Każda przelana krew jest ważna

Skomentuj (5)

zobacz więcej (7)

Zginął w katowni bezpieki na ul. Rakowieckiej w Warszawie. 7 marca mija 62 rocznica śmierci mjr Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora. Społeczność Kazimierza podczas mszy świętej w przeddzień tej daty uczciła pamięć bohatera.

Uroczystości ku czci Zapory zbiegły się w czasie z ustanowionym 1 marca dniem pamięci Żołnierzy Wyklętych i rocznicą rozkazu Stalina z 5 marca 1940 r. o wymordowaniu ponad 20 tys. polskich jeńców wojennych osadzonych w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz osób cywilnych więzionych na terenie okupowanym przez ZSRR Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej. Stąd biografia majora Dekutowskiego nabrała charakteru symbolicznego – jako przedstawiciela całego pokolenia, któremu przyszło się zmierzyć z dwoma okupantami Polski – hitlerowskim i stalinowskim.

- Każde nazwisko, każda przelana krew jest ważna – mówił w homilii wygłoszonej podczas uroczystej sumy w Kościele Farnym ks. Proboszcz Tomasz Lewniewski. – Trudno się licytować, kto był większym bohaterem, bo każdy poświęcał swoje życie dla ojczyzny wyzywany przez komunistyczne władze jako wyklęty, jako przeklęty, jako bandyta.

- Dzisiejsza Ewangelia mówi o domu budowanym na piasku i skale. Nie da się zbudować historii państwa, pokolenia wychować – na piasku, bo wcześniej czy później ten piasek zostanie wypłukany, zostanie odkryta prawda – mówił ks. proboszcz Lewniewski. – Dlatego dzisiaj się gromadzimy, by budować naszą przyszłość na prawdzie, na skale i dlatego przypominamy tą skałę bohaterstwa, miłości, jaką pokazało nam tamto pokolenie jako najlepszą lekcję wychowania, patriotyzmu.

W uroczystościach rocznicowych 6 marca w kazimierskiej Farze udział wzięli kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych z burmistrzem miasta, poczty sztandarowe, a także mieszkańcy gminy Kazimierz. Straż przed tablicą poświęconą majorowi Zaporze trzymała młodzież z puławskiego oddziału Związku Strzeleckiego Strzelec. Pieśni patriotyczne śpiewał chór „Canto Cantare” pod kierunkiem Moniki Arbuz z Gminnego Zespołu Szkół. Z referatem na temat Żołnierzy Wyklętych wystąpił przedstawiciel Akcji Katolickiej Tomasz Nadolski. Na zakończenie uroczystości przed tablicą pamiątkową poświęconą Zaporze w Kościele Farnym złożono wiązanki kwiatów.

Mjr Hieronim Dekutowski ps. "Zapora" (ur. 24 września 1918 w Dzikowie – obecnie Tarnobrzeg, zm. 7 marca 1949 w Warszawie) – żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemny, legendarny dowódca oddziałów partyzanckich AK, DSZ i Zrzeszenia WiN.

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2022! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Zaskocz ją na Walentynki 2022. Wyjedź razem z nim w nieznane. Zobacz oferty walentynkowe na romantyczny weekend dla dwojga.
Pokaż stopkę