NowArt, czyli drugie życie kamienicy Lichtsona

Skomentuj (20)

zobacz więcej (20)

Nowy festiwal na mapie kulturalnej Kazimierza stał się faktem. Nowa sztuka znalazła miejsce w kamienicy Lichtsona, która dzięki temu otworzyła swoje podwoje dla publiczności.

Od lat nieużywane pomieszczenia kamienicy aptecznej Lichtsona przy u. Rynek 23 stały się interesującym entourage'em dla nowej sztuki. Wystawa oglądana nocą podczas oficjalnego otwarcia na początku weekendu faktycznie robi wrażenie. Prowizoryczne oświetlenie, długie cienie na ścianach, światło latarni próbujące doświetlić wnętrza przez zakurzone szyby sprawia, że ekspozycja twórców, z których większość to czołówka artystów polskiej sztuki, jeszcze bardziej przyciąga uwagę.

 

Znajdziemy tu nie tylko mniej lub bardziej tradycyjne obrazy, prace zdające się być mariażem fotografii i grafiki, ale także realizacje wideo czy techniki interaktywne, które zmieniają się w zależności od zachowań odbiorcy. Nie brak tu także instalacji wpisujących się doskonale we wnętrza przedwojennej oczekującej na remont kamienicy. Nowoczesność idzie tu pod rękę z historią, żartując, intrygując, zachęcając do przemyśleń.

 

Przy wejściu – wyjściu warto zwrócić uwagę na zaaranżowaną w niewielkim pomieszczeniu z piecem i łopatą do węgla instalację ze starych maszyn do szycia Roberta Kuśmierowskiego, wpisującą się w dyskusję na temat totalitaryzmu. Mocna sprawa, zwłaszcza w tej kamienicy – jej pierwszy właściciel był żydowskim aptekarzem, którego kazimierski rozdział życia zamknęła druga wojna światowa.

 

Relacja z otwarcia festiwalu


Wystawa czynna codziennie od 26 grudnia do 6 stycznia w godzinach 11.00 – 22.00

30 grudnia niedziela
godz. 18.00 Zarzycka / Korbus – performance
godz.20.00 Kwitek / Nowacki – koncert

1 stycznia wtorek

godz.20.00 Janek Michalec – koncert

2 stycznia środa
godz.20.00 Karol Almert – koncert

3 stycznia czwartek
godz.20.00 Michał Podleśny – koncert

4 stycznia piątek
godz.20.00 Orzeł i Reszka – koncert

5 stycznia sobota
godz.20.00 Tatvamasi – koncert

Studio KZMRZ i kamienica Lichtsona Rynek 23

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (20)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2019. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Długi Weekend majowy 2019 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę