Aktualności dla "Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi"

Ósma edycja festiwalu dobiega końca. Podczas uroczystego zamknięcia zobaczymy premierowo „Kapitał ludzki”.

Kubrick, Pawluśkiewicz, Kucia – na Dwóch Brzegach nie zabraknie dziś wielkich nazwisk.

 

Język daje nam radość. Język daje nam przyjemność. Rozmawiamy nie po to, żeby coś budować, nie dlatego, żeby walczyć z kimś, nie dlatego, żeby spełniać rytuały, tylko żeby było nam ze sobą dobrze. I właśnie tak było podczas godziny z Bralczykiem w kazimierskim salonie Empik.

 

Nie tak dawno obchodziliśmy okrągłą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Zainteresowanie tymi wydarzeniami w mediach odzwierciedla ogólną tendencję fascynacji historiami z czasów II wojny światowej. Podczas spotkania w salonie Empik fenomen tego zjawiska objaśniał Jarosław Sokół, autor scenariusza do serialu „Czas honoru” oraz trylogii o tym samym tytule.

 

Lekcje kina odbywające się w ramach Festiwalu Dwa Brzegi to wyjątkowe spotkania z wybitnymi twórcami. Jedną z nich poprowadził nagrodzony Oscarem scenograf - Allan Starski.

Niewidomy operator, polski Dante Alighieri, zderzenie biednych i bogatych – środa na Dwóch Brzegach to kolejny dzień pełen atrakcji.

Czego szuka w kinie Andrzej Chyra? Co charakteryzuje twórczość Leosa Caraxa? Jakie utwory grają Dziady Kazimierskie? Odpowiedzi na te pytania już dziś na Dwóch Brzegach.

Autor, poeta i realista – Jan Troell to obok Bo Widerberga i Ingmara Bergmana jeden z najwybitniejszych szwedzkich reżyserów. Filmowiec przyjął zaproszenie na tegoroczne Dwa Brzegi.

W jego filmach grali m.in. John Malkovich, Dustin Hoffman i Daniel Olbrychski. Najnowszy obraz twórcy "Blaszanego bębenka" i "Niepokojów wychowanka Toerlessa" zobaczy tylko publiczność na Dwóch Brzegach. „Dyplomacja” Volkera Schlöndorffa  nie będzie pokazywana w polskich kinach.

Najsłynniejszy polski scenograf, laureat Oscara za "Listę Schindlera” i Cezara za "Pianistę”, stały współpracownik Andrzeja Wajdy, ale też m.in. Agnieszki Holland to kolejny gość 8. edycji Dwóch Brzegów.

Od walca, przez ragtime, po awangardowy jazz  - takie są "Polonezy" Marcina Maseckiego.  W kolejnym muzycznym eksperymencie łączy orkiestrę marszową, elegancję z XIX wieku i klasycystyczne techniki kompozytorskie. Co z tego wynika, publiczność Dwóch Brzegów przekona się na własne oczy i uszy już 4 sierpnia na Rynku w Kazimierzu Dolnym.

Lina Wertmüller – pierwsza w historii kobieta nominowana do Oscara w kategorii najlepszy reżyser – będzie bohaterką mini-retrospektywy podczas 8. Edycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.

Blisko 90 projekcji, w tym 12 premierowych, nie licząc 300 filmów krótkometrażowych, prawie 100 różnych wydarzeń artystycznych: spotkań z ludźmi filmu i szeroko pojętej sztuki. Rozpoczął się VII Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Przez osiem dni od soboty do soboty Kazimierz będzie niekwestionowaną filmową stolicą regionu.

Bilety na Dwa Brzegi

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi tuż tuż. Właśnie rozpoczyna się sprzedaż biletów. W tym celu na stronie www.dwabrzegi.pl otwarto e-sklep.

Tatarak

„Tatarak” był ostatnim z prezentowanych filmów w ramach spotkań z kreacjami artystycznymi Krystyny Jandy. Mimo tego, że film był już wcześniej prezentowany w polskich kinach, podczas festiwalowej projekcji nie było wolnych miejsc.

Grażyna Torbicka - dziennikarka, prezenterka telewizyjna i konferansjerka, autorka programu "Kocham Kino" w TVP2. Ikona festiwali filmowych w Kazimierzu nad Wisłą - towarzyszy im niemalże od samego początku. W tym roku dyrektor artystyczny Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi". Udzieliła wywiadu specjalnie dla internautów naszego Portalu.
Pokaż stopkę