Dziękuję za przygodę życia!

Skomentuj (14)

zobacz więcej (17)

W Kazimierzu, jak już pisaliśmy, rozgrywa się akcja nowego filmu Jacka Bromskiego. Niektóre sceny były realizowane w starym domu na ulicy Puławskiej, siedzibie rodu Piądłowskich. O „Wyprawie na księżyc” opowiada Marzena Godziszewska.

- Dzwoni telefon.
- Tak, słucham.
- Cześć, Marzena! Z tej strony Andrzej Pawłowski. Jestem u Ciebie w domu z reżyserem Jackiem Bromskim. Chce wynająć Twój dom na kilka dni. Chce tu kręcić swój nowy film.
- ...........
- Jesteś tam?
- Tak, jestem.  Zaskoczyłeś mnie. Myślę, że tak. Oczywiście.
- Słuchaj, to w sobotę przyjedzie do Ciebie kierownik produkcji, dobrze?
- Dobrze, to do soboty.

Jeszcze długo stałam z telefonem i myślałam, że to żart.Sobota 28 lipca, godzina 10-ta. Przychodzi Pani Ewa Jastrzębska na rozmowę w sprawie wynajęcia domu na potrzeby filmu Jacka Bromskiego pt. "Wyprawa na księżyc". Okazuje się, że dom i podwórze z ogrodem są idealne, nawet część mebli zostanie wykorzystana.

31 lipca. Wchodzą do domu scenarzyści. Wynoszą, wnoszą, zmieniają dom nie do poznania. W łazience pojawia się frania, w kuchni stara lodówka i radio, w pokoju malutki drewniany telewizor. Wnętrze zaczyna przypominać mieszkanie z lat 60-tych minionego wieku.


1 sierpnia. Z samego rana zjawiają się znowu scenarzyści i pracują jak w ukropie, aby zdążyć do następnego dnia na pierwszy klap.
Domownicy starają się nie przeszkadzać.

2 sierpnia. Pierwszy klap i słychać: CISZA! AKCJA!
Poszło...

Jacek Bromski wiecznie uśmiechnięty, spokojny. Wydaje się, jakby lekko się wstydził, ale to takie moje odczucie. Widać, że wszyscy Go szanują.

Rozmawiałam z Panem Krzysztofem Stroińskim. Był bardzo zmęczony długim dniem pracy. Ale nie ukrywał swego zauroczenia Kazimierzem i ciszą.


Pani Bożena Adamek, mimo zmęczenia uśmiechnięta, powabnym krokiem w koszuli nocnej i szlafroku szła do autobusów ekipy filmowej zaparkowanych na ul Puławskiej przy hotelu „Pod Żurawiem”.

Filip Pławiak – młody aktor odgrywający głównego bohatera filmu przeważnie spędzał czas z Mateuszem Kościukiewiczem.

 

I tak przez 3 dni te wspaniałe gwiazdy polskiego kina mój dom zamienili w swoje miejsce pracy.


Dziękuję Andrzejowi Pawłowskiemu, Panu Jackowi Bromskiemu, Pani Ewie Jastrzębskiej, wszystkim aktorom, scenarzystom i całej ekipie filmowej z Warszawy, Krakowa i Wrocławia za przygodę życia.

 

Tekst i foto M. Godziszewska

 

Skomentuj


Dodane komentarze (14)

 • Jan
  Dobrze że nie usunęli azbestu z dachu, bo dom by nie pasował do lat 60-tych
 • pijany znad Grodarza
  @ Tadek. Teraz wiem, kto przez ostatnie dwa tygodnie nas obserwował. To byłeś Ty.
  ps. przystojny facet.
 • taka jedna
  Gratulacje Marzenko, to była na pewno niezapomniana filmowa przygoda. ;o)
  Świetne jest to zdjęcie z "Franią" i tapczaniku z kilimkiem. ;o))) A z resztą wszystkie te fotki z planu są bardzo klimatyczne. Film zapowiada się ciekawie. ;o) Pozdrawiam ciepło.
 • Tadek
  Bo ja robotę mam, a pies by sobie chętnie dorobił trochę na boczku :) A tak z innej beczki: przez ostatnie dwa tygodnie patrolowałem wytrwale brzegi Grodarza ze szczególnym uwzględnieniem ujścia oraz tyłów Małego Rynku i nikogo pijanego nie widziałem. Byli owszem, ale w pewnej odległości. I nie wyglądali na takich, co po internecie surfują. Powoli przestaję wierzyć ludziom ;) Plan filmowy opisany w reportażu również zwiedzałem. Czyli pośrednio, tylnymi drzwiami, również i ja przejdę do historii polskiej kinematografii. Czy Ona sobie tego życzy, czy nie!
 • pijany znad Grodarza
  Panie Tadek. Dlaczego Pan proponujesz psa?. Może by tak Pan, za sierżaNTA "ROBIŁ"
 • mieszkanic
  do tego trzeba mieć dom z duszą
 • Tadek
  Ja jeszcze mam "Franię". Tę na zegar. I działa! Tylko wyżymaczka już od wieków nieczynna, wylądowała w piwnicy. Gdyby ekipa znów kiedyś chciała jakiś film kręcić, np. sequel czterech pancernych, to ja dysponuję psem do wypożyczenia. Po drobnym 'mejkapie" nada się na pewno. Czołgu nie posiadam, niestety.
 • Krystyna
  czepiacie się i chyba trochę zazdrościcie....brawo Marzenko
 • mieszkaniec
  zawsze będziesz mogła , że w filmie kiepsko płacą!
  To również może być referencja..pozdrawiam
 • mieszkaniec
  ten pijany jest naprawdę inteligentna bestia!
 • ida
  Wbrew temu co myslicie stawki są tak małe , że padlibyście ze śmiechu gdybyście wiedzieli ile można ''zarobić'' na wynajmie do filmu .
  Tną koszty na wszystkim a najwięcej na wynajmie pokoi dla ekipy i aktorów.
  Najlepiej gdyby im wynająć za przysłowiową złotówkę a na koniec przy rozliczeniu zapytają czy nie mozna by się rozliczyć na zasadzie barterowej czyli oni nic nie zapłacą za to ukarze się napis w końcowych napisach ( którego i tak nikt nie zauważy i nie przeczyta)
 • pijany znad Grodarza
  od razu "angielskie" stwierdzenia i do tego bardzo NIEAKTUALNE. Nie lepiej: KOCHAM, CIĘ POLSKO!.
 • tak sobie myślę
  Dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach, oni je mają.
 • bobik
  zapytajmy, ile można zarobić na udostępnieniu domu?
  podejrzewam, że nie mało...

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę