Wyprawa na księżyc z przystankiem w Kazimierzu

Skomentuj (8)

zobacz więcej (12)

Trwają zdjęcia do najnowszego filmu Jacka Bromskiego „Wyprawa na księżyc”. Plenery kręcono także w Kazimierzu i okolicach.

Jadalnia ośrodka Ministerstwa Sprawiedliwości na Albrechtówce dziś wyjątkowo pełna. Nad talerzami z plasterkiem konserwowej szynki, żółtego sera, kawałkiem pomidorka i kosteczką masła pochylają się wczasowicze. I to menu, i stroje gości nie z tej epoki, chociaż sami goście to w znacznej większości współcześni kazimierzacy.

 

To plan zdjęciowy filmu Jacka Bromskiego „Wyprawa na księżyc”, stąd wszystko jest utrzymane w stylu późnych lat sześćdziesiątych.


"Wyprawa na księżyc" to film o Polsce czasów PRL. Ten na razie jeszcze roboczy tytuł nawiązuje do historycznego lądowania człowieka na Księżycu w 1969 r. Transmisja tych wydarzeń, obok relacjonowanych w mediach ówczesnych wypadków w Polsce: 25 lecia PRL, represji wobec obywateli polskich pochodzenia żydowskiego i innych, stanowi tło losów bohaterów.


Główna postać „Wyprawy …” to pochodzący z Rzeszowskiego Adam (w tej roli debiutuje Filip Pławiak), który przemierza cały kraj, w drodze do jednostki w Świnoujściu, gdzie dostał powołanie do Marynarki Wojennej. Towarzyszy mu starszy brat Antoni (Mateusz Kościukiewicz), który stara się przygotować Adama do życia w wojsku. Ta podróż jest więc także doskonałą okazją do pokazania realiów Polski Ludowej.

 

Realiów minionej epoki poszukiwano w Kazimierzu i okolicach. Tu kręcono zdjęcia do „Wyprawy na księżyc”, mimo, że żadne z tych miejsc nie występuje pod własną nazwą.


- Reżyserowi, który ma dom w Kazimierzu, podoba się to miejsce. Jest bardzo malownicze, piękne i będzie się świetnie prezentowało na ekranie – mówi Ewa Jastrzębska kierownik produkcji. –Akcja filmu dzieje się w 69 r., a tu zachowało się wiele z tamtych czasów.


Stąd Zajazd Piastowski gra rolę pensjonatu w Świnoujściu, a jadalnię tego pensjonatu – sala ośrodka Ministerstwa Sprawiedliwości. Zdjęcia realizowano także w okolicach Miasteczka: w Rogowie, Bartłomiejowicach, gdzie na chwilę ożył od dawna nieczynny punkt skupu mleka, i w Końskowoli, gdzie filmowców zachwycił jeden ze sklepików w rynku. Autorem scenografii jest Marek Zawierucha.


W wyszukiwaniu odpowiednich plenerów pomagał filmowcom regionalista dr Andrzej Pawłowski, który statystował również podczas realizacji scen na Albrechtówce.


- To doskonała promocja Kazimierza i Lubelszczyzny – mówi Andrzej Pawłowski – chociaż żadne z miejsc nie występuje pod swoim imieniem.


- Udział w tym filmie to dla mnie wielka przygoda – mówi statystująca w "Wyprawie na księżyc" Elżbieta Pawłowska. – I nieistotne jest to, że zdjęcia do kilkuminutowej sceny trwały siedem godzin. To była doskonała okazja, żeby poczuć, jak taki film powstaje od podszewki.


W „Wyprawie na księżyc” statystowała również kazimierzanka Halina Doraczyńska, która jako statystka występowała w wielu filmach, m.in. w „Awansie” w reżyserii Janusza Zaorskiego czy teledysku „Prawy do lewego” reż.  Bolesława Pawicy.


Zdjęcia do filmu „Wyprawa na księżyc”, których autorem jest Michał Englert, rozpoczęte 2 sierpnia potrwają do polowy września. Premiera filmu planowana jest na 2013 r.

Fot.AS

 

Skomentuj


Dodane komentarze (8)

 • pijany znad Grodarza
  @ Ulka. Niby tak. To Twoje :"Kazimierz to prawdziwy kosmos!" to zarówno, dla Kazimierza, aktualna beznadzieja, jak i olbrzymie możliwości.
  ps. osrodek Ministerstwa Sprawiedliwości budowali " lżejsi" wiezniowie. Wielkie " branie" miała mocna herbata.
 • Ulka
  @pijany znad Grodarza,w takim razie - nawiązując do tytułu newsa - "Wyprawa na księżyc" z przystankiem w Kazimierzu" mogłaby się tu skończyć, a nie tylko zatrzymać. Kazimierz to prawdziwy kosmos!
 • pijany znad Grodarza
  ejże myszowaty. Nie możesz nazwać popkulturą dyskusję o taxi. Jej tematyczna rozleglośc to kwintesencja PROBLEMÓW Kazimierza: woluntaryzm Burmistrza, obrażanie ludzi, naduzycie wladzy /policja/, groteskowość radnych/własnoręczne ponowne umieszczenie napisu/ itd itp.
 • myszowaty
  Film! zero dyskusji,taxi 5000 wejść ponad 100 komentarzy,o czym to świadczy?nie sposób nie zabrać głosu.Kazimierz niegdyś miasto kultury i intelektualistów stało się miastem popkultury i dyskutantów poniżej średniej krajowej,po prostu pod psem.....
 • gertruda
  Są bardziej wygodne miejsca, gdzie można kręcić. Kamieniołomy są mało atrakcyjne i źle się kojarzą. Najlepiej się kręci w obiektach o konstrukcjach stworzonych do tego celu, mających kształty bardziej przyjazne dla tego ruchu. Widzę tu nowowzniesiony, narodowy obiekt w Warszawie i ten stary, przy Wiejskiej o podobnym kształcie.
 • mix
  Dobre, pijany.... dobre.Trzeba zapytać o to Towarzystwo koronkowe.... "ochrony"(bez cudzysłowu nie budiet) krajobrazu kamieniołomów, najlepiej Grzegorza burmistrza i Pniewskiego Bartłomieja
 • pijany znad Grodarza
  Czy kręcono coś w Kamieniołomach?
 • zyzio
  I takiego reżysera burmistrz Grzegorz Dunia wraz z Bartłomiejem Pniewskim i częścią radnych "przegonili" z miasta.Jak stwierdzili włodarze Pan Bromski nie darzy zaufaniem.Tego nawet nie wolno komentować.Trzeba nakręcić "Rejs 2 "Panie reżyserze do dzieła.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Pokaż stopkę