Zaparkujemy wygodniej

Skomentuj (22)

Przy wjeździe do Kazimierza powstaną nowoczesne parkingi. Obecnie miasto ogłosiło przetarg na projektowanie tego miejsca.

Parkingi na przedpolach Kazimierza od strony Puław nie wyglądają zachęcająco. Wkrótce ma się to zmienić. Miasto chce, by w tym miejscu powstały nowoczesne miejsca postojowe z parkomatami i szlabanami z prawdziwego zdarzenia.

- To będą parkingi nowoczesne. Zobaczymy, jakie rozwiązania zaproponują projektanci – mówi burmistrz Kazimierza Andrzej Pisula. – Teraz ogłaszamy przetarg na projektowanie – na pewno wybierzemy najlepsze możliwe warianty.

Czy zmieni się więc forma zarządzania parkingami w mieście? Kto je będzie prowadził?

- Miasto samo w sobie nie prowadzi działalności gospodarczej – musi się posiłkować albo podmiotami wyłonionymi w drodze przetargu, albo spółką miejską, o ile taka by istniała. Ale nie mamy spółki, która mogłaby to prowadzić. Miejski Zakład Komunalny taką spółką nie jest i przejmuje prowadzenie parkingów tylko wtedy, kiedy dzierżawca się wycofuje – w oczekiwaniu na kolejny przetarg. Gdyby MZK się przeorganizował w spółkę, to wtedy mógłby prowadzić w Kazimierzu i wszystkie parkingi  i Górę Trzech Krzyży, ale tu trzeba przeanalizować wszystkie za i przeciw – mówi burmistrz.

W najbliższym czasie miasto chce także przebudować drogi dojazdowe do przeprawy promowej przez Wisłę z Kazimierza do Janowca. Mają to być jednokierunkowe drogi o szerokości 3 metrów ujmujące kamieniołom w pętlę. Od przeprawy promowej do Kazimierza prowadzić będzie droga w górę tam, gdzie teraz są płyty. Do przeprawy natomiast zjedziemy w dół wąwozem zwanym Granicznikiem. Powstanie też nowa nawierzchnia na tej części ulicy Krakowskiej, która leży u podnóża kamieniołomu.

- Na górze będą już dwa pasy ruchu – mówi burmistrz – ale w ramach tego projektowania robimy tylko pętlę wokół kamieniołomu.

Od projektu do wykonania droga jeszcze daleka, zwłaszcza że na razie miasto ma jedynie środki na wykonanie dokumentacji projektowej. Zostały one zabezpieczone w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego – dużego projektu, którego liderem jest miasto Puławy. O fundusze na wykonanie przebudowy parkingów i dróg dojazdowych do promu urząd będzie się dopiero starać w ramach nowej perspektywy unijnej 2014 - 2020.

- Musimy być przygotowani do wejścia nowej perspektywy unijnej: kiedy tylko pojawią się środki zewnętrzne, my już będziemy mieć gotowe projekty i złożymy wnioski o fundusze na ich wykonanie – mówi burmistrz Pisula. – A kiedy to będzie dokładnie, na razie jeszcze nie wiadomo. Zakładamy, że pierwszy nabór wniosków odbędzie się nie wcześniej, niż pod koniec tego roku – w czwartym kwartale.

Kazimierz wnioskować będzie o fundusze unijne z puli 2014 – 2020 na nie tylko na przebudowę parkingów i dróg dojazdowych do promu, ale także na przebudowę ulic: Puławskiej, Nadwiślańskiej, Sadowej i Podzamcze w ramach MOF oraz na budowę w ramach Geoparku i „Szlaku zdrowia i urody”.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (22)

 • stan
  Panie Burmistrzu,obiecał Pan reaktywować gospodarkę komunalną,czekamy!!!
 • Zdzisław
  MZK powinno się tym wszystkim zająć nie widzę tego inaczej
 • Feliks
  "Antek" jakie masz kwalifikacje ,aby oceniać burmistrza i jego współpracowników?Opinie możesz wyrazić przynajmniej po roku pracy nowych władz.
 • pijany znad Grodarza
  @ Kazimierzanka.
  Ach te Kobiety.
  Kliknij " zarabia". Odezwą się korzyści. Zapytaj o Góre III Krzyży, o parking . Korzyści?. Korzyści?
 • kazimierzanka
  Jeśli jest wydzierżawiony parking (i inne tereny gminne) w drodze przetargu, to pieniądze wpływają do budżetu miasta, czyli Miasto zarabia!
 • pijany znad Grodarza
  " Gdyby MZK się przeorganizował w spółkę, to wtedy mógłby prowadzić w Kazimierzu i wszystkie parkingi i Górę Trzech Krzyży, ale tu trzeba przeanalizować wszystkie za i przeciw - mówi burmistrz."
  Tu nie ma co analizować. To jedyne rozsadne rozwiazanie tym bardziej, że żaden prywatny inwestor nie podejmie się partycypowania w kosztach, a pożniejszy dzierżawca oszwabi właściciela / miasto/
 • Zbigniew Wacławski
  Uważam pomysł za bardzo trafny, co w jakiś sposób powinno się przełożyć na odbarczenie samego miasta od niekontrolowanego parkowania"gdzie się da"- aby tylko za darmo.Nie znam szczegółów ale kierunek zasługuje na poparcie
 • Racjonalizator
  Do Jana: słuszna koncepcja, należy ją rozwinąć. Nic nie budować, domy pokryć strzechą (mchem i pleśnią się już same pokryły), a ostatnie światła na rynku pogasić, coby turysty nie trafiły do wyjścia, Na rogatkach zapory, uniemożliwiające ucieczke przyjezdnych. Będzie pięknie, będzie Pani zadowolona ;)
 • Zmiasta
  A po przeczytaniu którego fragmentu wydumałeś że "trzęsę portkami" ?
  I co mnie obchodzi jakiś Dunia ??? I jakieś świty i jacyś cwaniacy ???
  Nie jestem naiwniaczkiem który opowiastki że "będzie lepiej" łyka jak pelikan ciepłe bułki !
  Poprzednik też zaczynał nomen omen od naprawienia drogi na prom,gdzie doły były większe od samochodu a dziś wieszasz na nim psy.
  Mnie to pikuś czy taki czy owaki siedzi w urzędzie,dla mnie to obojętne bo każdy otacza się swoimi ludźmi.A co do "planów" w których "widać rękę gospodarza" - mam swoje lata i obiecanek cacanek słyszałem już wiele,tak więc wybacz,nie przyłączę się do chóru klakierów.
 • ???
  Zmiasta nie trzęś portkami tylko pomyśl, że nie wszyscy są cwaniakami żerującymi na drugim człowieku. Zachowanie Duni i jego świty jest hańbiące i powinni przyjąć do wiadomości, że przegrali sromotnie i powinni się zająć swoimi sprAwami.
 • jan...
  Proszę nie budować żadnej drogi na prom. Wystarczy uciekających już z kazimierza turystów do Janowca. Jeśli tam promem nie pojadą to wiecej zostawią pieniędzy w barach, sklepach, straganach i na kwaterach.
  Czy ktoś zwariował by budować drogę na prom i żeby Kazimierz tracił na rzecz Janowca. To Janowcowi zależy na turystach z Kazimierza i dlatego drogę robił i lobbował za nią. Chyba była tu w Kazimierzu zgoda co do tej sprawy, a tu bach. Proszę o opamietanie.
 • lola
  ooo!!tototo!Racja!
 • Zmiasta
  Grupa lokalnych kolesi nowego burmistrza niepokoi się że ludzie nie podzielają tego dętego hurraoptymizmu,jakoby teraz miało być cudownie !
  A "cudownych" pomysłów i poprzednio nie było mało więc weź na wstrzymanie.
 • malkontent
  Grupa lokalnych kolesi byłego burmistrza niepokoi się że coś dobrego w mieście powstanie.Widać rękę gospodarza brawo!
 • Antek
  "ZMIASTA" zaufaj mi widzę, że nowy burmistrz ma głowę nie od parady, a naprawdę nie mam powodów by mu kadzić tylko musi się pozbyć szkodników jak najszybciej i dobrać kompetentnych a nie takich jak asystent...
 • Zmiasta
  nie chwal dnia przed zachodem słońca...
 • antek
  Czas najwyższy na modernizację parkingów przecież lepiej jak kasa zostanie w gminie niż u znajomych decydentów, którzy dziwnym trafem wygrywają przetargi i czeszą grubą kasę to już przeżytek nigdzie nie ma już takich parkingów chyba, że na prywatnych posesjach.... brawo Panie Burmistrzu!
 • ???
  Poldek chciałbyś, aby nowy burmistrz był podobny do starego. Tylko kłamstwa, straszenie i brak szacunku do drugiego człowieka. Nie doczekasz się tego.to nie ten charakter.
 • Poldek
  Plany piękne poczekajmy na efekt końcowy tj.na koniec kadencji.OCENIMY
 • Robert z Nikąd
  Po co zmieniać, dobrze jest jak jest.

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę