O kilimach i gobelinach w Muzeum Nadwiślańskim

zobacz więcej (12)

Jak powstaje gobelin? Od czego trzeba zacząć, by się przygotować do pracy? Czy trzeba mieć anielską cierpliwość, by wykonywać zawód tkacza? Na te i wiele innych pytań odpowiadała Lucyna Batko w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu.

Na wystawie czasowej pt. „Oddychać powietrzem prawdziwej sztuki” prezentowanej w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym znalazły się także gobeliny, które zostały zrealizowane według projektów Stefana Gałkowskiego (1912-1984). Tkała je Lucyna Batko. W związku z wielkim zainteresowaniem gobelinami wśród zwiedzających wystawę, jej twórcy postanowili zorganizować spotkanie i pokaz tkactwa w wykonaniu Lucyny Batko.

W miniony weekend w Galerii Wystaw Czasowym Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu z okazji finisażu wystawy odbyło się  spotkanie „Czy tkanina użytkowa jest modna?”. Lucyna Batko opowiadała o tajnikach swojej pracy nad gobelinami, jak uzyskuje tak malarską formę tkaniny, lekkość przedstawionych scen i ich subtelność kolorystyczną. Prezentowany był także film - opowieść o innej zrealizowanej pracy tkaczki.

- Nie było mi dane spotkać się z prof. Stefanem Gałkowiskim, ale jego syn podpatrywał moje prace i zrodziła się taka myśl, abym to ja była wykonawcą prac jego ojca – mówi Lucyna Batko. - W którymś momencie Pan Marek Gałkowski rzekł - myślę, że najcudowniejszą opinię dla mnie - że gdyby ojciec zobaczył te tkaniny, byłby zachwycony i sam nie byłby w stanie tego tak oddać, wytkać... Chociaż był ich autorem i miałby prawo zinterpretować je po swojemu na nowo.

Lucyna Batko stworzyła wiele gobelinów. Niewielkich i wręcz ogromnych. Jak sama przyznaje, praca ją relaksuje i wycisza. Jak długo powstaje gobelin średnich rozmiarów? Czas liczy się w tym przypadku w miesiącach.

- Na początek musi powstać tzw. karton, czyli obraz w skali 1:1, który często jest też przecież osobnym dziełem – mówi Lucyna Batko. - Jest on namalowany i jest podstawą dla tkaczki, która ma za zadanie go odwzorować, a niekiedy dodać odrobinę siebie, co w rezultacie chyba tę tkaninę jeszcze bardziej uszlachetnia. Można więc powiedzieć, że gobelin jest pracą zbiorową dwóch artystów: projektanta i wykonawcy.

Fragmenty spotkania z Lucyną Batko można zobaczyć na Facebooku
film 1>>>
film 2>>>

 

 

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę