Wszystkie twarze muzyki - koncerty na Dwóch Brzegach

Skomentuj (1)

Muzyka na Festiwalu Dwa Brzegi to już konieczność. Także w tym roku przygotowaliśmy dla naszej publiczności bogaty program, który zaprezentuje przekrojowo polską scenę muzyczną, z wielością jej gatunków, nastrojów oraz międzypokoleniową energią. Zanim ogłosimy, co w tym roku będzie koncertem otwarcia (szykujemy coś  specjalnego!), zachęcamy do zapoznania się z programem koncertów w Janowcu, Kazimierzu i Mięćmierzu.

Muzyka zabrzmi w tym roku na Zamku w Janowcu – a to za sprawą koncertu RAZ DWA TRZY (29.07) z gościnnym udziałem artystek: Elżbiety Adamiak, Stanisławy Celińskiej, Ani Rusowicz, Magdy Umer i Darii Zawiałow. Koncert „Ważne piosenki” (którego współorganizatorem jest Arttech Cinema) zaprezentuje festiwalowej publiczności zespół-fenomen, który należy już do klasyki polskiej sceny.

Główną sceną muzyczną będzie w tym roku na Dwóch Brzegach Zamek w Kazimierzu Dolnym. Cykl zainauguruje formacja PRZYBYŁ (30.07). To charakterystyczny, ekspresyjny głos lidera, rozbudowane instrumentarium zespołu, zróżnicowane kompozycje i tysiąc procent mocy zasilające artystów na scenie. Zespół jest laureatem nagrody dla największej osobowości artystycznej Festiwalu Fama 2017 (Świnoujście). Grupa ELECTRO ACOUSTIC BEAT SESSIONS (31.07) przypomni twórczość jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej, Krzysztofa Komedy, ikony polskiej kultury lat 60. i pioniera nowoczesnego jazzu w Polsce. EABS (z nominowanym w tym roku do Paszportu „Polityki” Markiem Pędziwiatrem) to próba nowego podejścia do jazzu przez pryzmat hip-hopowego brzmienia, funku i elektroniki. To fenomenalne połączenie ducha jazzu lat 60. z absolutnie nowoczesną, unikatową wizją muzyki jazzowej. Kolejnego dnia usłyszymy ODPOCZNO (01.08), który w tym roku jako jedyny zespół z Polski zaprezentują się na najważniejszych międzynarodowych targach world music WOMEX. Zespół wykonuje muzykę z regionu opoczyńskiego, łącząc jazz i improwizację z żywiołowością wiejskiego grania. Trudno będzie ustać w miejscu! Kolejnym energetycznym wydarzeniem będzie koncert duetu BAiKA (02.08), który tworzą Piotr Banach (założyciel zespołu Hey, znany także z formacji Indios Bravos) oraz wokalistka Katarzyna Sondej. Ich koncerty, mimo dwuosobowego składu, nie odbiegają ilością generowanych dźwięków od grup wyposażonych w dużo bogatsze instrumentarium.

Podczas Dwóch Brzegów, w koncercie „JERZY DUDUŚ MATUSZKIEWICZ – 90 LAT MINĘŁO” (03.08), uczcimy jubileusz wspaniałego aranżera i kompozytora niezliczonej ilości piosenek oraz muzyki do kultowych seriali i filmów. Koncert w wykonaniu zespołu Andrzeja Jagodzińskiego, usłyszymy m.in. takie melodie i piosenki, jak: „Zakochani są wśród nas”, „W powietrzu wyrzeźbiłem Twoją twarz”, „Wojna domowa”, „Czterdzieści lat minęło”. Festiwalowy cykl muzyczny na Zamku w Kazimierzu zamknie zespół DR MISIO (04.08) – załoga pod wodzą Arka Jakubika, bohatera tegorocznej retrospektywy aktorskiej na Dwóch Brzegach (znanego ze świetnych ról w filmach Smarzowskiego) oraz jednego z  najbardziej żywiołowych frontmanów na polskim rynku muzycznym. Zespół gra ostrego rock&rolla bez przebaczenia. To solidne brzmienie, ciężkie riffy, brak muzycznego kompromisu oraz znakomite teksty Krzysztofa Wargi i Marcina Świetlickiego.

Jak co roku zapraszamy także na koncerty do Klubu Festiwalowego „Perła”. Na początek FRANCIS TUAN (29.07), czyli Fryderyk Nguyen, muzyk o polsko-wietnamskich korzeniach wraz z zespołem. Artysta uprawia swoisty muzyczny recykling – korzystając ze współczesnej techniki loopowania, gra na zakurzonych instrumentach z lat 60. i 70. oraz wietnamskich etnicznych cudach. Jego piosenki zawierają w sobie zarówno nutę nostalgii, jak i taneczny rytm. Kolejnym nostalgicznym a zarazem oryginalnym wydarzeniem będzie koncert grupy NEW CAGE (31.07), czyli tria Sokołowska/Tyciński/Moretti, które przypomina twórczość legendarnego artysty, Johnny'ego Casha. To w pełni autorskie odczytania, które dokonują dekonstrukcji wersji oryginalnych. Wyśpiewane kobiecym głosem, minimalistyczne, przesycone awangardowymi brzmieniami. Arek Jakubik zaprezentuje się również w solowej odsłonie. Jego SZATAN NA KABATACH (01.08) to ekstrawagancki i przebojowy projekt, to także absolutny eklektyzm: cyber-punk, elektro-pop, techno, post new wave oraz jak zawsze gorzkie, inteligentne teksty piosenek. Klubowy cykl zamknie charakterny duet naturszczyków TEŚCIOWA ŚPIEWA (03.08), złożony z najprawdziwszej teściowej i zięcia. Łączy ich poczucie humoru i miłość do Warszawy. Ich twórczość nawiązuje do tradycji kapel ulicznych i podwórkowych. Kleją warszawsko-folkową nutę z tekstami osadzonymi we współczesności. Jeśli chcesz wyluzować, a nawet posłuchać „pierwszej w świecie rapującej teściowej”, to wbijaj na ich koncert. Musowo!

W programie także koncerty we wsi Mięćmierz. WOWAKIN TRIO (02.08) – z aktorką Paulą Kinaszewską (śpiew, skrzypce) – laureaci Festiwalu Nowa Tradycja 2016, czerpie swój repertuar z żywego przekazu wiejskich muzykantów, a ich podejście do muzyki odznacza się swobodą i brawurą wykonawczą. Ich koncerty doskonale nadają się do tańca. Z kolei lubelska songwriterka MONIKA KOWALCZYK (03.08), laureatka Grechuta Festival Kraków i Festiwalu Fama, proponuje słuchaczom intymną opowieść, muzykę z pogranicza folku, indie popu i piosenki autorskiej. Usłyszymy oryginalną barwę głosu artystki w towarzystwie gitary akustycznej, kosmicznych efektów gitarowych i ciepłych brzmień ukulele.

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 28 lipca – 5 sierpnia 2018.

 

Źródło: Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę