Aktualności dla "Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy"

Sobotnia konferencja w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu podsumowująca pięciolecie działalności Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy zgromadziła wiele osób z Polski i Ukrainy.

Kresowa paczka 2017

Jeszcze tylko do czwartku 14 grudnia trwa akcja Kresowa paczka organizowana przez Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy. To ostatni moment, by pomóc rodakom na Wołyniu przeżyć godnie święta Bożego Narodzenia.

Przed Dniem Wszystkich Świętych wolontariusze ze Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy porządkują polskie groby na ukraińskim dzisiaj Wołyniu. Zapalają znicze zebrane także w Kazimierzu w ramach akcji Wołyńskie światełko pamięci, a na mogiłach wojskowych przypinają biało – czerwone szarfy.

Są takie groby i takie cmentarze, o których wiedzą już tylko nieliczni. Na wielu z nich spoczywają nasi rodacy. Takich miejsc nie brakuje także na ukraińskim dziś Wołyniu. W tym roku po raz kolejny na niektórych z nich zapłoną znicze ofiarowane także z Kazimierza w ramach akcji „Wołyńskie światełko pamięci”.

Spod kazimierskiego magistratu wystartował dziś rano piąty jubileuszowy Wołyński Rajd Motocyklowy. Bierze w nim udział 21 osób z całej Polski.

Na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich z inicjatywy Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy odsłonięto tablicę upamiętniającą spoczywających tam polskich żołnierzy.

W najbliższą niedzielę 21 maja na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich obędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci spoczywających tam Polaków.

Otwarty wykład Krzysztofa Krzywińskiego na temat umundurowania i uzbrojenia 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK był główną osią kolejnego spotkania organizacyjnego osób zainteresowanych udziałem w powstającej w Kazimierzu grupie rekonstrukcyjnej. Przyszły na nie pierwsze osoby w strojach stylizowanych na czasy II wojny światowej.

O tragicznych wydarzeniach, jakie miały miejsce podczas II wojny światowej na Wołyniu opowiadał dziś w Kazimierzu historyk, archiwista IPN dr Leon Popek. W trakcie drugiej części spotkania odbywającego się w ramach III Otwartej Konferencji Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy  zaprezentowana została działalność Stowarzyszenia „Wołyński Rajd Motocyklowy”.

Jest na kazimierskim cmentarzu parafialnym takie miejsce, które od dawna budzi moją ciekawość. Nie wiedziałam tylko, że dane mi będzie przyjrzeć się temu bliżej. A wszystko za sprawą charyzmatycznego prezesa Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy Henryka Kozaka, który poznaje historię Wołynia, angażuje siebie i innych w jego teraźniejszość i popularyzuje wiedzę na ten temat.

Odbyło się pierwsze spotkanie dotyczące powstania kazimierskiej grupy rekonstrukcji historycznej. Rozmawiano przede wszystkim o idei utworzenia takiej grupy oraz wyboru oddziału, na którym oparta zostanie jej działalność.

Konserwy, słodycze, trwałe artykuły spożywcze, artykuły szkolne, zabawki, gry planszowe, polskie książki, ale także kamizelki odblaskowe, kaski rowerowe, a nawet rowery. Wszystkie te dary zebrane także w Kazimierzu przez Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy pojadą dziś na Wołyń do polskich rodzin.

Interesujesz się historią? Chciałbyś wziąć udział w rekonstrukcji wydarzeń sprzed lat? W Kazimierzu powstanie grupa rekonstrukcji historycznej utworzona w duchu  27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.

Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy organizuje przedświąteczną akcję „Kresowa paczka”. Po raz drugi pomoc z gminy Kazimierz, a także innych miejsc w Polsce trafi do domów Polaków na Wołyniu. 

Pokaż stopkę