Przeczekać wielką wodę (aktualizacja 22 maja)

Skomentuj (10)

zobacz więcej (52)

Woda wciąż opada. Burmistrz miasta 22 maja o godz. 8.00 odwołał  alarm powodziowy na terenie Gminy Kazimierz Dolny.

Stan alarmowy dla Kazimierza w związku z wysoką falą na Wiśle ogłoszono w niedzielę 18 maja o godzinie 20.30, wtedy przekroczony został stan alarmowy. W miasteczku spodziewane jest, że poziom wody osiągnie około 7 m. Cały czas działa sztab zarządzania kryzysowego z burmistrzem na czele.

- Stale kontrolujemy wały na całej długości gminy Kazimierz Dolny, kontrolujemy śluzy, które zabezpieczają odpływy z kanalizacji burzowej, które w tej chwili zostały zamknięte.  Od ul. Kakowskiej do Spichlerza pod Żurawiem nie ma nie ma w tej chwili żadnych przesiąków. Gdyby się pojawiły, jesteśmy przygotowani. Mamy pompy, mamy zabezpieczone paliwo i będziemy reagować – mówi burmistrz Kazimierza Grzegorz Dunia.

Poziom wody jest rzeczywiście duży, ale w związku z modernizacją wałów w 2010 r. można się dziś czuć bezpieczniej.

- Przy tym stanie wody w 2010 roku w Parchatce była konieczność zabezpieczania wałów dodatkowo workami, teraz tylko monitorujemy – mówi burmistrz.

Woda zalała leżącą poza wałami kazimierską marinę, ale zanim to się stało, z terenu portu usunięto kontenery mieszczące łazienki i pomieszczenia WOPR, zabezpieczono łodzie i w rozebrano poprzeczne ogrodzenie, by nie stanowiło oporu dla tego, co niesie woda. Budynek bosmanatu – zacumowany – unosi się spokojnie na wodzie i jest nadzieja, że nie zostanie zalany, jak podczas poprzednich podobnych sytuacji.

Niestety silny nurt rzeki i niesione przez wodę gałęzie spowodowały, że jeszcze przed weekendem zerwał się prom kursujący na trasie Kazimierz - Janowiec.

Na kazimierskich wałach w godzinach przedpołudniowych pojawili się dzisiaj przedstawiciele władz samorządowych na szczeblu powiatowym.

- Na dzień dzisiejszy mieszkańcy gmin nadwiślańskich powiatu puławskiego Kazimierza Dolnego, Janowca, i Puław mogą być spokojni – mówi starosta powiatu puławskiego Witold Popiołek. – W powiecie puławskim na 60 km wałów wszystkie zostały w 2010 r. zmodernizowane i umocnione. Obecnie wszystkie służby są postawione w najwyższym stanie gotowości. Monitorujemy wszystkie miejsca.  Ta doba, ta noc będzie decydująca. Na szczęście pogoda nam sprzyja – w dniu wczorajszym i dzisiejszym nie ma opadów, więc i nie będzie miejscowych wód opadowych. To daje nadzieję, że ta fala kulminacyjna przejdzie spokojnie i nie powtórzy się nam rok 2010.

 


Dane z godziny 11.00


Fala kulminacyjna na Wiśle spodziewana jest dzisiaj około południa.

Dane z godziny 13.00

 

W tej chwili wodowskaz na Grodarzu wskazuje 670 cm.


Dane z godziny 15.00

Wciąż rośnie poziom wody w Wiśle. W tej chwili wodowskaz na Grodarzu wskazuje 688 cm. W Puławach fala kulminacujna spodziewana jest we wtorek 20 maja około godziny 6 rano.


Dane z 20 maja godz. 15.00

 

Woda opada. Rano stan Wisły wynosił 7 m, teraz jest jej mniej o 20 cm. W piątek 23 maja spodziewane jest, że rzeka opadnie poniżej stanu alarmowego.

Dziś stan wałów na Wiśle w powiecie puławskim wizytował wojewoda lubelski Wojciech Wilk, któremu towarzyszył starosta puławski Witold Popiołek. Był także w Bochotnicy i Kazimierzu, gdzie burmistrz Grzegorz Dunia zapoznał gości z aktualną sytuacją powodziową. Rozmowy dotyczyły także planów modernizacji zabezpieczeń ujścia Grodarza.

6 maja rozstrzygnięty został przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej budowy wału przeciwpowodziowego rzeki Wisły w Kazimierzu Dolnym wraz z mobilnym zabezpieczeniem na cieku Grodarz. Spośród 4 oferentów zleceniodawca – Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych – wybrał jedno z warszawskich biur projektowych, które przygotuje stosowną dokumentację za 120564,60 zł.


Dane z 22 maja godz. 8.00

 

Woda wciąż opada. Burmistrz miasta od godz. 8.00 odwołał  alarm powodziowy na terenie Gminy Kazimierz Dolny.

 

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (10)

 • Sebastian
  Szok nie patrz na IP. nie wszyscy mają je stałe więc nie okazałeś się dobrym dedektywem
 • artysta sadysta
  I tak miło, że Burmistrz nie wystąpił w mediach, jak cztery lata temu, z apelem do turystów o nieprzyjeżdzanie do Kazimierza. Jednak sie uczy. A ,że wolno...
 • CZak noris
  "i będziemy reagować - mówi burmistrz Kazimierza Grzegorz Dunia."
  prawie jak maczo:)
 • szok
  Gender działa ,to w końcu Sebastian czy Wisła?
  bo dostaję oczopląsu.
 • Sebastian
  Zalewane są teraz tylko tereny pomiędzy oczyszczalnią a pasażem, ma być tam podobno robiony wał tylko ciekaw jestem jak będzie z wykupem gruntów (protesty właścicieli o cenę)
 • WISLA
  Pol Kazimierza i cala Bochotnica byłoby zalane gdyby nie wal, to wszystko to tereny zalewowe
 • szok
  Czy przypadkiem ludzie nie pobudowali sobie domów na terenach zalewowych ?Oj cosik mi się zdaje że tak ! W latach 60 tych przy drodze do Puław było trzy domki na krzyż - teraz cały pasaż a pretensje do Wisły .Pretensje należy mieć do tych co wydali pozwolenia na budowę ,po to siedzą na stołku żeby myśleć za tych co nie myślą .
  Dobrze że nie ma u nas wulkanu bo by naćkali domów przy samym kraterze .
 • Mieszkanka
  Dlaczego przedstawiciele władz nie udali się kilkaset metrów dalej aby robić sobie zdjęcia w miejscu gdzie do tej pory nie ma wału i zalewa ludziom pola i domy?!!!
 • Stary Ciarka
  Jak to? Ja przechodze tylko po oznaczonych przejsciach z sygnalizacja swietlna.
 • Tadek
  Aż mi ciarki po plecach chodzą na wspomnienie 2010 roku...

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Pokaż stopkę