Zmiany w kazimierskich szkołach

Skomentuj (276)

Samorządy z roku na rok szukają coraz to większych oszczędności. W roku bieżącym przyszedł czas na oświatę. Władze gminy Kazimierz Dolny chcą przekazać szkoły podstawowe stowarzyszeniom.

W gminie Kazimierz Dolny są cztery szkoły podstawowe: w Bochotnicy, Rzeczycy, Dąbrówce oraz jedna w samym Kazimierzu, w Gminnym Zespole Szkół. Kiedyś było ich znacznie więcej, ale z biegiem czasu były one likwidowane. Jest jednak na terenie gminy szkoła, która mimo tego, iż została zamknięta nadal funkcjonuje. Jest to Szkoła Podstawowa w Skowieszynku. Jak to możliwe? Została przejęta przez stowarzyszenie oświatowe.

W ostatnim czasie, gdy rozeszła się wieść, że w gminie Kazimierz Dolny szkoły wiejskie mają być likwidowane, w środowisku zawrzało. Burmistrz miasta zapewnia, że nie jest to prawdą. Ale zmiany będą na pewno. W poniedziałek 7 lutego odbyło się spotkanie, podczas którego omówiona została sytuacja w gminnej oświacie i zaproponowano zmiany organizacyjne. W spotkaniu uczestniczył Grzegorz Dunia – burmistrz miasta, radni oraz dyrektorzy szkół, pedagodzy i rodzice.

- Chciałbym zastrzec, że za wszelką cenę chcę zapobiec likwidacji szkół na wsiach – mówi Grzegorz Dunia, burmistrz Kazimierza Dolnego, rozpoczynając spotkanie. - Musimy tak działać, by te wszystkie szkoły, które są, nadal funkcjonowały na przestrzeni lat.

Tym działaniem miałoby być przejęcie szkół wiejskich przez stowarzyszenia, które na terenie tych czterech miejscowości mogłyby powstać. Przejęcia można dokonać na dwa sposoby: albo na mocy uchwały rady gminy, albo poprzez likwidację szkoły, wypłacenie odpraw nauczycielom, a potem powołanie szkoły przez stowarzyszenie od nowa – na nowych zasadach.

Prowadzenie placówki można przekazać osobie prawnej lub fizycznej. Jednak przekazywana szkoła musi liczyć mniej niż 70 uczniów. Gdy uczniów jest więcej, trzeba daną szkołę najpierw zlikwidować. W województwie lubelskim ok. 40 szkół prowadzonych jest obecnie przez stowarzyszenia. Jednym wiedzie się lepiej, innym gorzej, wszystko zależy od gospodarza oraz zaangażowania społeczeństwa.

Największą zmianą, która zostaje wprowadzona przy prowadzeniu szkoły przez stowarzyszenie oświatowe jest kwestia zatrudnienia nauczycieli. W takiej placówce pracują oni na podstawie Kodeksu Pracy, a nie jak w szkołach państwowych – w oparciu o Kartę Nauczyciela. A to sprawia, że zarobki ich są dużo niższe. Sprawa wzbudziła wiele kontrowersji zarówno wśród radnych, rodziców, jak i pedagogów.

- Trzeba szukać oszczędności, ale tak, by zarówno dzieci i nauczyciele stracili jak najmniej – mówi Kamil Wydra, radny, z zawodu nauczyciel.

Wszyscy radni są zgodni co do tego, że sprawę trzeba dobrze przeanalizować, bo z taką decyzją nie można się spieszyć. Rodzice chcą spotkań i naświetlenia sytuacji, podobnie pedagodzy. Dlatego też takie spotkania jak w Kazimierzu będą organizowane w każdej z gminnych szkół oddzielnie, by wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Uczestniczyć w nich mają pedagodzy, rodzice oraz burmistrz i pracownicy szkoły w Skowieszynku.

- To wcale nie wygląda tak różowo – mówi Ewa Wolna, która obecnie pracuje w szkole w Skowieszynku. - To wymaga zaangażowania wszystkich, a nie jest łatwo zebrać tylu ludzi.

