Wystawa o Ojcu Kolbe

Skomentuj (3)

Do Kazimierza zawitała wystawa „Ojciec Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941)”. Zdjęcia i teksty przybliżające sylwetkę franciszkanina, który zginął śmiercią męczeńską za współwięźnia w Auschwitz i w 1982 r. uznany został przez Kościół Katolicki za świętego, oglądać możemy na terenie wokół Kościoła Farnego.

Wystawa „Ojciec Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941)” przygotowana została w oparciu o zasoby ikonograficzne Archiwum OO. Franciszkanów w Niepokalanowie przez oddział IPN w Białymstoku przy współpracy Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” z Archidiecezji Białostockiej. Okazją ku temu było ogłoszenie Roku Kolbiańskiego w 70 rocznicę męczeńskiej śmierci o. Maksymiliana Marii Kolbego, który 14 sierpnia 1941 r. zginął śmiercią głodową, dobrowolnie poświęcając się za współwięźnia w Auschwitz. Dobito go zastrzykiem fenolu, a ciało spalono w obozowym krematorium.

Wystawa zapoznaje nas także z innymi faktami z życia o. Kolbe. Charakteryzuje go jako misjonarza, założyciela „Rycerstwa Niepokalanej” oraz budowniczego klasztoru franciszkańskiego w Niepokalanowie – największego klasztoru katolickiego na świecie – we wrześniu 1939 było tam ok. 700 zakonników i kandydatów.

Ekspozycja pokazuje o. Kolbe jako pasjonata nowinek technicznych, który jako krótkofalowiec i członek PZK założył Radio Niepokalanów. Stacja ta na przełomie lat 1937/38 nadawała audycje, docierając niemal do wszystkich polskich domów.

Ciekawostką jest także zainteresowanie o. Kolbe konstrukcją pojazdów kosmicznych. Rysunek jednego z takich statków znajdziemy także na wystawie.

- Nie było to żadne dyletanctwo – mówił podczas prelekcji towarzyszącej otwarciu wystawy w Kazimierzu dr Waldemar Wilczewski, naczelnik OBEP IPN Białystok. – Konstrukcje tego urządzenia – nazwijmy to: statku kosmicznego były zgodne z ówczesnym stanem wiedzy i rzeczywiście te rozwiązania zostały później wykorzystane.

Wystawę, która do Kazimierza trafiła z inicjatywy Akcji Katolickiej i parafii kazimierskiej, można oglądać do końca lipca.

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2022! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2022. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę