Aktualności dla "Akcja Katolicka"

Rocznicę powstania Podziemnego Państwa Polskiego upamiętnił wykład Anny Walencik – byłej nauczycielki historii w kazimierskiej Szkole Podstawowej na temat ruchu oporu w Kazimierzu w czasie II wojny światowej.

Pamięci powstańców

150 lat temu na stokach warszawskiej cytadeli stracono Romualda Traugutta, ostatniego dyktatora powstania styczniowego. W Kazimierzu pod tablicą upamiętniającą kazimierskich powstańców styczniowych złożono wiązanki kwiatów.

 

Wystawa o Ojcu Kolbe

Do Kazimierza zawitała wystawa „Ojciec Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941)”. Zdjęcia i teksty przybliżające sylwetkę franciszkanina, który zginął śmiercią męczeńską za współwięźnia w Auschwitz i w 1982 r. uznany został przez Kościół Katolicki za świętego, oglądać możemy na terenie wokół Kościoła Farnego.

Już po raz czwarty w kazimierskiej Farze modlono się w intencji kazimierzaków – ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych. Coroczne msze organizowane są na przełomie stycznia i lutego, kiedy wielu z uwięzionych w wyniku Krwawej Środy mieszkańców Miasteczka straciło życie w Oświęcimiu.

Mszą w intencji beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego zakończyła się wyeksponowana wokół Fary przez okres wakacyjny wystawa plenerowa „Więzienne lata prymasa Stefana Wyszyńskiego 1953–1956”.

Ponad 250 osób poparło protest mieszkańców Kazimierza przeciwko zniesławianiu rtm. Pileckiego Honorowego Obywatela Kazimierza Dolnego. Jest to odpowiedź kazimierzaków na artykuł „Tajemnica Witolda Pileckiego”, jaki w połowie maja opublikowała „Polityka”.

Rajdy młodzieży szkolnej, gry terenowe, widowisko plenerowe, wystawy i wykłady – to tylko niektóre punkty z przygotowanego programu obchodów 150 rocznicy Powstania Styczniowego. Inauguracja obchodów w Kazimierzu będzie miała miejsce 20 stycznia, w niedzielę.

Propaganda komunistyczna nazywała ich zdrajcami i bandytami. O tym, jaka jest prawda - bezpieczniej było nie mówić, nie wiedzieć. W końcu ci, którzy wyrażali czynny sprzeciw wobec władzy przywiezionej na sowieckich czołgach, doczekali się czasu, kiedy można oddać należną im cześć. Uroczystości ku czci Żołnierzy Wyklętych odbyły się w Kazimierzu w niedzielę 4 marca.

O problemie kazimierskiej wikarówki pisaliśmy już niejednokrotnie. We wrześniu sprawę tę poruszano na wspólnym posiedzeniu komisji Rady Miejskiej. Pomysły na jej zagospodarowanie przedstawiały Towarzystwo Przyjaciół Kazimierza Dolnego, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami i Akcja Katolicka wspierana przez środowisko niepełnosprawnych. Jakie są dzieje tego miejsca?

Grono honorowych obywateli Kazimierza powiększyło się o rtm. Witolda Pileckiego, o którym mówi się, że jest jednym z największych bohaterów II wojny światowej. Tytuł odebrały dzieci – Zofia Pilecka - Optułowicz i Andrzej Pilecki.

W pierwszą rocznicę

W pierwszą rocznicę posadzenia dębów pamięci na cmentarzu parafialnym, jak również w pierwszą rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem kazimierzanie modlili się na mszy świętej w Farze i złożyli kwiaty na cmentarzu parafialnym.

Pokaż stopkę