Żołnierzom Wyklętym...

zobacz więcej (10)

Ponieważ żyli prawem wilka, Historia o nich głucho milczy – pisał Herbert o losie Żołnierzy Wyklętych. Dziś – w wolnej Polsce - możemy w końcu oddać cześć należną tym, którzy podjęli nierówną walkę z tym agresorem, na którego po czasach okupacji niemieckiej zgodziła się w Polsce Europa….

Choć Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca, w Kazimierzu Dolnym uroczystości związane z obchodami tego święta miały miejsce w minioną niedzielę. Opóźnienie to związane jest z 66 - tą rocznicą zamordowania w więzieniu UB na Mokotowie mjr Hieronima Dekutowskiego „Zaporę” oraz straceniu sześciu oficerów z jego zgrupowania, która przypada 7 marca.

W niedzielne, słoneczne południe w Kościele Farnym modlono się za poległych w walce, zamordowanych przez UB oraz żyjących Żołnierzy Wyklętych.

- Spotykamy się tu, by modlić się za Żołnierzy Niezłomnych – mówi ks. Tomasz Lewniewski, proboszcz kazimierskiej parafii. – Tysiące cichych bohaterów.

Wspominając żołnierzy, ks. proboszcz zacytował słynny wiersz Zbigniewa Herberta z tomu „Rovigo” z 1992 r. zatytułowany „Wilki”.

- Idąc tym wilczym śladem przybywamy do Kazimierza, by w kościele parafialnym, w gościnnej Farze zatrzymać się na kolejnej stacji w marszu pamięci o Żołnierzach Niezłomnych – mówi ks. Tomasz Lewniewski. – O żołnierzach polskiego powojennego podziemia. O Żołnierzach Wyklętych. Wyklętych przez władzę komunistyczną i komunistyczną propagandę. Tych, których skazano na zapomnienie i niepamięć.

W uroczystościach wzięli udział kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych z burmistrzem Andrzejem Pisulą, poseł na Sejm Małgorzata Sadurska, poczty sztandarowe wielu instytucji.

Po mszy św. głos zabrał zaporczyk mjr Marian Pawełczak. Odbyła się też prelekcja Pawła Kołkiewicza na temat losów Żołnierzy Wyklętych. W miejscach pamięci złożono też kwiaty, oddając tym samym cześć cichym bohaterom.

Organizatorem uroczystości była Akcja Katolicka w Kazimierzu Dolnym.

 

Skomentuj


Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę