Relacja z dnia 21.05.2010, godz. 23:00 NOWE ZDJĘCIA!! Woda opada...

Skomentuj (46)

zobacz więcej (42)

Walka z wielką wodą na Wiśle nadal trwa. Dla bezpieczeństwa zamknięta została ulica Puławska - droga dojazdowa do Puław. Władze nie wykluczają zamknięcia kolejnych dróg. Ile taka sytuacja jeszcze potrwa? Nie wiadomo. 

Aktualności: 21 maja godz. 00:43

 

Poziom Wisły bez zmian. Strażacy cały czas monitują sytuację na rzece. (AS)

 

Aktualności:  21 maja godz. 6: 30

 

Noc w Kazimierzu minęła spokojnie. Stan wody w Wiśle bez zmian.(AS)

 

Aktualności: 21 maja godz. 7.35

 

Ulica Puławska jest nadal zamknięta, do odwołania. Na ulicy Puławskiej i Krakowskiej pojawiają się lokalne przesiąknięciai. (Ines)

 

Aktualności: 21 maja godz. 12.30

Strażacy nadal pracują, coraz bardziej tragiczna sytuacja jest w Parchatce. Niewykluczone, że droga z Puław do Kazimierza zastanie zamknięta na większej długości niż dotychczas.

 

Władze Kazimierza Dolnego wystosowały apel do turystów, którzy chcieliby w najbliższych dniach odwiedzić nadwiślańskie Miasteczko, by tego nie robili. (Ines)

 

Aktualności: 21 maja godz. 13.15

 

Trwa ewakuacja mieszkańców Parchatki, najbardziej narażonej na zalanie wsi w okolicy Kazimierza Dolnego. Droga biegnąca przez Parchatkę jest zamknięta. (Ines)

 

Aktualności: 21 maja godz. 14.00

 

Nastąpiła awaria prądu na terenie Kazimierza Dolnego, relacje mogą być chwilowo utrudnione. (Ines)

 

Aktualności: 21 maja godz. 14.30

 

Awaria prądu na szczęście była chwilowa. Sytuacja w mieście jest stabilna.

 

W Parchatce cały czas trwa walka o utrzymanie wału, systematycznie jest on umacniany i uszczelniany w miejscach, w których pojawiają się przecieki. Mimo podjętych przez służby prób ewakuacji mieszkańców wsi, nikt nie zdecydował się na opuszczenie domu. (Ines)

 

Aktualności: 21 maja godz. 15.15

 

Poziom wody w Grodarzu jest bardzo wysoki. Wystarczy 35 cm, by woda się przelała. Na miejscu wciąż pracują strażacy. Straż Pożarna cały czas pracuje również w Parchatce, gdzie priorytetem jest utrzymanie wału w całości.

 

Prognozy na kolejne dni są dość optymistyczne, nie ma jednak pewności co do tego czy się sprawdzą. Fala kulminacyjna do Puław ma dotrzeć dziś ok. godziny 23.00. Poziom wody na Wiśle ma wtedy wynosić 760 cm. W dniach najbliższych woda w Kazimierzu i Puławach ma się obniżać:

22 maja – 725 cm
23 maja – 700 cm
24 maja – 605 cm

 

Jak podkreślają władze miasta, są to tylko prognozy. Oby jednak się sprawdziły…  (Ines)

 

Aktualności: 21 maja godz. 16.00

 

Wał w Zastowie Polanowskim został przerwany. (Ines)

 

Aktualności: 21 maja godz. 16.55

 

W Parchatce i Włostowicach trwa ewakuacja. Niektórzy decydują się opuścić swoje domostwa. W powiecie opolskim sytuacja staje się coraz bardziej krytyczna. (Ines)

 

Aktualności: 21 maja godz. 18.20

 

Ok. godziny 15.40 Zastów Polanowski - wieś leżąca w powiecie opolskim, w gminie Wilków - został zalany. Na miejscu trwa ewakuacja mieszkańców, którzy wcześniej nie chcieli opuścić domów. Do akcji włączone zostały dwa śmigłowce - jeden ma monitorować sytuacje, drugi będzie pomagał przy ewakuacji.

 

W Parchatce usypywany jest wał przeciwpowodziowy wzdłuż drogi. Sytuacja w tej okolicy pogarsza się z godziny na godzinę. (Ines)

 

Aktualności: 21 maja godz. 19.00

 

- Panujemy nad sytuacją, choć jest ona bardzo ciężka - tak o obecnej sytuacji w Parchatce mówi Maciej Żurawiecki, zastępca burmistrza miasta Kazimierz Dolny.

 

Woda w Wiśle po przerwaniu wału w Zastowie Polanowskim nieco opadła w Kazimierzu Dolnym. Jednak tylko na chwilę. Teraz nadal jest bardzo groźna. Na Grodarzu układane są worki z piaskiem, cały czas pracują tam też strażacy.

 

Mimo utrudnień w komunikacji w Kazimierzu Dolnym znów pojawiły się busy. Bez przeszkód powinniśmy więc dojechać do Puław czy Opola Lubelskiego. (Ines)

 

Aktualności: 21 maja godz. 22.25

 

W godzinach popołudniowych w Parchatce rozpoczęto usypywanie kolejnego wału, który miałby ochronić Włostowice i Puławy przed ewentualną powodzią. Poprzez plotki i źle zrozumiane intencje w wiosce doszło do awantury. Mieszkańcy byli przeciwni budowie drugiego wału, zarzucając władzom Kazimierza Dolnego, jak i Puław, że miasto ważniejsze jest od ich wsi.

 

Dopiero wieczorem, po długich negocjacjach i dementowaniu pogłosek mieszkańcy Parchatki ustąpili. Jak wyjaśniają służby działające na miejscu, wał powstający od strony Kazimierza ma zabezpieczyć Puławy przed zalaniem w przypadku przerwania pozostałych wałów. (Ines)

 

Mimo póżnej pory wciąż trwają prace przy umacnianiu starego wału w Parchatce. Uczestniczą w nich ochotnicy z wioski i okolic, piasek do worków sypią nawet dzieci.(AS)


Aktualności: 21 maja godz. 23.05

 

W Kazimierzu woda opada. Jak twierdzą ludzie, którzy systematycznie sprawdzają poziom Grodarza, odsłania się już trzeci kamień na obmurowaniu rzeki. Ile to może być centymetrach?
- Oj trudno mi powiedzieć – zastanawia się nasz informator – na pewno z 70 cm jest jeszcze rezerwy. Nie licząc oczywiście worków, o które podwyższono koryto Grodarza do pierwszego mostku przy Kamienicy Celejowskiej. Prace przy Grodarzu zakończono około 20.

Wśród mieszkańców pojawiły się pogłoski o kolejnej 30 – 40 centymetrowej fali, która miała się tu pojawić około godziny 23.00. W sztabie kryzysowym w Urzędzie Miasta dementują te informacje, że nie spodziewają się w ogóle takiej wody.

W Miasteczku jest spokojnie. (AS)

 

 

Zobacz:

 

Więcej informacji z poprzednich dni znajdziecie tu.

Skomentuj


Dodane komentarze (46)

