Aktualności dla "festiwale w kazimierzu"

Wczoraj zobaczyliśmy „Obsługiwałem angielskiego króla”, dziś – „Pociągi pod specjalnym nadzorem”. „Perły na dnie”, „Postrzyżyny” i „Skowronki na uwięzi” jeszcze przed nami. Filmy Jiriego Menzla są niejako znakiem rozpoznawczym tegorocznych Dwóch Brzegów. Sam reżyser jest gościem specjalnym kazimierskiego Festiwalu.
Poprzez symboliczny gest uścisku rąk burmistrza Kazimierza Dolnego Grzegorza Duni i wójta Janowca Tadeusza Koconia dokonano ceremonii otwarcia I Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Dwie miejscowości położone na przeciwległych brzegach Wisły połączyła – mimo niskiego stanu wody w rzece – Dziesiąta Muza.

II festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej, podczas którego turyści i kazimierzacy bawili się w rytmie muzyki klezmerskiej przeszedł do historii. Czas na podsumowania. I plany. Na trzecią edycję za rok.

Miasteczko powoli zaczęło odliczać dni dzielące je od festiwalu. Jeszcze tu nieco sennie i nic nie wskazuje na to, że już niedługo ulice zapełnią tłumy miłośników kina z różnych stron Polski. Ale wystarczy zapytać się w dowolnym miejscu o kwatery na początek sierpnia, by w większości miejsc usłyszeć jedną i tę sama odpowiedź: Na festiwal nie ma już wolnych miejsc.
Do rozpoczęcia Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi pozostało już tylko 11 dni. Jaki będzie tegoroczny festiwal - wyrosły na bazie 11 lat doświadczeń kazimierskich festiwali filmowych czy zupełnie nową imprezą, która pozytywnie jednak zaskoczy miłośników X Muzy? Rozmawiamy o tym z Piotrem Biedrzyckim, prezesem Stowarzyszenia Dwa Brzegi, które z powrotem powołało w Kazimierzu festiwal do życia.
Goście Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi jako pierwsi w Polsce obejrzą „Nieznajomą“, najnowszy film Giuseppe Tornatore. Uroczystość otwarcia odbędzie się 4 sierpnia o godz. 17:30 w Kazimierzu Dolnym w obecności m.in. Boba Rafelsona oraz Jiriego Menzla.

Odbudowywanie tradycji

Zakończył się II Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej. Ostatnie koncerty, które miały miejsce w sobotę na kazimierskim Rynku, przyciągnęły tłumy. Publiczność brała czynny udział w zabawie.

Klezmerzy i ich fani popłynęli w rejs Wisłą w samo południe przedostatniego dnia II Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej. Niezwykła atmosfera, tańce, śpiewy i Leon Blank, który po raz kolejny wcielił się w wodzireja.
Jedną z atrakcji II Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej był koncert krakowskiego zespołu „Klezzmates”, który odbył się w środę 11 lipca br. w Knajpie „U Fryzjera”. Muzycy - których śmiało można określić jako przekornych mistrzów lekkości - mają dar stwarzania niesamowitego nastroju, co zauważalne było również podczas koncertu w Kazimierzu Dolnym.
Rapsodyczna, kantoralna doina, wolny chodzony chosidl, stara rumuńska hora czy bulgar to tańce, które po latach powróciły do Miasteczka za sprawą Leona Blanka.

Klezmerski konkurs

Kazimierski Portal Internetowy jest patronem medialnym Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej. Przygotowaliśmy dla Państwa klezmerski konkurs. Do wygrania - bezpłatne wejściówki na biletowane imprezy festiwalowe.
Pierwszym publicznym wydarzeniem II Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej było otwarcie wystawy fotografii Mateusza Stachyry „Klezmer Flash”. Przestrzeń wystawienniczą zorganizowano w nietypowym jak na Kazimierz miejscu – na rynku – na zewnątrz kawiarni U Radka, co z jednej strony jest zapowiedzią wyjścia festiwalu z opłotków Knajpy U Fryzjera w Miasteczko, a z drugiej pozwala na swobodny w odbiorze kontakt ze sztuką.

Już dziś w Kazimierzu nad Wisłą rozpoczyna się II Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej. Uroczyste otwarcie nastąpi o 20:45. Potem zagra Caci Vorba. Szczegółowy plan Festiwalu zamieszczamy poniżej.

„Gwiazdy nad tobą i gwiazdy pod tobą i dwa zobaczysz księżyce” – słowami wieszcza zapraszamy na II Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej w Kazimierzu nad Wisłą. Już od poniedziałku U Fryzjera i na kazimierskich uliczkach znów zabrzmią klarnety, skrzypce i kontrabasy przy wtórze harmonii i gitary w rękach klezmerskich gwiazd.
Festiwal filmowy i artystyczny wraca do Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Trwać będzie od 4 do 11 sierpnia 2007r. Aby podkreślić udział drugiego brzegu Wisły i malowniczego Zamku w Janowcu, ale również konfrontację twórców sztuki i uczestników Festiwalu nazwaliśmy go: Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI Kazimierz Dolny – Janowiec n/Wisłą
Jedną z atrakcji podczas XLI Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym był konkurs "Duży - Mały". Impreza ta udowadnia, że muzyka ludowa wcale nie ginie, wręcz przeciwnie rozwija się i to wśród najmłodszego pokolenia, które przejmując zamiłowanie swych rodziców i dziadków, promuje muzykę ludową w kraju i poza jego granicami.

Targi Sztuki Ludowej mają już czterdzieści lat. W tym roku do Kazimierza przyjechało 80 twórców, reprezentujących różnorodne dyscypliny twórczości ludowej - rzeźbę, malarstwo, plastykę obrzędową i zdobniczą, tkactwo, koronkarstwo, hafciarstwo, garncarstwo, kowalstwo, plecionkarstwo, snycerstwo, ludwisarstwo, wyroby ze skóry i metalu, zabawkarstwo.

XLI Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu to już historia. Wzięło w nim udział około 800 artystów ludowych z 12 województw, w tym 16 kapel, 27 zespołów śpiewaczych, 16 instrumentalistów, 18 solistów śpiewaków oraz 25 grup wykonawców w konkursie "Duży - Mały". Poniżej przedstawiamy listę laureatów Festiwalu.

Otwarta niedawno w Galerii Letniej wystawa „Wisła mówiła do nich po żydowsku” stanowi niejako preludium do Festiwalu klezmerzy.pl warsztaty&koncerty, który już po raz drugi odbędzie się w Kazimierzu na początku lipca. Wisła znów po żydowsku zagwarzy, zagra, a nawet zaśpiewa…
30 maja br. w Kazimierzu Dolnym odbyło się spotkanie organizatorów Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi z mieszkańcami Miasteczka. Gościem specjalnym była Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczny Festiwalu.
Pokaż stopkę