Żeby takie zmiany były wprowadzone w życie od przyszłego roku szkolnego, decyzje muszą zostać podjęte do końca lutego. Jednak już teraz wiadomo, ze jest to niemożliwe. Temat musi bowiem zostać przedyskutowany na tyle, by wszystko stało się jasne. Kiedy kolejne spotkanie w tej sprawie? Będziemy informować.

Skomentuj


Dodane komentarze (276)

 • racjonalnie
  dzięki, to było głupie...
 • kazimierzanin
  A rozbieraliście kiedyś bruk? Oni tam mieli tylko kostkę. I ułożyć potem łatwiej.
 • pijany znadGrodarza
  Boże, Chroń naszego Burmistrza , chciałoby sie powiedzieć.
 • racjonalnie
  a więc, już nie tylko kraje muzułmańskie...ech wodzą na pokuszenie lud boży...
 • pijany znadGrodarza
  Przed chwila w TVN był reportaż z Krosna Odrzańskiego. Interweniowala policja, bo rodzice chcieli pobić Burmistrza. Zapowiedzial On zamkniecie 3 szkoł do ktorych uczęszcza 460 dzieci. A ile to dzieci uczęscza do szkól, ktore chce zamknąć Burmistrz Dunia?.
 • Zocha
  Sąsiad a gorzej jak byłybyśmy jeszcze bardziej złośliwe po czymś mocniejszym :) a kawa chętnie pod warunkiem, że zapraszasz ;)
 • Ada
  do sasiada zza miedzy, Pomyśl chwilę Kto tu jest złośliwy??
 • Tomek
  Z Warszawy, jesteś , czy udajesz wszechwiedzacego/. Ci ludzie robią więcej niż ci się wydaje.
 • sąsiad zza miedzy
  Słuchaj Zocha z Adą może byście siadły i wypiły kawę albo coś mocniejszego to byście nie były takie złośliwe.....
 • z Warszawy?
  Temat nie został zamknięty tylko odroczony o rok. Jak ci protestujący nie wykorzystają szansy i nie poczynią zmian za rok nie będzie przeproś. Chyba należałoby zwrócić się do burmistrza o pisemne określenie oczekiwań i zobowiązanie utrzymania szkół i przez ten rok przysiąść i te oczekiwania spełnić (jeśli nie będą zbyt wygórowane). Wytrąciłoby to oręż burmistrzowi i pozwoliło na normalną pracę.
 • Ada
  Sąsiedzie zza miedzy, wróć za miedzę, jak ci nie pasuje!!!
 • Ada
  W Dabrówce Burmistrz pokazał,że liczy się z wolą wyborców. Oby tak dalej Panie Burmistrzu!!!
 • Zocha
  Sąsiedzie po to jest forum i po to są komentarze, żeby ludzie się mogli wypowiedzieć. Jak "nie smakuje" Ci temat to go nie czytaj!
 • echo
  Gdyby był z Warszawy to by jeszcze uszło, gorsza jest "warszawka" - to dopiero kazimierska zakała.....
 • pijany znad Grodarza
  echo. Widzę, że mnie rozumiesz. Dzięki.. Zobacz. "ON" tylko z Puław, a gdyby był z Warszawy?
 • sąsiad zza miedzy
  Czytam,że Burmistrz w Dąbrówce powiedział, iż nie będzie reorganizacji w szkołach i widzę, że to wam też nie pasuje , to o co tak właściwie wam chodzi DRODZY NAUCZYCIELE. Może zamknijcie już ten temat ,bo to już staje się niesmaczne, tak się opluwacie ,aż wstyd.
 • echo
  Tak "pijany znad Grodarza" jest pijany, jak Ty jesteś "puławianin".Pilnuj swoich szkół i swojego prezydenta.
 • Zocha
  KKK a jaka sprawa ma być poruszana 24?
 • pijany znad Grodarza
  Człowieku z Powiatu. Nie ma za co. Tak gwoli wyjaśnienia: pijany to nie znaczy pijak. Swojego czasu bylem w Puławach. Widziałem pijanego.
 • KKK
  Obowiązkowo idziemy wszyscy na sesję rady gminy w dniu 24.02.2004.
  Proszę was przeprowadźcie rozmowy indywidualne z radnymi.

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę