Między treścią a formą

zobacz więcej (21)

Wystawa "Między treścią a formą. Zakopiańska kolonia artystyczna" została otwarta. Prace wielu wybitnych artystów oglądać możemy w Galerii Wystaw Czasowych w Muzeum Nadwiślańskim.

„Między treścią a formą. Zakopiańska kolonia artystyczna” to wystawa czasowa prezentowana w Galerii Wystaw Czasowych w Muzeum Nadwiślańskim. Jej organizatorzy zdecydowali się pokazać zwiedzającym zakopiańskie środowisko artystyczne z okresu od drugiej połowy XIX w. do 1939 r., czyli jego kształtowania i największego rozkwitu. Zakopane tamtego czasu jest bowiem znakomitym tłem do pokazania przemian, jakie nastąpiły w sztuce polskiej, od malarstwa sięgającego jeszcze okresu romantyzmu, poprzez realizm, Młodą Polskę, aż do awangardowego Formizmu.

Jednak czy w Zakopanem naprawdę istniała kolonia artystyczna? Czy może było to tylko środowisko artystyczne?

- Jacek Woźniakowski stwierdza, że nie można nawet mówić o środowisku artystycznym, ponieważ tam przyjeżdżano po to, żeby się rozerwać towarzysko – mówi Dorota Seweryn –Puchalska, kurator wystawy. – Ja jednak bym z tym dyskutowała. Ponieważ jeżeli się przyjrzymy różnym koloniom artystycznym europejskim, to zobaczymy, że to zjawisko było bardzo różnorodne. I skłaniam się do tego, że zjawisko to można nazwać kolonią artystyczną, ponieważ tu przyjeżdżali artyści, którzy mieszkali dłużej, był m.in. Stanisław Witkiewicz, który nie tylko jest znany ze stylu zakopiańskiego ale też z tego, że w ogóle podjął dyskusję o sztuce polskiej, porzucił malarstwo historyczne i skrytykował Matejkę.

Zaraz za Witkiewiczem, pojawiają się w Zakopanem kolejni artyści, którzy zostają na krócej lub na stałe: Leon Wyczółkowski, Włodzimierz Tetmajer, Teodor Axentowicz, Kazimierz Sichulski, Stanisław Gałek, Alfred Terlecki, Jan Rembowski, Zefir Ćwikliński, Vlastimil Hofman czy Józef Mehoffer. Potem byli kolejni i kolejni. Śladów ich bytności w Zakopanem pozostało wiele. Sporą ich część obejrzeć możemy na kazimierskiej wystawie.

"Między treścią a formą. Zakopiańska kolonia artystyczna" organizowana jest w ramach projektu badawczego „Zakopane w Kazimierzu”.

Przed nami jeszcze jedno wydarzenie. Otóż w ostatnią niedzielę miesiąca, 29 października o godz. 13.00 organizatorzy zapraszają na oprowadzanie kuratorskie. O wystawie opowie Dorota Seweryn-Puchalska, kurator wystawy.

"Między treścią a formą. Zakopiańska kolonia artystyczna" oglądać można w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego przy ul. Rynek 19, do 14 stycznia 2018 r. w godzinach pracy muzeum (do 31 października 10:00-17:00, od 1 listopada 9:00-16:00).

 

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

lub zarejestruj się


Mapa

Muzea

Dział Dokumentacji i Biblioteka


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2018 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2018.
Pokaż stopkę