Podróż sentymentalna w Galerii MIT

Na koniec roku Galeria MIT zaprasza na spotkanie z artystą niezwykłym, związanym z Kazimierzem od połowy lat siedemdziesiątych, znanym bywalcom Miasteczka nie tylko ze swej twórczości, ale również ze swych barwnych opowieści. W „Podróż sentymentalną” wyruszymy razem z autorem rysunków i akwarel Waldemarem Diabłem Wojczakowskim.
Waldemar Diabeł Wojczakowski to jedna z legendarnych postaci kazimierskiej bohemy.
- Waldek pojawił się w Kazimierzu latem 1975 roku, i czy wtedy już przyjechał z miasta Radomia ze swoim pseudonimem, czy dopiero tu ktoś go nim ochrzcił, tego już nie pamiętam – pisze w katalogu wystawy Krzysztof Krzyr Raczyński. –  Grupa Sarpowska” była w tym czasie dość prężna i twardo pilnowała swoich interesów w podcieniach domu architekta. Nowi mogli sobie stanąć co najwyżej z boku i powiesić swoje „pracki” na kawałku muru albo płotu. Diabeł ze swoją niebywałą otwartością na wszystko i wszystkich, ze swoim malarstwem sfrunął jakby z innej planety. Stanął więc z nami w środkowej części sarpowskich podcieni i tak zaczęła się nasza ponadczterdziestoletnia przyjaźń, znaczona późnomłodzieńczymi szaleństwami, na wpół fantastycznymi opowieściami, ale i zwykłą pracą malarską albo większą lub mniejszą wystawą.
Wojczakowski wrósł w Kazimierz. W latach 1995 – 1999 prowadził tu swoją galerię autorską, by w końcu jednak osiąść w pobliskim Nałęczowie. Kazimierz jednak pozostał mu bliski.
Na wystawie w Galerii Mit pokazane zostaną najnowsze prace artysty - akwarele i cykle rysunków "Ginący pejzaż " i "Zapomniane miejsca". Na własne oczy będzie można zobaczyć, czy nadal „maluje on świat z precyzją botanika, nie omijając żadnego szczegółu, jak gdyby odtwarzanie rzeczywistości równało się z jego stwarzaniem” – jak pisał dr Waldemar Odorowski w katalogu wystawy z 2007 r. „Diabeł tkwi w szczegółach”.
Wojczakowski warsztatu uczył się u malarza szkoły petersburskiej Wacława Dobrowolskiego w radomskim Państwowym Ognisku Plastycznym.
- Diabeł przeniósł w nasz czas solidność dobrego, dziewiętnastowiecznego, realistycznego malarstwa – pisze Raczyński. – Można go nazwać epigonem, niech tak będzie. Najważniejsze, że twórczość Waldka jest autentyczna i szczera.
Wernisaż wystawy Waldemara Diabła Wojczakowskiego „Podróż sentymentalna” już w najbliższą sobotę 28 grudnia o godzinie 12:00 w Galerii Mit ul. Lubelska 10.
Wystawa potrwa do 31 grudnia.

Skomentuj


Mapa

Galerie

GALERIA MIT


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę