Kazimierz w plenerze

Kazimierz powraca do korzeni. Jako kolonia artystyczna chce, by malarze znów byli widoczni na kazimierskich uliczkach. Pierwsze efekty malowania w plenerze zobaczymy na wystawie już w najbliższą sobotę w galerii Kolor.

Kazimierz Dolny to miasto malarzy. To kolonia artystyczna. Galerie obrazów są tu niemal na każdym kroku, nie tylko w pomieszczeniach, ale także pod przysłowiową chmurką. Stały się nieodłącznym elementem Rynku, jeszcze jedną ozdobą Przybyłowskich Kamienic. Jednak malarze malujący na Rynku czy poza nim to dziś rzadkość.

- W czasach fotografii cyfrowej większość obrazów powstaje na podstawie zdjęć. Nie uważam, że to źle, ostatecznie liczy się efekt końcowy. Natomiast obraz malowany w plenerze jest czymś więcej niż nawet najdoskonalsze dzieło z ciepłej pracowni. Na jego powstanie ma wpływ ciągle zmieniające się światło, temperatura, wiatr, wszystkie elementy, które pojawią się w trakcie malowania – mówi malarz Roman Gruszecki. – Obrazy takie niepozbawione są błędów i niedociągnięć, a może raczej przypadku, niespodzianek wielości smaków. Przestają być tylko dziełem malarza, stają się zapisem danej chwili, czasu, miejsca, zdolności autora, a także jego aktualnego stanu i kondycji.

W Kazimierzu pojawiła się jednak grupa artystów, którzy pragną to zmienić i powrócić do tradycji malowania w plenerze.

- Rozpoczęliśmy akcję malowania w kazimierskim plenerze w najpiękniejszej porze roku, jesieni. Zmagamy się z pogodą, łapaniem światła, zmieniającymi się kolorami po to, by pokazać, że jeszcze są malarze, którzy cenią kontakt z naturą – największym nauczycielem – mówi Gruszecki, jeden z inicjatorów akcji malowania w plenerze w Kazimierzu i okolicach.

Symbolicznym rozpoczęciem akcji powracania do korzeni będzie wystawa „Kazimierz w plenerze” prezentująca obrazy kazimierskich artystów powstałe w właśnie w plenerze. W galerii Kolor na ul. Senatorskiej 1/3 w najbliższą sobotę 24 października o godzinie 15.00 zobaczymy obrazy Leszka Furtasa, Krzysztofa Michalskiego, Jacka Kośmińskiego, Jacka Kwiatkowskiego i Romana Gruszeckiego.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Pokaż stopkę