Aktualności dla "mjr Zapora"

Marzec zaczął się w Kazimierzu od upamiętnienia mjr. Zapory i innych Żołnierzy Wyklętych. Po mszy w farze pod pomnikiem Dekutowskiego złożono kwiaty i zapalono znicze.

Pamięć Bohaterom!

Kamień upamiętniający rozbicie posterunku Milicji Obywatelskiej przez oddział Delegatury Sił Zbrojnych dowodzony przez mjr cichociemnego Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora 19 maja 1945 r. został odsłonięty. Stanął naprzeciwko dawnego posterunku MO w Kazimierzu.

W ten weekend celebrowane będą w Kazimierzu dwa podniosłe wydarzenia. W sobotę władze miasta uhonorują tytułem Honorowego Obywatela Kazimierza Dolnego doktora nauk medycznych Stanisława Leszczyńskiego. W niedzielę – odsłonięty zostanie kamień upamiętniający kierowaną przez mjr Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora akcję rozbicia posterunku MO 19 maja 1945 r.

Uroczystości z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych odbyły się w Kazimierzu w niedzielę 5 marca. Tradycyjnie rozpoczęła je msza w Farze, a potem uczestnicy kolumną marszową udali się pod mury klasztorne – na miejsce pamięci narodowej.

Kazimierz po raz kolejny uczcił pamięć mjr Zapory i jego oficerów. Uroczystości z udziałem zaporczyków odbyły się w minioną niedzielę.

Ponieważ żyli prawem wilka, Historia o nich głucho milczy – pisał Herbert o losie Żołnierzy Wyklętych. Dziś – w wolnej Polsce - możemy w końcu oddać cześć należną tym, którzy podjęli nierówną walkę z tym agresorem, na którego po czasach okupacji niemieckiej zgodziła się w Polsce Europa….

Podobno nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki. Podobno nie ma powrotu do przeszłości. Podobno nie mają sensu poszukiwania straconego czasu. Podobno. Ale przeszłość i tak żyje w nas, równolegle, budząc wspomnienia. Oto garść takich wspomnień Ireneusza Haczewskiego.

Wraca temat upamiętnienia akcji majora Zapory na kazimierskim posterunku MO w 1945 r. W tej kwestii wciąż toczy się dyskusja na temat formy, treści i miejsca.

Pamięć mjr Zapory w 65 rocznicę jego stracenia w katowni bezpieki na ul. Rakowieckiej w Warszawie uczczono w Kazimierzu w niedzielne przedpołudnie 9 marca w Klasztorze OO. Franciszkanów. Tym samym oddano cześć wszystkim Żołnierzom Niezłomnym.

Znane jest w końcu miejsce pochówku mjr Hieronima Dekutowskiego "Zapory", którego pamięć celebrowana jest także w Kazimierzu. Instytut Pamięci Narodowej ogłosił dziś wyniki ostatnich badań ekshumacyjnych na warszawskiej Łączce.

Uroczystości ku czci mjr Zapory i innych Żołnierzy Wyklętych z okazji Narodowego Dnie Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" odbyły się w niedzielę 3 marca w Kazimierzu Dolnym.

Propaganda komunistyczna nazywała ich zdrajcami i bandytami. O tym, jaka jest prawda - bezpieczniej było nie mówić, nie wiedzieć. W końcu ci, którzy wyrażali czynny sprzeciw wobec władzy przywiezionej na sowieckich czołgach, doczekali się czasu, kiedy można oddać należną im cześć. Uroczystości ku czci Żołnierzy Wyklętych odbyły się w Kazimierzu w niedzielę 4 marca.

Zginął w katowni bezpieki na ul. Rakowieckiej w Warszawie. 7 marca mija 62 rocznica śmierci mjr Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora. Społeczność Kazimierza podczas mszy świętej w przeddzień tej daty uczciła pamięć bohatera.

Pokaż stopkę