Pamięci Żołnierzy Niezłomnych (nowe zdjęcia)

Skomentuj (1)

zobacz więcej (26)

Pamięć mjr Zapory w 65 rocznicę jego stracenia w katowni bezpieki na ul. Rakowieckiej w Warszawie uczczono w Kazimierzu w niedzielne przedpołudnie 9 marca w Klasztorze OO. Franciszkanów. Tym samym oddano cześć wszystkim Żołnierzom Niezłomnym.

Uroczystości w Klasztorze Ojców Franciszkanów 9 marca poświęcone były jak co roku pamięci majora Zapory oraz tych żołnierzy AK – WiN z gminy Kazimierz, którzy podczas okupacji sowieckiej polegli, zostali skrytobójczo zamordowani lub wywiezieni na Wschód i zamęczeni w łagrach. Wspominano także młodocianych więźniów politycznych z lat 1944 – 56 tzw. Jaworzniaków, w wśród nich współorganizatora uroczystości – zmarłego nagle Stanisława Słotwińskiego - prezesa Stowarzyszenia Polskich Kombatantów Federacja Światowa nr 13 w Kazimierzu Dolnym, członka lubelskiego oddziału Związku Młodocianych Więźniów Politycznych  Okresu Stalinowskiego (lat 1944-1956) ”Jaworzniacy”.


Uroczystości ku czci Zapory w Kazimierzu są świętem wszystkich Żołnierzy Niezłomnych, którzy być może wkrótce doczekają się w Miasteczku swojego pomnika w centrum naprzeciw dawnego posterunku policji, który 15 maja 1945 r. zdobył major Zapora wraz ze swoimi ludźmi.


Po celebrowanej przez czterech księży mszy w sanktuarium Matki Boskiej Kazimierskiej pod murami klasztoru w miejscu pamięci narodowej złożono kwiaty i zapalono znicze.


W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych z burmistrzem i przedstawicielem Rady Miejskiej na czele, a także przedstawiciele środowisk kombatanckich i stowarzyszeń patriotycznych z Chodla, Poniatowej, Bełżyc, Puław i Lublina, radni miejscy, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, szkół i kazimierskiej straży pożarnej oraz mieszkańcy.

 

Wartę honorową sprawowali strzelcy z Nadwiślańskiego Legionu Strzeleckiego z Puław.


Na zakończenie uroczystości jej uczestnicy przeszli kolumną marszową prowadzoną przez członków Stowarzyszenia Historycznego Strzelcy Kaniowscy z Lublina przez Rynek.

 

Fot. Katarzyna Ponikowska, Zespół Szkół
im. Jana Koszczyca Witkiewicza

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

  • Patriotyzm Konkretny
    Zapraszam mlodziez patriotyczna na fb "przywrocic pobor do wojska" by wyrazali tam swoj zapal i patriotycne uniesienia.

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę