Aktualności dla "Rajd Wołyński"

Na przełomie lipca i sierpnia członkowie Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy z siedzibą w Kazimierzu rozpoczęli na Ukrainie realizację projektu Pamięć i świadomość - zapomniane dziedzictwo na Ukrainie. Projekt realizowany jest we współpracy z Narodowym Instytutem Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicami Polonika.
Jeszcze wczoraj w trasie, a dzisiaj składali już kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary rzezi wołyńskiej. Wczoraj był Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
Z kazimierskiego rynku wyruszył III Motocyklowy Rajd 100-lecia Bitwy Warszawskiej Polska – Litwa – Łotwa organizowany przez Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy. Bierze w nim udział 25 osób: 20 motocykli i 1 auto techniczne.

21 motocyklistów wyruszyło z kazimierskiego rynku na tereny Ukrainy. W niedzielny poranek rozpoczął się VII Wołyński Rajd Motocyklowy.

Wciąż jeszcze zbrodnia wołyńska wydaje się tematem tabu, chociaż mówi się o niej coraz częściej. Między innymi za sprawą Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy, którego przedstawiciele pod tablicą pamiątkową w kazimierskim lapidarium 11 lipca złożyli kwiaty, zapalili światło pamięci.

Przed nimi Kowel, Maniewicze, Kostiuchnówka, Bykownia, Berdyczów, Żytomierz, Równe, Łuck, Kisielin – miejscowości związane z walkami o Polskę oraz z tragicznymi wydarzeniami, które rozegrały się na Wołyniu 75 lat temu.  VI Wołyński Rajd Motocyklowy wyruszył 1 lipca tym razem z Puław.

Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy organizuje zbiórkę zniczy, które na Wszystkich Świętych zapłoną na polskich cmentarzach na Ukrainie. Wolontariusze z Kazimierza zapalą je w Kisielinie, Równem, Tajkurach, Przebrażu i Zasmykach, gdzie UPA zamordowała Polaków podczas tzw. rzezi wołyńskiej.

Wołyń - Pamiętamy

Za nimi dwa rajdy wołyńskie. Przed nimi – organizacja trzeciej takiej eskapady motocyklowej, a także szeregu innych działań, których celem jest zachowanie pamięci o Polakach na Kresach Wschodnich. Od grudnia grupa, wśród której trzon stanowią mieszkańcy gminy Kazimierz, działa już jako Stowarzyszenie Wołyń – Pamiętamy.

Zakończył się II Wołyński Rajd Motocyklowy, w którym uczestniczyli także mieszkańcy gminy Kazimierz. W ten sposób motocykliści upamiętnili 71. rocznicę rzezi na Wołyniu w 1943 r.

W roku 2013 obchodzimy 70. rocznicę masowych zbrodni popełnionych przez Ukraińską Powstańczą Armię na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. 6 października w kazimierskiej Farze odbędą się uroczystości mające na celu uczczenie pamięci pomordowanych.

Pokaż stopkę