Woda opada Relacja z dnia 22.05 godz. 17:40 NOWE ZDJĘCIA

Skomentuj (16)

zobacz więcej (19)

W Kazimierzu woda nadal spada. Sytuacja jest cały czas monitorowana.

Aktualności: 22 maja godz. 06:30

 

W Kazimierzu woda spada w dalszym ciągu. W korycie Grodarza do lustra wody jest już 76 cm (stosunku do 35 cm, które woda osiągnęła wczoraj)

W Parchatce również poziom wody spadł – około pół metra. Przecieki są monitorowane i jest ich mniej. Woda jest jednak w dalszym ciągu wysoka i nadal zachodzi proces namiękania wału, co może grozić jego przerwaniem, ale cały czas trwa doszczelnianie wału za pomocą worków na geowłókninie.

- Jesteśmy o wiele lepszych myśli niż wczoraj – mówi burmistrz Kazimierza Grzegorz Dunia, który we wczesnych godzinach rannych na miejscu zapoznawał się z sytuacją w Parchatce. – Zobaczymy jednak, co nam przyniesie dzień i kolejne godziny, bo sytuacja może się zmieniać z godziny na godzinę – zastrzega.

 

Aktualności: 22 maja godz. 11.20

 

Sytuacja w Kazimierzu Dolnym jest stabilna, nie ma bezpośredniego zagrożenia powodzią. Cały czas Wisła jest oczywiście monitorowana przez strażaków, jednak z ich obserwacji wynika, że woda powoli opada. Nie są to duże spadki, ale najważniejsze, że wody nie przybywa.

 

W Parchatce bez przerwy trwają prace przy umacnianiu wału. Mieszkańcy, jak i władze Kazimierza są już spokojniejsi.

 

– Jeśli nie będzie kolejnej fali i poziom wody w Wiśle nie podniesie się znaczenie, jest spora szansa, że jakoś przetrwamy – mówi Maciej Żurawiecki, zastępca burmistrza miasta Kazimierz Dolny.

 

Niestety dużo gorsza sytuacja jest w powiecie opolskim. Zalewane są kolejne miejscowości. Pod wodą jest już  m.in. Zastów Polanowski i Wilków, a fala płynie dalej. Ewakuowane są następujące wsie: Zagłoba, Trzciniec, Kłodnica, Żmijowiska i Kosiorów. Wśród ludzi pracujących przy wałach wiślanych pojawiają się informacje, że woda kieruje się w stronę Opola Lubelskiego. Nie ma jednak pewności co do tych doniesień. (Ines)

 

Aktualności: 22 maja godz. 15.00

 

W Kazimierzu Dolnym jest dość spokojnie. Sytuacja jest stabilna. W Parchatce wciąż trwają prace. - Jest ciężko, ale nie tragicznie - mówi Piotr Guz, zastępca przewodniczącego Rady Miasta.

 

Piotr Guz organizuje zbiórkę dla mieszkańców Wilkowa. Przyjmowana jest odzież, pieniądze i żywność. Każdy może pomóc. By dowiedzieć się więcej trzeba zadzwonić pod ten numer: 668 194 262. (Ines)

 

Aktualności: 22 maja godz. 17.40

 

Woda w Grodarzu w zasadzie stoi w miejscu. Rano do przelania brakowało 70 cm, o godz. 16.00 do korony wału brakowało 67 cm. Nie ma więc jakiś radykalnych zmian.

 

W Parchatce sytuacja jest nadal bardzo poważna. Jednak cały czas pracuje tam sztab ludzi. Na wale kładziona jest geowłóknina, dodatkowo obkładana jest workami z piaskiem. Przy wale instalowane jest też oświetlenie na długości 1300 m, by jeszcze bardziej udoskonalić obserwacje i szybciej lokalizować przecieki.

 

Ulica Puławska jest nadal zamknięta, jak zapowiada burmistrz Grzegorz Dunia – do odwołania.

 

Władze Kazimierza już przygotowują plan organizacji pomocy dla powodzian. – Gdy tylko sytuacja w Miasteczku się ustabilizuje, na pewno zaczniemy działać – mówi Grzegorz Dunia. (Ines)

 

Skomentuj


Dodane komentarze (16)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Pokaż stopkę