 • kazimierzanka
  lukasz 2010-05-21 22:49
  "mapa satelitarna okolic zastanowa", tak napisal Lukasz, (pewnie jest nie z tych okolic, żle odmienił), pomylił się. Mapa jest przecież podpisana Zastów Polanowski.Czepiacie się.
 • ermilka
  skąd Wy wzieliście nazwę (tytuł mapki)ZASTANÓW... sami nie wiecie co komentujecie...
 • Andrzej
  Jest tam przejazd,co tam po nocy w parchatce??
 • Andrzej
  Jak tam w parchatce,wie ktoś moze??
 • ddd
  Mam informacje taka , ze w Zastowie polanowskim domy sa (byly) zalane na parterze (!). teraz niewiadomo jaka jest sytuacja.
 • lukasz
  mapa satelitarna okolic zastanowa - to wszystko jes teraz pod woda
 • ddd
  Dziekuje za odpowiedz.
  Bardzo mnie to martwi...co bedzie dalej.
 • kazimierzanka
  W Kazimierzu woda troszeczkę opadła, na jak długo nie wiem. To efekt pękniecia walów w Zastowie (marne pocieszenie), gdzie obecnie jest bardzo żle, trwa walka z zywiołem (wiem od znajomych). A w Parchatce prawdopodobnie droga nieprzejezdna.
 • ddd
  Wie ktos moze jak sytuacja w kazimierzu i w parchatce?
 • Angelika
  luudzie!!! co wy tu wypisujecie? nie róbcie paniki. wał przerwało w zastowie polanowskim.. a ten remontowany był w karczmiskim.. i ten którego nie zdążyli"naprawić" był tak umocniony, że spokojnie wytrzymał, a przerwany jest w innym miejscu... druga sprawa PArchatka nie pływa jeszcze.. jest źle ale nie puszczajcie jakichś plot.. i nie straszcie ludzi... bez przesady... sprawdzajcie info a niee wymyślacie jakieś głupoty.. poza tym jak się nie orientujecie to się nie wypowiadajcie...
 • Yog
  Ktoś tu pytał o Męćmierz-
  byłem ok.godz.20.Woda doszła do znaku zakaz ruchu-który zabraniał wjazdu nad samą wodę.Ponieważ wieś leży na skarpie,tylko do dwóch domków podeszła woda,ale tylko do brzegu domostw.Mam na zdjęciach,jak już nauczę się wstawiać tu zdjęcia to wkleję...

  W Kazimierzu od strony kamieniołomów_
  sytuacja jest trudna przY Spichlerzu PTTK,dość dużo wody stoi na ulicy i jest ona intensywnie wypompowywana dużymi 3 wężowymi pompami.Na moje oko nie ryzykowałbym próbę przejazdu z Krakowskiej do kamieniołomów,zresztą nie ma po co,przeprawa całkowicie zalana.Prom co prawda jest po drugiej stronie,ale raczej nie pływa:)
  Na Grodarzu woda trochę opadła,ale nieznacznie-na prywatnym małym mostku koło Łaźni rano była tuż przy połowie bramki,teraz jest poniżej połowy ok.25 cm.(o godz.21)
  Właściciel mówił że najwięcej wody w historii było w 2001 roku gdy woda zrównała się z podestem mostka.Teraz jest przynajmniej pół metra więcej.
 • Awa
  Trzymam kciuki za Kazimierz! Mam nadzieję, że będzie dobrze
 • justyna
  może wilków i zalany zastów polanowski bo podobno mało ratowników i tylko dwie łódki do ewakuacji
 • Robwyd
  no nie wiem... z tymi pytaniami to do straży chyba..
 • Bartek
  mam lodz motorowa , moge dojechac do kazimierza lub okolic jutro rano.
  Czy moja pomoc jest potrzebna ?
  prosze pisac komentarze gdze powinnismy sie jutro zjawic?
 • kazmierzanka
  Boże! Za jakie grzechy nas Polaków ciągle spotykają nieszczęścia... Za co??
 • Aga
  To ja radze sie na spokojnie popakować i ewakuować bo niestety ale ta woda dojdzie do Wilkowa i co nie ktorzy moga pozniej nei zdazyc uciec.
 • Aga
  To ja radze sie na spokojnie popakować i ewakuować bo niestety ale ta woda dojdzie do Wilkowa i co nie ktorzy moga pozniej nei zdazyc uciec.
 • Paweł
  To prawdziwy dramat! Ale .... nie podgrzewajmy atmosfery! Ludność całej Gminy Wilków liczy ok. 4940 mieszkańców (dane z 2004 r.)...
 • Beata
  inf. z wiadomosci.gazeta.pl:
  "Wisła przerwała wał przeciwpowodziowy w miejscowości Zastów Polanowski niedaleko Kazimierza Dolnego. Strażacy nie potrafią powiedzieć, jak wielka jest wyrwa w zaporze, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że może ona mieć ponad kilometr długości.
  W tej chwili na miejscu trwa ewakuacja mieszkańców. Strażacy szacują, że swoje domy w najbliższych minutach będzie musiało opuścić 4 tysiące osób."

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę