Ambasadorowie kultury ludowej

zobacz więcej (7)

Jedną z atrakcji podczas XLI Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym był konkurs "Duży - Mały". Impreza ta udowadnia, że muzyka ludowa wcale nie ginie, wręcz przeciwnie rozwija się i to wśród najmłodszego pokolenia, które przejmując zamiłowanie swych rodziców i dziadków, promuje muzykę ludową w kraju i poza jego granicami.
W tegorocznym Festiwalu Kapel i śpiewaków Ludowych wzięło udział około 800 wykonawców z 12 województw, w tym 25 grup wykonawców w konkursie "Duży - Mały". Ideą tego konkursu jest zachowanie ciągłości tradycji. Konkurs polega na prezentowaniu przez dzieci tradycji instrumentalnych i śpiewaczych przejętych od mistrzów. Jest to więc konkurs dla ucznia, który ma okazję pokazać przed festiwalową publicznością, czego się od swego mistrza nauczył.
- Muzyka ludowa to nasza tradycja, nasza kultura i musimy ją przekazywać kolejnym pokoleniom, bo jeśli tego nie zrobimy, to ona zaginie, a wraz z tym zaginie nasz naród i nasza tożsamość - mówi jeden z uczestników konkursu, mistrz z wsi Borówiec koło Leszna. - W dzisiejszych czasach nie jest łatwo zwerbować młodzież, zachęcić, by spróbowali swoich sił w sztuce ludowej. Jednak zawsze znajdzie się ktoś, kto pokocha ten rodzaj muzyki i będzie chciał się rozwijać w tym kierunku, nie zważając na obecne trendy i dziwne spojrzenia rówieśników.
Młodzież z różnych powodów decyduje się wiązać z muzyką ludową, czasem by nie zawieść oczekiwań rodziców, czasem, bo wszyscy w ich otoczeniu tak robią, a czasem przez zupełny przypadek. Tak było z Grzegorzem Hermanem - mistrzem z Leszna, obecnie nauczycielem muzyki.
- Moja mama pracowała w Domu Kultury i kiedyś przyprowadziła mnie na próbę miejscowego zespołu. Muzyka ludowa, którą tam usłyszałem, zafascynowała mnie do tego stopnia, że wstąpiłem do tego zespołu, a swoje zawodowe życie poświęciłem nauce muzyki w szkole. Po śmierci mojego mistrza, to ja prowadzę kapelę i zachęcam młodych ludzi do kontynuacji wieloletniej pracy naszych przodków – mówi Grzegorz Herman, którego uczniowie w tegorocznej edycji konkursu „Duży – Mały” w Kazimierzu wygrali na dudach wyróżnienie.
- Mój dziadek pochodził z Polesia, śpiewał mi i opowiadał o muzyce ludowej, o tym jak kiedyś ludzie żyli, jakie mieli pasje i zainteresowania - mówi młoda uczestniczka konkursu z Dolnego Śląska. – Spodobało mi się to i zdecydowałam, że dołączę do zespołu, w którym śpiewa moja babcia. I tak jestem jego członkiem kilka lat. Jeździmy po Polsce i śpiewamy. Czy wiążę z tym swoją przyszłość zawodową? – zastanawia się przez chwilę - Nie wiem. Jeszcze tego nie wiem.
Świat współczesny porównuje się często do globalnej wioski, w której wszyscy, niezależnie od dzielących ich odległości, są tacy sami. Człowiek, dążąc do ujednolicenia świata, zapomina, że piękno tkwi w różnorodności, a różnorodność pozwala utrzymać zakorzenienie – związek z miejscem, z którego wyrósł. Kultura ludowa pozwala właśnie ten związek podtrzymywać.

Fot. Mateusz Stachyra

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę