Wołyń - Pamiętamy

Skomentuj (2)

Za nimi dwa rajdy wołyńskie. Przed nimi – organizacja trzeciej takiej eskapady motocyklowej, a także szeregu innych działań, których celem jest zachowanie pamięci o Polakach na Kresach Wschodnich. Od grudnia grupa, wśród której trzon stanowią mieszkańcy gminy Kazimierz, działa już jako Stowarzyszenie Wołyń – Pamiętamy.

Przed wojną Polacy na Wołyniu stanowili około 20 %. Z ponad 1200 polskich wiosek i osad po pamiętnym roku 43 została niecała setka. Resztę spalili Ukraińcy. Polaków na Wołyniu już coraz mniej. Niszczeją też ślady polskości. Straszą zapuszczone cmentarze, które nierzadko zmieniają się w pastwiska, straszą ruiny opuszczonych świątyń i pałaców nadgryzione zębem czasu i „zapobiegliwością” okolicznych mieszkańców. Nękana wojną Ukraina nie ma środków na ratowanie tych zabytków. Środki, które przeznacza na to Polska, są mocno niewystarczające. A do tego milczenie, wyparcie tego tematu ze świadomości społecznej…


Powstałe 15 grudnia ubiegłego roku Stowarzyszenie Wołyń – Pamiętamy, którego założycielami są między innymi mieszkańcy gminy Kazimierz Dolny, chce to zmienić. W 70 rocznicę Rzezi Polaków na Wołyniu zorganizowali I Motocyklowy Rajd Wołyński, w roku ubiegłym był drugi, w tym roku już planują – mimo wojny na wschodzie Ukrainy – trzeci. Chcieliby też zadbać o oczyszczenie polskich cmentarzy na Wołyniu. W te działania chcą zaangażować młodzież okolicznych szkół.


- Prawda o rzezi wołyńskiej powinna być przekazywana kolejnym pokoleniom - mówi prezes stowarzyszenia Henryk Kozak.


Formalną działalność Stowarzyszenia Wołyń – Pamiętamy zainaugurowała konferencja ,,Wołyń – pamięć przez pokolenia”, w której 6 lutego w Kazimierzu Dolnym wzięli udział także goście z Ukrainy: przedstawiciele Stowarzyszenia Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu oraz Stowarzyszenia ,,Barwy Kresowe” z Łucka.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

 • pijany znad Grodarza
  Dlaczego komentarze ukazaja sie po GODZINIE ?
  Jest do nie do zniesienia. Rozumiem sprawdzanie poprawności, ale dlaczego tak długo ? Z kimsić to konsultujecie ?
 • pijany znad Grodarza
  Ta nazwa " Stowarzyszenie Wołyń - Pamiętamy." bardzo wymowna. Szczególnie dzisiaj, kiedy motocykliści wybierają się na Ukrainę skąpaną w ogniu.
  ps. nie radzę brać z sobą np. plakatów z nazwą "" Stowarzyszenie Wołyń - Pamiętamy."
  Radzę wziąć moją uwagę pod rozwagę.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę