Pożegnanie Jerzego Gnatowskiego

Skomentuj (43)

zobacz więcej (7)

W kazimierskiej Farze odbył się dziś pogrzeb Jerzego Gnatowskiego. Artystę żegnała rodzina i przyjaciele, towarzysząc mu w tej ostatniej podróży na Wietrzną Górę.

Wczesnym popołudniem w Kazimierzu Dolnym rozbrzmiały dzwony. Zebrana w kościele rodzina oraz przyjaciele przybyli, by pożegnać Jerzego Gnatowskiego. By towarzyszyć artyście w tej ostatniej podróży przez kazimierski Rynek. „Król polskiego krajobrazu” zmarł w nocy z 4 na 5 stycznia. Miał 82 lata.


- Żegnamy dziś nestora kazimierskiej kolonii artystycznej, wybitnego polskiego pejzażystę – mówi sprawujący mszę żałobną ks. dr Leonard Sadowski, uczeń i wieloletni przyjaciel zmarłego. – Jerzy Gnatowski był też dla wielu ludzi niekwestionowanym autorytetem. Był odważnym człowiekiem i wybitnym pedagogiem.

- Przez lata pracy, tak wyważył proporcje między minimalizmem a umiejętnie dawkowanymi ornamentami, że za pomocą pojedynczych, wystających z płótna punktów pokazywał na swoich obrazach, gdzie na łące rośnie mak, chaber czy rumianek – wspominał ksiądz.

A te obrazy pozostaną dla wszystkich nas świadectwem wielkiego talentu, jakim bez wątpienia obdarowany był Jerzy Gnatowski. Będą cieszyć, uspokajać, zachwycać. Tak jak dotąd. Mimo, że ich kolekcja nie będzie się już, niestety, powiększać...

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (43)

 • pijany znad Grodarza
  Malmo. Bylem pierwszym, który wytknął nietakt wobec osoby zmarłego.Mierzi mnie fałsz.
  Przykro, że zadałem Ci trud ZASTANAWIANIA się , co ja będę robił.
 • wisła
 • ola
  @malmo masz racje tez tak mysle
 • Malmo
  pijany,jesteś tu,jak czytam,jednym z tych którzy się ślizgają.
  Gdybyś nie komentował,inni by ci nie odbijali.
  Jestem za tym by skasować możliwośc komentowania,tylko patrząc na twoją ilośc wypowiedzi zastanawiam się co ty wtedy będziesz robił ?
 • pijany znad Grodarza
  "
  Ulka
  2012-01-19 22:11
  Tak sobie myślę, nikt oprócz Opatrzności oczywiście nie wie więcej niż zmarły. I żadne komentarze tego na szczęście nie zmienią... ;-)"
  ---------- i co z tego, i co z tego.
 • pijany znad Grodarza
  "
  tak sobie myśle
  2012-01-19 21:47
  Gdybym był znany (raczej mało możliwe),
  to sporządziłbym zapis testamentowy, a w nim zakaz umieszczania artykułu o mojej śmierci na tym portalu.
  To naprawdę niedźwiedzia przysługa.
  Może Droga Redakcjo, rozważycie w przyszłości temat, czy przy artykułach o czyjejś śmierci/pogrzebie dopuszczać komentarze.
  Może sam nekrolog wystarczy?
  Śp. już się nie wypowie, a "komentatorzy" tylko ślizgają się po znamienitym nazwisku wmawiając, że wiedzą wiecej niż zmarły."
  -----------również, tak sobie myslę.
 • Ulka
  Tak sobie myślę, nikt oprócz Opatrzności oczywiście nie wie więcej niż zmarły. I żadne komentarze tego na szczęście nie zmienią... ;-)
 • tak sobie myśle
  Gdybym był znany (raczej mało możliwe),
  to sporządziłbym zapis testamentowy, a w nim zakaz umieszczania artykułu o mojej śmierci na tym portalu.
  To naprawdę niedźwiedzia przysługa.
  Może Droga Redakcjo, rozważycie w przyszłości temat, czy przy artykułach o czyjejś śmierci/pogrzebie dopuszczać komentarze.
  Może sam nekrolog wystarczy?
  Śp. już się nie wypowie, a "komentatorzy" tylko ślizgają się po znamienitym nazwisku wmawiając, że wiedzą wiecej niż zmarły.
 • pijany znad Grodarza
  "....!pewnie sie cieszysz jak cie zaprosza do stolika i za ich pieniadze popijasz piwko,,a za plecami plujesz do nich nienawiścią,,to ty jesteś żalosny!!!! "
  Już dawno napisalem, że kazimierskie , kawiarniane stoliki jedynie rzekomo świadcza o : przyjażniach, uwielbieniu, złożeniu hołdu itd. Wyznacznikiem tego był dzien pogrzebu. / ".... wypijmy za błędy....."
 • pop
  kolo,obrazileś pare osob!!!np Smółkę,starowiejskiego,andale,Krzyra,Matusiak,Kwiatkowskiego,Siemińskiego,,i wielu innych1powiedz im to nikczemniku w twarz!pewnie sie cieszysz jak cie zaprosza do stolika i za ich pieniadze popijasz piwko,,a za plecami plujesz do nich nienawiścią,,to ty jesteś żalosny!!!!
 • kolo
  Emilio
  Ja bym tego tworu nie nazwał dziełem. Takie samo zdanie miał Gatowski , tylko wyrażał się łagodnie, mówił : „ to jest nie dobre po co komu taki knot, czemu to ma służyć”. Co do Konfraterni, to był zawsze przeciw temu tworowi zrzeszających różnych nieudaczników i pacykarzy. Twierdził że nie ma to przyszłości i jest nie potrzebne…
 • Emilia
  Co ty pomarańczowy pleciesz ?
  A kogo to Pan Jerzy zwalczał ? Raczej nikogo. A wiesz z jakiej sceny był malowany pokazany tu obrazek ?
  Właśnie dotyczył Konfraterni i malowanego wspólnie obrazu(Gdzie tworzył Szekspir...).
  Jerzy pomysł wyśmiał i po prezentacji tego dzieła w Dzwonnicy,spotykając przypadkiem Odorowskiego na Rynku(nieopodal Radka)wdał się z nim o tym obrazku w kłótliwą dyskusję.Odorowski obrazu bronił,Gnatowski uważał że to całkowita amatorszczyzna i bezsensowny pomysł.Dyskusja była dość ostra.Byli przy tym między innymi Smółka i Żółkiewski.Smółka robił podczas kłótni zdjecia i z jednego z nich obrazek wymalował(nawiasem mówiąc strasznie oprawiony-zlewa sie wszystko).
  Co do zdjęć z pożegnania Pana Jerzego,to jeśli był tam ktoś z Konfraterni i zrobił zdjęcia to je ma.
  Wstawili informację o pogrzebie Jerzego choć należy podkreślić że nie był jej członkiem i z nimi nie wystawiał.
  Dość to znaczące w sytuacji gdy do tego stowarzyszenia należą tu prawie wszyscy malarze(nie należy dwóch,jeden podziękował za współpracę,drugi nie należał nigdy)ledwie pojawiwszy się na horyzoncie...
 • observer
  Ciekawy i dobry obraz Smółki.
 • pomaranczowy
  ludzie po co ten jad!! czy pan Jerzy Gnatowski ..zwalczał Konfraternie? raczej nie..czy na stronie Konfraterni maja prawo znależć sie zdjęcia z pogrzebu/mają!!! więc dajcie sobie spokoj z tymi komentarzami/teraz raczej należy zająć sie tym aby "epigoni'Mistrza nie zniszyli jego dorobku kopiujac jego obrazy ze zdjęć w katalogach..tu widze problem!!!
 • Yog
  A cóż ma/miała wspólnego Konfraternia z Jerzym Gnatowskim ??? Tyle samo co powołujący się na Niego teraz jacyś jego "uczniowie" !
 • wisła
 • wisła
  Ostatnia droga Jerzego Gnatowskiego przez Kazimierz 11.01.2012.
  Więcej zdjęć na stronie Kazimierskiej Konfraterni Sztuki [link wymoderowano]
 • L<Z
  To zwykła literówka !
  Drodzy złośliwcy Kazimierscy.
 • tiky
  to chyba ten rycerz,Jerzy z Natowa herbu pietruszka.
 • Renata
  co to za Jerzy Natowski?

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2023.
Pokaż stopkę