Aktualności dla "Kazimierscy Malarze "

W najbliższą sobotę w Kazimierzu odbędzie się aukcja obrazów na rzecz legendarnego dziennikarza Radia Lublin Piotra Wróblewskiego. W ten sposób kazimierscy artyści chcą mu pomóc w walce z chorobą.
W piątek po południu po długiej i ciężkiej chorobie zmarł artysta malarz, współzałożyciel Kazimierskiej Konfraterni Sztuki Waldemar „Diabeł” Wojczakowski.
Na koniec roku Galeria MIT zaprasza na spotkanie z artystą niezwykłym, związanym z Kazimierzem od połowy lat siedemdziesiątych, znanym bywalcom Miasteczka nie tylko ze swej twórczości, ale również ze swych barwnych opowieści. W „Podróż sentymentalną” wyruszymy razem z autorem rysunków i akwarel Waldemarem Diabłem Wojczakowskim.

Weź udział w aukcji obrazów i tym samym wesprzyj jednego z malarzy ściśle z Kazimierzem związanych! Waldemar Wojczakowski, znany również jako Diabeł, potrzebuje pomocy.

Marek Andała członek współzałożyciel Kazimierskiej Konfraterni Sztuki został wyróżniony podczas 14. Międzynarodowego Jesiennego Salonu Sztuki. Jego obraz „Wyjście” zyskał uznanie wśród 154 zakwalifikowanych do konkursu prac.

Nawet tym, którzy przyjeżdżają do Kazimierza zobaczyć tylko Wisłę i przejść obok studni, nie umknął widok człowieka karmiącego gołębie na Małym Rynku… Wyglądał wśród nich jak święty Franciszek. Był nim – pisze Piotr Żółkiewski o Andrzeju Siemińskim, któremu poświęcone będą tegoroczne Kazimierskie Zaduszki Artystyczne.

W pogoni za marzeniem

Kazimierz Dolny kojarzony jest z wieloma arystami. Jednak Daniel de Tramecourt zapisał się w historii tego miasteczka w sposób szczególny. Kochał je i porzucał, aby ostatecznie spędzić w nim większość swego życia. I zostać na zawsze. W cyklu wspomnieniowym o artyście pisze Janusz Michalik.

Danuta Wierzbicka była znaną postacią kazimierskiego środowiska artystycznego. Malowała na szkle dokumentując sceny z życia Miasteczka czy wiślane krajobrazy. Jej obrazy są łatwo rozpoznawalne: pracowała precyzyjną, czarną kreską łącząc ją z kolorową, bajkową narracją. Zmarła w 2014 roku.

W ten weekend Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na Galę MMA. To będzie malarskie starcie trójki artystów - Marty Andały, Marka Andały i Agnieszki Mitury. 

Ten film jest legendą

Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na film "Abudibi, Abudabi" w reżyserii Cezarego Garbowicza i Tomasza Szczykutowicza. Projekcja towarzyszy jubileuszowej wystawie pt. "XV lat Kazimierskiej Konfraterni Sztuki", prezentowanej w Galerii Wystaw Czasowych MNKD do końca października.

„Skrzydła nad Kazimierzem” to było prawdziwe święto lotnictwa łączące jednak różne środowiska. Nie mogło zatem zabraknąć na nim kazimierskich malarzy, którzy przygotowali z tej okazji dla dęblińskich lotników swoistą „laurkę”.

Dwa tańce Andrzeja

Artystę Andrzeja Siemińskiego wspomina Janusz Michalik.

To wydarzenie z ponad 20 letnią tradycją, w ramach którego najwybitniejsi polscy artyści przekazują swoje prace, aby wspomóc działalność jednej z największych organizacji dobroczynnych w Polsce. W tym roku uczestniczą w nim także malarze z Kazimierza.

Blisko 40 różnych wydarzeń artystycznych – wystaw, prelekcji, pokazów filmów o sztuce. Kazimierskie środowisko artystyczne wespół z kolegami z Worpswede (Niemcy), Krzemieńca (Ukraina), Szklarskiej Poręby i Zakopanego celebruje w ten weekend w Kazimierzu swoje wielkie święto.

Zmarł Jerzy Gnatowski

Członek Brytyjskiej i Królewskiej Akademii Akwareli, wykładowca malarstwa. Król polskiego krajobrazu. Od lat związany z Kazimierzem Dolnym. Jerzy Gnatowski zmarł w nocy z 4 na 5 stycznia w lubelskim szpitalu. Msza żałobna odbędzie się 11 stycznia o godzinie 13.00 w kazimierskiej Farze.

Przyjechali na plener

Wystawą przedplenerową w Galerii Mit Piwnica – trochę więc nietypowo – rozpoczął się 11 października II Ogólnopolski Plener Malarski w Kazimierzu Dolnym organizowany przez lubelską Galerię Sztuki „Wirydarz" i kazimierską Willę „Agnieszka".

Jedyny świąteczny wernisaż odbędzie się w Kazimierzu Dolnym. W Galerii Mit 13 artystów pokaże zimowe pejzaże. Wernisaż w niedzielne popołudnie

32 metry sztuki

Blisko 10 tysięcy zł zebrano podczas aukcji obrazów ofiarowanych przez członków Kazimierskiej Konfraterni Sztuki na rzecz kolegów malarzy poszkodowanych podczas tegorocznej powodzi. Aukcji towarzyszyło odsłonięcie ponad 32 metrowego płótna malowanego wspólnie przez blisko 30 kazimierskich konfratrów.

Na razie pogoda nie zachęca do spacerów, ale synoptycy na weekend obiecują poprawę smętnej jesiennej aury. Zapraszamy do Kazimierza, choćby po to, by ostatni raz odwiedzić Galerię Letnią w jej obecnej postaci a tu zobaczyć efekty pracy kazimierskich artystów – 30 metrów bieżących obrazu!

Od dziś przez najbliższe dwa tygodnie w Galerii Letniej w Kazimierzu Dolnym trwa wielkie malowanie! Na olbrzymim, osiemnastometrowym płótnie powstają prace członków Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. Na razie są to ledwie widoczne szkice. Czym zapełni się biała powierzchnia? Można to sprawdzać codziennie w godzinach od 9.00 do 17.00. Artyści zajmują ostatnie już wolne miejsca 30 metrowego zwoju.

Pokaż stopkę