Współczesna grafika polska w Muzeum Nadwiślańskim

zobacz więcej (10)

W Muzeum Nadwiślańskim otwarta została wystawa grafiki „Od Kazimierza do Kazimierza”, na której prezentowane są prace 27 artystów z całej Polski.

Po kilkuletniej przerwie, graficy z całej Polski powrócili do Kazimierza, żeby wskrzesić na nowo dawną tradycję plenerów artystycznych. Pomóc ma w tym wystawa „Od Kazimierza do Kazimierza”, prezentowana w Galerii Wystaw Czasowych, w Gmachu Głównym w Muzeum Nadwiślańskim.

Pierwsze Spotkania Graficzne w Kazimierzu odbyły się w 1986 r. Ostatnie w 2008 r. Miasteczko stawało się wówczas miejscem dyskusji o kondycji polskiej grafiki a spotkania dawały możliwość nie tylko wymiany myśli, ale także integrowały środowisko tworząc pewnego rodzaju wspólnotę artystyczną.

Prezentowana w kazimierskim muzeum wystawa pokazuje prace nie tylko tych artystów, którzy biorą udział w tegorocznych spotkaniach, ale także tych, którzy przyjeżdżali do Kazimierza wcześniej.

- Prezentacja jest niezwykle spójna. Wkraczamy w strukturę świata zapisaną artystycznym, zindywidualizowanym głosem – czytamy w informacji prasowej. - Każdy z grafików, na równych prawach, wypowiada się wnosząc swoją silną osobowość twórczą. Całości daje wielopłaszczyznowy obraz rzeczywistości w jej szerokim znaczeniu.

Prace są wykonane w różnych technikach graficznych, od linorytu, poprzez akwafortę, mezzotintę, suchą igłę, drzeworyt, aż do wydruku cyfrowego. Stosowane są także techniki własne. Wykorzystywane są różne podłoża.

- Wystawie towarzyszy katalog – mówi Dorota Seweryn-Puchalska, kierownik Kamienicy Celejowskiej. -  Jest on szczególny. Z jednej strony prezentuje artystów biorących udział wystawie. Z drugiej podkreśla rangę Spotkań Graficznych przypominając, w formie zdjęciowego kalendarium, historię poprzednich.

Na wystawie prezentowane są prace 27 artystów. Oto i oni: Jan Baczyński, Stanisław Bałdyga, Marek Basiul, Agnieszka Cieślińska, Jan Ferenc, Paweł Frąckiewicz, Jadwiga Kaim-Otręba, Andrzej Kalina, Zofia Kopel-Szulc, Anna Kowalska-Szewczyk, Tomasz Kukawski, Anna Kulczyńska-Popławska, Piotr Lech, Zbigniew Lutomski, Grzegorz D. Mazurek, Grzegorz Nowicki, Ryszard Otręba, Henryk Ożóg, Mirosław Pawłowski, Adam Romaniuk, Michał Rygielski, Jolanta Słomianowska, Barbara Sosnowska-Bałdyga, Jacek Szewczyk, Krzysztof Szymanowicz, Henryk Tomczak i Andrzej Węcławski.

 

Fot. ASM/Wernisaż wystawy "Od Kazimierza do Kazimierza"

Źródło: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę