i dorosłych? – mówi Stachyra. – Chodzi o to, by ludzie mieli bezpośredni dostęp do sztuki.

Czy to oznacza, że w przestrzeni Kazimierza mógłby się pojawić także mural z motywem króla Kazimierza na przykład w przestrzeni rynku?

- Tu dotykamy wielu wątków. Czy Kazimierz jest otwarty na działania młodych ludzi i współczesne formy wypowiedzi? Co pozostawi po sobie nasze pokolenie? My też mamy swoją wrażliwość i swoje pomysły na architekturę i chcemy pozostawić ślad po sobie – mówi Michał Stachyra. – Nie upieram się, żeby ten mural pozostał na 50 czy 100 lat – można go stworzyć w ciągu trzech dni podczas jakiegoś festiwalu i na przykład po miesiącu zamalować. Zamierzamy się jako fundacja zwrócić w tej sprawie do konserwatora.

Michał Stachyra chciałby stworzyć w Kazimierzu galerię sztuki współczesnej z centrum kulturalnym, gdzie co miesiąc odbywałyby się wystawy czołowych artystów polskich i zagranicznych, panele dyskusyjne, pokazy filmowe, także wystawy dla dzieci. Poza sezonem w przestrzeni Miasteczka pojawiłyby się teatry uliczne.

- Liczę, że ten program przyciągnie do Kazimierza elity artystyczne z całej Polski – mówi Michał Stachyra.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2021. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2021. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę