Wystawa o Ojcu Kolbe

Skomentuj (3)

Do Kazimierza zawitała wystawa „Ojciec Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941)”. Zdjęcia i teksty przybliżające sylwetkę franciszkanina, który zginął śmiercią męczeńską za współwięźnia w Auschwitz i w 1982 r. uznany został przez Kościół Katolicki za świętego, oglądać możemy na terenie wokół Kościoła Farnego.

Wystawa „Ojciec Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941)” przygotowana została w oparciu o zasoby ikonograficzne Archiwum OO. Franciszkanów w Niepokalanowie przez oddział IPN w Białymstoku przy współpracy Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” z Archidiecezji Białostockiej. Okazją ku temu było ogłoszenie Roku Kolbiańskiego w 70 rocznicę męczeńskiej śmierci o. Maksymiliana Marii Kolbego, który 14 sierpnia 1941 r. zginął śmiercią głodową, dobrowolnie poświęcając się za współwięźnia w Auschwitz. Dobito go zastrzykiem fenolu, a ciało spalono w obozowym krematorium.

Wystawa zapoznaje nas także z innymi faktami z życia o. Kolbe. Charakteryzuje go jako misjonarza, założyciela „Rycerstwa Niepokalanej” oraz budowniczego klasztoru franciszkańskiego w Niepokalanowie – największego klasztoru katolickiego na świecie – we wrześniu 1939 było tam ok. 700 zakonników i kandydatów.

Ekspozycja pokazuje o. Kolbe jako pasjonata nowinek technicznych, który jako krótkofalowiec i członek PZK założył Radio Niepokalanów. Stacja ta na przełomie lat 1937/38 nadawała audycje, docierając niemal do wszystkich polskich domów.

Ciekawostką jest także zainteresowanie o. Kolbe konstrukcją pojazdów kosmicznych. Rysunek jednego z takich statków znajdziemy także na wystawie.

- Nie było to żadne dyletanctwo – mówił podczas prelekcji towarzyszącej otwarciu wystawy w Kazimierzu dr Waldemar Wilczewski, naczelnik OBEP IPN Białystok. – Konstrukcje tego urządzenia – nazwijmy to: statku kosmicznego były zgodne z ówczesnym stanem wiedzy i rzeczywiście te rozwiązania zostały później wykorzystane.

Wystawę, która do Kazimierza trafiła z inicjatywy Akcji Katolickiej i parafii kazimierskiej, można oglądać do końca lipca.

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę