Podróż sentymentalna w Galerii MIT

Na koniec roku Galeria MIT zaprasza na spotkanie z artystą niezwykłym, związanym z Kazimierzem od połowy lat siedemdziesiątych, znanym bywalcom Miasteczka nie tylko ze swej twórczości, ale również ze swych barwnych opowieści. W „Podróż sentymentalną” wyruszymy razem z autorem rysunków i akwarel Waldemarem Diabłem Wojczakowskim.
Waldemar Diabeł Wojczakowski to jedna z legendarnych postaci kazimierskiej bohemy.
- Waldek pojawił się w Kazimierzu latem 1975 roku, i czy wtedy już przyjechał z miasta Radomia ze swoim pseudonimem, czy dopiero tu ktoś go nim ochrzcił, tego już nie pamiętam – pisze w katalogu wystawy Krzysztof Krzyr Raczyński. –  Grupa Sarpowska” była w tym czasie dość prężna i twardo pilnowała swoich interesów w podcieniach domu architekta. Nowi mogli sobie stanąć co najwyżej z boku i powiesić swoje „pracki” na kawałku muru albo płotu. Diabeł ze swoją niebywałą otwartością na wszystko i wszystkich, ze swoim malarstwem sfrunął jakby z innej planety. Stanął więc z nami w środkowej części sarpowskich podcieni i tak zaczęła się nasza ponadczterdziestoletnia przyjaźń, znaczona późnomłodzieńczymi szaleństwami, na wpół fantastycznymi opowieściami, ale i zwykłą pracą malarską albo większą lub mniejszą wystawą.
Wojczakowski wrósł w Kazimierz. W latach 1995 – 1999 prowadził tu swoją galerię autorską, by w końcu jednak osiąść w pobliskim Nałęczowie. Kazimierz jednak pozostał mu bliski.
Na wystawie w Galerii Mit pokazane zostaną najnowsze prace artysty - akwarele i cykle rysunków "Ginący pejzaż " i "Zapomniane miejsca". Na własne oczy będzie można zobaczyć, czy nadal „maluje on świat z precyzją botanika, nie omijając żadnego szczegółu, jak gdyby odtwarzanie rzeczywistości równało się z jego stwarzaniem” – jak pisał dr Waldemar Odorowski w katalogu wystawy z 2007 r. „Diabeł tkwi w szczegółach”.
Wojczakowski warsztatu uczył się u malarza szkoły petersburskiej Wacława Dobrowolskiego w radomskim Państwowym Ognisku Plastycznym.
- Diabeł przeniósł w nasz czas solidność dobrego, dziewiętnastowiecznego, realistycznego malarstwa – pisze Raczyński. – Można go nazwać epigonem, niech tak będzie. Najważniejsze, że twórczość Waldka jest autentyczna i szczera.
Wernisaż wystawy Waldemara Diabła Wojczakowskiego „Podróż sentymentalna” już w najbliższą sobotę 28 grudnia o godzinie 12:00 w Galerii Mit ul. Lubelska 10.
Wystawa potrwa do 31 grudnia.

Skomentuj


Mapa

Galerie

GALERIA MIT


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę