Wszystkie twarze muzyki - koncerty na Dwóch Brzegach

Skomentuj (1)

Muzyka na Festiwalu Dwa Brzegi to już konieczność. Także w tym roku przygotowaliśmy dla naszej publiczności bogaty program, który zaprezentuje przekrojowo polską scenę muzyczną, z wielością jej gatunków, nastrojów oraz międzypokoleniową energią. Zanim ogłosimy, co w tym roku będzie koncertem otwarcia (szykujemy coś  specjalnego!), zachęcamy do zapoznania się z programem koncertów w Janowcu, Kazimierzu i Mięćmierzu.

Muzyka zabrzmi w tym roku na Zamku w Janowcu – a to za sprawą koncertu RAZ DWA TRZY (29.07) z gościnnym udziałem artystek: Elżbiety Adamiak, Stanisławy Celińskiej, Ani Rusowicz, Magdy Umer i Darii Zawiałow. Koncert „Ważne piosenki” (którego współorganizatorem jest Arttech Cinema) zaprezentuje festiwalowej publiczności zespół-fenomen, który należy już do klasyki polskiej sceny.

Główną sceną muzyczną będzie w tym roku na Dwóch Brzegach Zamek w Kazimierzu Dolnym. Cykl zainauguruje formacja PRZYBYŁ (30.07). To charakterystyczny, ekspresyjny głos lidera, rozbudowane instrumentarium zespołu, zróżnicowane kompozycje i tysiąc procent mocy zasilające artystów na scenie. Zespół jest laureatem nagrody dla największej osobowości artystycznej Festiwalu Fama 2017 (Świnoujście). Grupa ELECTRO ACOUSTIC BEAT SESSIONS (31.07) przypomni twórczość jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej, Krzysztofa Komedy, ikony polskiej kultury lat 60. i pioniera nowoczesnego jazzu w Polsce. EABS (z nominowanym w tym roku do Paszportu „Polityki” Markiem Pędziwiatrem) to próba nowego podejścia do jazzu przez pryzmat hip-hopowego brzmienia, funku i elektroniki. To fenomenalne połączenie ducha jazzu lat 60. z absolutnie nowoczesną, unikatową wizją muzyki jazzowej. Kolejnego dnia usłyszymy ODPOCZNO (01.08), który w tym roku jako jedyny zespół z Polski zaprezentują się na najważniejszych międzynarodowych targach world music WOMEX. Zespół wykonuje muzykę z regionu opoczyńskiego, łącząc jazz i improwizację z żywiołowością wiejskiego grania. Trudno będzie ustać w miejscu! Kolejnym energetycznym wydarzeniem będzie koncert duetu BAiKA (02.08), który tworzą Piotr Banach (założyciel zespołu Hey, znany także z formacji Indios Bravos) oraz wokalistka Katarzyna Sondej. Ich koncerty, mimo dwuosobowego składu, nie odbiegają ilością generowanych dźwięków od grup wyposażonych w dużo bogatsze instrumentarium.

Podczas Dwóch Brzegów, w koncercie „JERZY DUDUŚ MATUSZKIEWICZ – 90 LAT MINĘŁO” (03.08), uczcimy jubileusz wspaniałego aranżera i kompozytora niezliczonej ilości piosenek oraz muzyki do kultowych seriali i filmów. Koncert w wykonaniu zespołu Andrzeja Jagodzińskiego, usłyszymy m.in. takie melodie i piosenki, jak: „Zakochani są wśród nas”, „W powietrzu wyrzeźbiłem Twoją twarz”, „Wojna domowa”, „Czterdzieści lat minęło”. Festiwalowy cykl muzyczny na Zamku w Kazimierzu zamknie zespół DR MISIO (04.08) – załoga pod wodzą Arka Jakubika, bohatera tegorocznej retrospektywy aktorskiej na Dwóch Brzegach (znanego ze świetnych ról w filmach Smarzowskiego) oraz jednego z  najbardziej żywiołowych frontmanów na polskim rynku muzycznym. Zespół gra ostrego rock&rolla bez przebaczenia. To solidne brzmienie, ciężkie riffy, brak muzycznego kompromisu oraz znakomite teksty Krzysztofa Wargi i Marcina Świetlickiego.

Jak co roku zapraszamy także na koncerty do Klubu Festiwalowego „Perła”. Na początek FRANCIS TUAN (29.07), czyli Fryderyk Nguyen, muzyk o polsko-wietnamskich korzeniach wraz z zespołem. Artysta uprawia swoisty muzyczny recykling – korzystając ze współczesnej techniki loopowania, gra na zakurzonych instrumentach z lat 60. i 70. oraz wietnamskich etnicznych cudach. Jego piosenki zawierają w sobie zarówno nutę nostalgii, jak i taneczny rytm. Kolejnym nostalgicznym a zarazem oryginalnym wydarzeniem będzie koncert grupy NEW CAGE (31.07), czyli tria Sokołowska/Tyciński/Moretti, które przypomina twórczość legendarnego artysty, Johnny'ego Casha. To w pełni autorskie odczytania, które dokonują dekonstrukcji wersji oryginalnych. Wyśpiewane kobiecym głosem, minimalistyczne, przesycone awangardowymi brzmieniami. Arek Jakubik zaprezentuje się również w solowej odsłonie. Jego SZATAN NA KABATACH (01.08) to ekstrawagancki i przebojowy projekt, to także absolutny eklektyzm: cyber-punk, elektro-pop, techno, post new wave oraz jak zawsze gorzkie, inteligentne teksty piosenek. Klubowy cykl zamknie charakterny duet naturszczyków TEŚCIOWA ŚPIEWA (03.08), złożony z najprawdziwszej teściowej i zięcia. Łączy ich poczucie humoru i miłość do Warszawy. Ich twórczość nawiązuje do tradycji kapel ulicznych i podwórkowych. Kleją warszawsko-folkową nutę z tekstami osadzonymi we współczesności. Jeśli chcesz wyluzować, a nawet posłuchać „pierwszej w świecie rapującej teściowej”, to wbijaj na ich koncert. Musowo!

W programie także koncerty we wsi Mięćmierz. WOWAKIN TRIO (02.08) – z aktorką Paulą Kinaszewską (śpiew, skrzypce) – laureaci Festiwalu Nowa Tradycja 2016, czerpie swój repertuar z żywego przekazu wiejskich muzykantów, a ich podejście do muzyki odznacza się swobodą i brawurą wykonawczą. Ich koncerty doskonale nadają się do tańca. Z kolei lubelska songwriterka MONIKA KOWALCZYK (03.08), laureatka Grechuta Festival Kraków i Festiwalu Fama, proponuje słuchaczom intymną opowieść, muzykę z pogranicza folku, indie popu i piosenki autorskiej. Usłyszymy oryginalną barwę głosu artystki w towarzystwie gitary akustycznej, kosmicznych efektów gitarowych i ciepłych brzmień ukulele.

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 28 lipca – 5 sierpnia 2018.

 

Źródło: Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę