NowArt, czyli drugie życie kamienicy Lichtsona

Skomentuj (20)

zobacz więcej (20)

Nowy festiwal na mapie kulturalnej Kazimierza stał się faktem. Nowa sztuka znalazła miejsce w kamienicy Lichtsona, która dzięki temu otworzyła swoje podwoje dla publiczności.

Od lat nieużywane pomieszczenia kamienicy aptecznej Lichtsona przy u. Rynek 23 stały się interesującym entourage'em dla nowej sztuki. Wystawa oglądana nocą podczas oficjalnego otwarcia na początku weekendu faktycznie robi wrażenie. Prowizoryczne oświetlenie, długie cienie na ścianach, światło latarni próbujące doświetlić wnętrza przez zakurzone szyby sprawia, że ekspozycja twórców, z których większość to czołówka artystów polskiej sztuki, jeszcze bardziej przyciąga uwagę.

 

Znajdziemy tu nie tylko mniej lub bardziej tradycyjne obrazy, prace zdające się być mariażem fotografii i grafiki, ale także realizacje wideo czy techniki interaktywne, które zmieniają się w zależności od zachowań odbiorcy. Nie brak tu także instalacji wpisujących się doskonale we wnętrza przedwojennej oczekującej na remont kamienicy. Nowoczesność idzie tu pod rękę z historią, żartując, intrygując, zachęcając do przemyśleń.

 

Przy wejściu – wyjściu warto zwrócić uwagę na zaaranżowaną w niewielkim pomieszczeniu z piecem i łopatą do węgla instalację ze starych maszyn do szycia Roberta Kuśmierowskiego, wpisującą się w dyskusję na temat totalitaryzmu. Mocna sprawa, zwłaszcza w tej kamienicy – jej pierwszy właściciel był żydowskim aptekarzem, którego kazimierski rozdział życia zamknęła druga wojna światowa.

 

Relacja z otwarcia festiwalu


Wystawa czynna codziennie od 26 grudnia do 6 stycznia w godzinach 11.00 – 22.00

30 grudnia niedziela
godz. 18.00 Zarzycka / Korbus – performance
godz.20.00 Kwitek / Nowacki – koncert

1 stycznia wtorek

godz.20.00 Janek Michalec – koncert

2 stycznia środa
godz.20.00 Karol Almert – koncert

3 stycznia czwartek
godz.20.00 Michał Podleśny – koncert

4 stycznia piątek
godz.20.00 Orzeł i Reszka – koncert

5 stycznia sobota
godz.20.00 Tatvamasi – koncert

Studio KZMRZ i kamienica Lichtsona Rynek 23

Skomentuj


Dodane komentarze (12)

 • ewa wolna
  Nie tyle "zaszczyciła"co była i widziała. Pozdrawiam.
 • Redakcja
  Niektóre komentarze zostały wyłączone. Prosimy o respektowanie regulaminu dyskusji.
 • Abcabartggt
  Aaaaaaaaaaaaa dzisiaj Tatvamasi!!
 • aranea
  "Wreszcie ktoś uczy w Kazimierzu czym jest kultura i co to w ogóle jest." Ludzie! A słyszeliście, jakiej polszczyzny używa ten człowiek, który stoi na parapecie w czasie inauguracji? Sztuka taka sobie. Pająki mi nie przeszkadzają.
  • elo elo
   Z kulturą w świecie ludzkim jest jak z pogodą - jest zawsze...
  • aby dodać komentarz
   A czy Pani Wolna od kultury jako wice szefa komisji od tych spraw zaszczyciła swą obecnością któreś z tych kontrowersyjnych i jakże malowniczych wydarzeń z obszaru "wolnej kultury"
 • Janusz Kowalski
  Michał, gratuluje talentu i pomysłu.Wystawa świetna.
  • sąsiad
   Panie Kowalski jest pan radnym z Rynku bardzo proszę o zwrócenie uwagi właścicielowi lokalu KZMRZ aby po 22 godz zachowali ciszę nocną. Ludzie wychodzą na ulicę i nie liczą się z tym ,że inni chcą spać.Do wiosny wytrzymam a co będzie dalej? sąsiedzi wyciągną konsekwencje.
 • sieć pajęcza
  Jakie musiało byc to stare życie, jak nowe takie zapajęczynione . Oto jest pytanie 🤔
  • Baba Kazimierska
   Widać tu, że twórczością zajmują się nie tylko ludzie, ale i pająki.
  • elo elo
   Pająki już tworzyły jak ludzi jeszcze nie było na świecie...
 • fLis
  Jeśli to jest 'drugie życie' to lepiej do piachu. Krew w piach, łzy w deszcz, wszystko lepsze od tego szmelcu. Jaki lewiatana taka sztuka, amen.
 • Adam
  Fajnie że komuś się jeszcze chce coś tu robić. O ile go zaraz nie zhejtują...
 • Okolica
  Wreszcie ktoś uczy w Kazimierzu czym jest kultura i co to w ogóle jest. Niektórym kultura kojarzy się z mówieniem "dzień dobry" lub nie. A tu proszę wysokich lotów tak ponadprzeciętne wydarzeniamia. Niestety część ich nie pojmuje i nie akceptuje, a szkoda mogliby się uczyć.
 • ???
  Kto udostępnił lokak panu Stachyrze . Czy aby legalnie mam ochotę zapytać ?
  • Rynkowy
   Właśnie lokal łączy się z działalnością ,a działalność gosp.z podatkami do gminy panie Samcik.
 • elo elo
  Wypadałoby podpisać prace które są na zdjęciach ale takie marne mamy to redaktorstwo niestety.
  Cenię dobre dziennikarstwo...
  • Redakcja
   Bardzo dziękujemy za uwagę. Zdjęcia zostały podpisane.
 • mądrala-srala
  Niestety. Wszystko to jest pierdzeniem (jak powiedział Szukalski: "fART").

  PS: Słowa 'entourage' używa się troszkię inaczej; zamiast ambitnych prób słownikowych polecam redakcji pracę nad, że tak powiem, logicznym wywodem tekstów. Zdrowia w nowym roku!
  • prostaczek
   osobiscie wole taka sztuke, masowa produkcja ckliwych pejzazy kazimierskich przejadla mi sie cwierc wieku temu z okladem

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę