Z Ewą Wiśniewską piknik retro. Uwaga Zmiany!

Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na Retro-Piknik. Jego bohaterką będzie aktorka Ewa Wiśniewska, niezapomniana odtwórczyni roli Róży w filmie „Cudzoziemka” (1986) w reżyserii Ryszarda Bera.

Muzeum Nadwiślańskie jest w trakcie remontu. Z tego powodu większość oddziałów jest wyłączona ze zwiedzania. W Kazimierzu działa tylko Gmach Główny w Kazimierzu na ul. Rynek 19,  gdzie właśnie dobiegają końca wystawy “Oddychać powietrzem prawdziwej sztuki” i “Historia polskiej biżuterii patriotycznej”. Działa także oddział  Zamek w Janowcu, Grodzisko Żmijowiska w gminie Wilków. Na czas przejściowy powołany został "oddział puławski" w pałacu Czartoryskich, gdzie dzieci mogą uczestniczyć w lipcowych warsztatach edukacyjnych, a dorośli – zobaczyć wystawę malarstwa z kamienicy Celejowskiej i brać udział w cyklicznych prelekcjach, najbliższa z nich 31 lipca poświęcona będzie uczniom Pruszkowskiego. Kuncewiczówka – także zamknięta – przypomina o swoich Gospodarzach,  zapraszajac na poniedziałkowe i piątkowe spacery po Miasteczku “Szlakiem dwóch księżyców” i “Szlakiem architektów: Jana Koszczyca Witkiewicza i Karola Sicińskiego”.

Latem z racji remontu Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na pikniki pod chmurką w ramach promocji projektu „Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym”.

Najbliższy piknik, który odbędzie się w dniach 13 – 14 lipca, zapowiada się ciekawie. Jego bohaterką będzie aktorka Ewa Wiśniewska, niezapomniana odtwórczyni roli Róży w filmie „Cudzoziemka” z 1986 r. w reżyserii Ryszarda Bera. W trakcie spotkania w wykonaniu Ewy Wiśniewskiej usłyszymy najbardziej aktualne fragmenty “Cudzoziemki” Marii Kuncewiczowej – literackiego pierwowzoru filmu.

Literaturze towarzyszyć będzie muzyka z lat 20. i 30. XX wieku. 13 lipca o godzinie 19.00 w wykonaniu kazimierskiego zespołu muzycznego Dwa Księżyce w składzie były burmistrz Kazimierza Andrzej Pisula - saksofon, akordeon, śpiew oraz Sławomir Roman Doraczyński - akordeon, śpiew, instrumenty klawiszowe usłyszymy popularne szlagiery z tamtych lat. To będzie świetna okazja do potańcówki także w stylu retro.

W trakcie pikniku przewidziano również zabawy w stylizacjach z okresu 20 - lecia międzywojennego.

- Odbędziemy także „podróż w czasie”, przenosząc się do Kazimierza Dolnego z czasów pobytów w Miasteczku bohaterów literackich, stworzonych przez Kuncewiczów oraz innych pisarzy, przebywających w Kazimierzu Dolnym i uwieczniających to miejsce na kartach swych książek – piszą organizatorzy.

 

Piknik retro

13 lipca od godziny 15:00
14 lipca od godziny 13.00

 

Program imprezy
13.07 (sobota)
godz. 15:00 – 17:00 Spacer szlakiem Marii i Jerzego Kuncewiczów (Dom Kuncewiczów, ul Małachowskiego 19)
To element nowej oferty dydaktycznej oddziału Dom Kuncewiczów. Trasa spaceru prowadzi ulicami Kazimierza Dolnego. Są na niej zarówno znane zabytki np. studnia czy Rynek. Są też miejsca rzadziej uczęszczane np ul. Krzywe Koło czy Grodarz. Uczestnicy spaceru poznają te miejsca w kontekście historycznym i tematycznym - np. jak scenę wydarzeń z życia Marii i Jerzego Kuncewiczów lub tło wydarzeń opisywanych w ich książkach. Nie brakuje cytatów z literatury, innych kontekstów artystycznych oraz tzw. miejskich legend. Czas spaceru ok 1.5 godziny.
godz.17:00 – 21:00 „Retro-potańcówka”. Preferowane są stroje z okresu 20.lecia międzywojennego (Zmiana: Gmach Główny Muzeum Nadwiślańskiego przy Rynku)
*17.00 - 19.00 otwarty kurs tanga dla wszystkich chętnych, pokazy mody z okresu 20 - lecia międzywojennego z udziałem grupy Retro Dziewczyny Lublin
*19.00 -21.00 koncert "... jak za dawnych lat" duetu „Dwa Księżyce” i wspólne śpiewanie przedwojennych szlagierów
21:15 projekcja filmu „Cudzoziemka” w reż. Ryszarda Bera (Kino Plenerowe w Restauracji Stara Łaźnia, ul. Senatorska 21)

14.07 (niedziela)
godz. 13:00 – 15:00 Spacer szlakiem Marii i Jerzego Kuncewiczów (Dom Kuncewiczów, ul Małachowskiego 19)
To element nowej oferty dydaktycznej oddziału Dom Kuncewiczów. Trasa spaceru prowadzi ulicami Kazimierza Dolnego. Są na niej zarówno znane zabytki np. studnia czy Rynek. Sa też miejsca rzadziej uczęszczane np ul. Krzywe Koło czy Grodarz. Uczestnicy spaceru poznają te miejsca w kontekście historycznym i tematycznym - np. jak scenę wydarzeń z życia Marii i Jerzego Kuncewiczów lub tło wydarzeń opisywanych w ich książkach. Nie brakuje cytatów z literatury, innych kontekstów artystycznych oraz tzw. miejskich legend. Czas spaceru ok. 1.5 godziny
godz. 15:00 – 16:30 wykład „Kuncewiczowie nieznani” przygotowany przez Danutę Sękalską (Restauracja Stara Łaźnia, ul. Senatorska 21)
Nową aranżację ekspozycji DK oraz materiały do zajęć edukacyjnych i działalności merytorycznej oddział DK zawdzięcza osobom, które przyjaźniły się z rodziną Kuncewiczów. W tej grupie jest m.in autorka powstającej monografii o Marii Kuncewiczowej, stypendystka MKiDN, Danuta Sękalska. Spotkania z twórcami, znajomymi rodziny Kuncewiczów to stały element merytoryczny naszego oddziału. Tematyka spotkań (popularno-naukowa) przybliża postaci Kuncewiczów zwykłym turystom i zachęca ich do pogłębienie zdobytej wiedzy poprzez lekturę tekstów źródłowych (czyli literaturę)
godz.17:00 „Cudzoziemka po latach” - spotkanie z aktorką, Ewą Wiśniewską (Restauracja Stara Łaźnia, ul. Senatorska 21)
Ewa Wiśniewska to popularna aktorka filmowa i teatralna. Ma na swoim koncie liczne role, a wśród nich jest Róża - bohaterka filmu"Cudzoziemka", na podst. książki Marii Kuncewiczowej. Po 30 latach od premiery filmu w Kazimierzu Dolnym aktorka powraca do powieści i wybiera z niej najpiękniejsze i najbardziej aktualne fragmenty. Monodramowi będzie towarzyszyć spotkanie z gwiazdą.

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2024? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2024.
Pokaż stopkę