Otwórzcie serca na nas

Skomentuj (67)

- Prosimy, żebyście swoje oczy i serca otworzyli na nas i na nasze problemy – mówiła niepełnosprawna Karolina Bączkowska podczas spotkania z radnymi w sprawie zagospodarowania terenu tzw. wikarówki. Jakie będą losy tej resztówki po Fundacji Świętej Anny?

Środowisko niepełnosprawnych na terenie gminy Kazimierz liczy około 30 osób. Nie widać ich w mieście i nic dziwnego. Kazimierz pełen jest barier architektonicznych. I jak tu samemu pokierować wózkiem inwalidzkim, gdy wszędzie – począwszy od urzędu, poprzez bank, ośrodek kultury, skończywszy na kościele – czekają do pokonania schody, skądinąd może i malownicze... Problemem jest także zaparkowanie samochodu, tzw. koperty traktowane są tu jak zło konieczne i pewnie dlatego można je policzyć na palcach jednej ręki. Na szczęście powoli pojawiają się pewne zmiany. Wymuszają je przepisy unijne.

- Wiele rzeczy robi się w Kazimierzu dla niepełnosprawnych przy okazji – mówi Zbigniew Samcik z Fundacji „Miasto przyjazne wszystkim”. – Dla innych wszystko się robi specjalnie. My chcemy, żeby wreszcie zrobiono coś specjalnie także dla nas.

Okazją do wypowiedzenia tych gorzkich słów było spotkanie osób niepełnosprawnych i ich rodzin z radnymi zorganizowane z inicjatywy Akcji Katolickiej na plebanii 15 lutego.

- W Kazimierzu powinien powstać ośrodek identyfikujący się wyłącznie z osobami niepełnosprawnymi – mówił podczas tego spotkania Zbigniew Samcik. - Głęboko wierzymy, że miejsce po wikarówce będzie kojarzyło się w dalszym ciągu jako miejsce przeznaczone na potrzeby osób niepełnosprawnych jak dawniej w ramach Fundacji Św. Anny.

Fundacja św. Anny istniała w Kazimierzu od XVI w. do 1954 r., sprawując opiekę nad osobami w podeszłym wieku i niepełnosprawnymi. Środki na swoją działalność pozyskiwała m.in. z darowizn, a także z oddanych w dzierżawę działek o łącznej powierzchni około 68 ha, które po likwidacji fundacji przejęło państwo.

- Sprawiedliwość dziejowa wobec niepełnosprawnych – a więc ludzi, którzy sami się o siebie nie upomną – wymaga, by wikarówkę oddać na ich potrzeby. A my to popieramy – mówi Zofia Wiśniewska z Akcji Katolickiej.

Na terenie tzw. wikarówki mógłby powstać dzienny ośrodek pobytu dla osób niepełnosprawnych – tzw. warsztaty terapii zajęciowej (WTZ). Tu pod okiem fachowców mieliby oni możliwość rozwijania swoich zainteresowań w różnych pracowniach tematycznych, np. w pracowni tkackiej, plastycznej, stolarskiej czy innych. To byłaby też doskonała okazja do zintegrowania tego środowiska w Kazimierzu. Teraz tylko niektórzy kazimierscy niepełnosprawni korzystają z takich ośrodków np. w pobliskich Puławach. Większość – pozostaje w domach.

Podobny ośrodek w tym miejscu chce stworzyć i prowadzić parafia pw. Św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja w Kazimierzu Dolnym. Na starej plebanii już od kilku lat funkcjonuje świetlica środowiskowa dla dzieci w wieku szkolnym prowadzona przez katolickie stowarzyszenie Agape. W przyszłości – po zakończeniu remontu powstanie tu także świetlica dla seniorów m.in. z możliwością poznania podstaw obsługi komputera.

- Ogromną niegodziwością będzie, jeżeli w Kazimierzu nie będzie specjalnego miejsca dla niepełnosprawnych, dla chorych – mówi ksiądz proboszcz Tomasz Lewniewski. – Pytanie jest: gdzie to miejsce stworzyć? Wracając do historii – naturalnym miejscem jest ta resztówka, pozostałość po Fundacji św. Anny. Przemawiają za tym także inne przyczyny: równy teren czy dobry dojazd. Nie możemy wszystkiego oceniać tylko w kategoriach atrakcyjnego położenia i pieniędzy…

Podstawą do ubiegania się przez parafię o środki na powstanie i funkcjonowanie takiego ośrodka jest jednak uregulowanie kwestii własności tego terenu.

- Historia Fundacji św. Anny jest bardzo chlubna i bardzo złożona - mówi ksiądz proboszcz. - Prowadziła ją cała społeczność kazimierska – i kościelna – bo w świadomości mieszkańców pozostaje, że zajmował się nią ksiądz Małysiak i siostry betanki – i miejska. Finał został taki, że majątek po fundacji – 68 ha ziemi wziął tylko samorząd. Jeżeli obecnie nie ma odwagi by zwrócić pozostały 1% tego majątku, można zrobić tak – miasto zostaje właścicielem i piszemy umowę o dzierżawę wieczystą z zaznaczeniem, teren ten może być wykorzystany wyłącznie na potrzeby osób niepełnosprawnych. Jeżeli parafia z niej się ni wywiąże do 10 lat, ziemia wraca do samorządu – prosta rzecz, bo intencja jest czysta. Ważne jest, żeby to było miejsce dla niepełnosprawnych, żeby było godziwe, żebyście jako radni mogli mieć później satysfakcję, że dzięki waszej decyzji to powstało i funkcjonuje.

Radni obecni na spotkaniu na plebanii przyjęli tę propozycję ze zrozumieniem.

- Osoby niepełnosprawne powinny tym zarządzać – mówi wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Piotr Guz, który w poprzedniej kadencji głosował przeciwko sprzedaży tzw. wikarówki. – Będzie to takim oknem na świat dla tych ludzi, którzy są zamknięci i nie umieją nawet skorzystać z pomocy, jaka im jest oferowana czy to przez PFRON, czy inne organizacje. Będzie to doskonała okazja do wymiany doświadczeń, przekazywania informacji.

- Nie mam żadnych wątpliwości – tego typu inicjatywa jest cenna i chwalebna – mówi radny Rafał Suszek. – Powinniśmy wszyscy popierać tego typu działania. Dobrze, że w naszej społeczności są osoby, które ciężar tego chcą wziąć na siebie. I można tylko ubolewać nad tym, że trwało to tak długo, bo od wrześniowego spotkania w sprawie Wikarówki minęło już 5 miesięcy.

- Wszyscy chcemy, żeby to zostało przekazane – mówi radny Waldemar Kruk. – Nas jest tutaj dziesięcioro, a rada liczy 15 osób. Mogą powiedzieć za siebie: jestem za.

Podczas spotkania zapowiedziano zwołanie na początku marca posiedzenia wspólnych komisji Rady Miejskiej, które by zajęły się kwestią przekazania tego terenu parafii. Czy tak się stanie? Od poprzedniej sesji, podczas której poruszano sprawę wikarówki, minęło blisko pół roku. Padały wtedy różne propozycje zagospodarowania tego terenu, którym gmina – rezygnując z pomysłu sprzedaży, postanowiła w końcu zająć się sama. W piśmie do przewodniczącego Rady Miejskiej przesłanym również do wiadomości Akcji Katolickiej, napisał burmistrz, którego na spotkaniu reprezentowała kierownik referatu nieruchomości Juztyna Kobiałko:

- Moim zdaniem Gmina Kazimierz Dolny jako właściciel tego terenu, powinna zmierzać do podjęcia działań w kierunku odbudowania stodoły, w formie budynku dostosowanego do programu funkcjonalnego związanego z uzupełnieniem funkcji kultury uwzględniających potrzeby osób niepełnosprawnych (sala wykorzystywana jako miejsce spotkań, posiedzeń rady, dostosowanie do osób niepełnosprawnych), odbudowanie budynku wikarówki z przeznaczeniem na uzupełnienie funkcji kultury, w tym udostępnienie budynku organizacjom działającym na terenie Kazimierza oraz dodatkowo jako uzupełnienie funkcji turystycznej związanej z obsługą ruchu turystycznego, realizacja w dawnym budynku MZK – toalety publicznej. Organizacja zespołu odbywałaby się w ramach Kazimierskiego Ośrodka Kultury, którego działalność zostanie w ten sposób poszerzona, nie tylko o dodatkowe obszary działania, ale również o obiekty, w których będzie prowadził własna działalność lub też koordynował zadania podjęte wspólnie z innymi organizacjami kulturalnymi, społecznymi, charytatywnymi, itp. - czytamy w piśmie.

Nie wzięto tylko pod uwagę kwestii podstawowej, że potrzeb niepełnosprawnych w ramach warsztatów terapii zajęciowej z potrzebami innych osób pogodzić się po prostu nie da, bo nie chodzi tu o miejsce gdzie byliby oni jedynie biernymi odbiorcami kultury czy sztuki, ale o miejsce, gdzie toczyłaby się część ich życia w całym tego słowa rozumieniu.

- W Kazimierzu powinien powstać ośrodek identyfikujący się wyłącznie z osobami niepełnosprawnymi. Jego rozwarstwienie funkcjonalne będzie trudne do pogodzenia, a tym samym w pełni nie odda swojego znaczenia i powagi oraz komfortu dla jego użytkowników, czyli dla niepełnosprawnych – mówi Zbigniew Samcik, prezes Fundacji „Miasto przyjazne wszystkim”. – Dlatego są pewne miejsca, obiekty, których nie powinno się przeznaczać pod wiele funkcji użytkowania. Tak jak z urzędów nie robi się w międzyczasie galerii i nie organizuje się w nich koncertów czy z kościoła farnego nie robi się hali do gry w piłkę, ponieważ nie jest to miejsce adekwatne do tej funkcji. Tak wiec i w tej kwestii zachowajmy rozsądek wobec inicjatywy, jaką chce się zrealizować dla osób niepełnosprawnych.

Czy radni wezmą ten głos pod uwagę podczas komisji marcowej? Do sprawy wrócimy.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (67)

  • monis
    OJ BOZE WIELCY ZADUFANI W SOBIE KAZIMIERZACY,TAK JAK NIKT NIE LUBI WARSZAFKI TAK I NIKT NIE LUBI KAZIMIERZAKOW-CWANIAKOW.
    MOWA JEST SREBREM,MILCZENIE ZLOTEM!!!
  • pijany znad Grodarza
    monis. Na miły Bog. Opisz to środowisko , opisz Ich problemy , opisz Ich oczekiwania. Ja przytaczalem naukowe badania. Czyżby nasze , kazimierskie " środowisko" niepelnosprawnych tak mocno różnilo sie od wynikow tych badań.
    Dalej. To " środowisko" jest zupelnie NIEROZPOZNANE / brzydkie w tym przypadku określenie/. Świadczy o tym ukazana liczba: "okolo 30 "
    Jeden z pomysladowców , zapewne nie znajac faktycznego problemu, przyszły Osrodek chciałby poszerzyć na niepełnosprtawnych z całego kraju. I znowu. Mierz siły.
    Czy ktoś wie, z ilu obiektow, ich wykorzystania składa sie posiadlość Betanek?.
    Monis pisze tylko o rzekomym BEŁKOCIE innych, chcac w Jego mniemaniu, podkreślić swoją wiedzę i troskę o niepełnosprawnych. Powiem Twoim jezykiem i dużymi literami : JESTEŚ ŻAŁOSNY.
  • mandaryn
    Monis nie osądzaj nikogo według swojej wiedzy i umiejętności. Zapewne Twój sposób myslenia bierze się z mocno ograniczonej wiedzy którą posiadłeś. Mam dla Ciebie radę: kim byś nie była istoto ludzka i w jakim wieku - ucz się, ucz się i jeszcze raz ucz się, bo tylko wiedza może wyrwać Cię z ciemności pychy i zadufania w sobie.
  • monis
    MANDARYN TWOJ BELKOT MNIE PRZERAZA,JAK MOZNA MOWIC W TAKI SPOSOB NIE WIEDZAC NIC O OSOBACH NIEPELNOSPRAWNYCH I ICH POTRZEBACH!!!!!!!!!!
  • dyzio
    Paris, Saint Tropez...ach ta Francja.
    Chciałbym jeszcze raz tam pojechać.
    Raz już chciałem :-)
  • mandaryn
    A gdy człowiek tych zamysłów nie realizuje - tym gorzej dla tego człowieka. A gdyby do realizacji tych zamysłów nie chciał użyczyć dóbr swych wszelakich, to zabrane być mu powinny i oddane na chwałę Bożą potrzebującym, a zawistni wygnani na poniewierkę - to tez podobno twierdzi Kohelet.
  • szemrane towarzystwo
    Bóg również nie miałby nic przeciw temu, żeby @mandaryn dorzucił swoje trzy grosze do tego, by w Kazimierzu ośrodek dla niepełnosprawnych powstał. I dodam, że nie chodzi tu o słowa - te już dorzucił - ale o realne pieniądze. (A podobno - jak twierdzi Kohelet - zamysły Boże są dla człowieka nie do zgłębienia...;-)
  • mandaryn
    Zatanówcie się - czy Bóg miałby coś przeciwko temu by w jego budynku spotykali i integrowali się ludzie normali i niepełnosprawni. Raczej byłby z tego dumny. Ale nie w Polsce. Tutaj ludzka zawiść i zaściankowość jest nie do ruszenia. Ale jeżeli nie zaczniecie myśleć inaczej to świat o was zapomni. Jeżeli idea nie może przebić się wśród ludzi - tym gorzej dla nich.
  • mandaryn
    Kochani Kazimierzanie - gdyby u nas we Francji były takie niewykorzystane obiekty jak u Was mają Betanki, to juz dawno ich mienie zostałoby skomunalizowane za niezapłacone podatki. Takie obiekty to w całym normalnym świecie idealne miejsce do pracy integracyjnej z niepełnosprawnymi ludźmi. A u Was w biednej Polsce stoją puste nie wiadomo czemu.
  • mandaryn
    Ależ skąd - to tylko reakcja na totalne nic nie robienie a tylko biadolenie w Waszym grajdole, gdzie nic podobno nie mozna zrobić.
  • szemrane towarzystwo
    @Mandaryn, to początek twojej kampanii wyborczej?
  • mandaryn
    To oczywista oczywistość. Opodatkuje się wszystkie obiekty używane przez sukienkowych w Kazimierzu i będą peniążki na początek działalności. Następnie zgodnie z głoszonymi hasłami o miłosierdziu bożym towarzyszki Betanki udostepnią jeden z ich obiektów które stoją puste niepełnosprawnym Kazimierzakom ( za to będą miały ulgę podatkową. Proste jak budowa cepa - a Wasze szemrane towarzystwo od kilku lat nie może rozpocząć działalności bo straszliwie boi narazić się sukienkowym.
  • szemrane towarzystwo
    Mandaryn, rozumiem, że wtedy Ty sam ufundujesz ośrodek dla niepełnosprawnych, tak? Pytam dla jasności.
  • mandaryn
    Już wczoraj pisałem o szemranym towarzystwie i jednym sukienkowym którzy chcą po cichu uwłaszczyc się na mieniu komunalnym pod płaszczykiem integracji z niepełnosprawnymi. Ta szemrana ekipa uważa zapewne ,że w Kazimierzu mieszakają ludzie ograniczeni umysłowo(według ich mniemania niepełnosprawni), którzy nie widzą ich knowania. Czas najwyższy rozgonic to towarzycho na cztery wiatry.
  • dwtwktyw rutkowski
    @niekumaty:chodzi o kase, a w zasadzie o działke.
    Pare osób wykombinowało, że na plecach niepełnosprawnych , uwłaszczą się na własności gminy.
    Potem niepełnosprawnym załatwi sie pare kilo odzieży używanej i wózek z jednym kołem, a ciekawa lokalizacja, uchwałą zarządu stowarzyszenia zostanie sprzedana.
    Schemat przerabiany od 20 lat, że też w Kazimierzu nikt na tym sie nie poznał? A może jest więcej udziałowców? Po owocach ich poznacie....
  • pijany znad Grodarza
    observer. Zamknij oczy na nick, a dalej czytaj co piszą znający sie na rzeczy:"Towarzystwo Rozwoju Gminy Marianowo przystąpiło do realizacji projektu Działaj lokalnie VI w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie „Serce Dzieciom”.
    Dzięki dotacji, którą otrzymało TRGM mogły zostać zorganizowane takie wydarzenia jak: projekcja filmu na temat niepełnosprawności oraz barier, które za sobą niesie. Obraz przedstawiony w budynku Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dzwonowie miał na celu przybliżyć tematykę niepełnosprawności. Mieszkańcy wsi, pomimo tego, że Warsztat działa już ponad pięć lat, nadal nie do końca orientują się na czym polega praca, którą wykonują niepełnosprawni. Niestety podopieczni spotykali się kilkakrotnie z przykrymi uwagami pod ich adresem. Wyświetlenie filmu było krokiem w kierunku mieszkańców całej gminy Marianowo. Przedstawieniem prawdziwego oblicza niepełnosprawności.

    Kolejnym przedsięwzięciem, był integracyjny piknik dla osób niepełnosprawnych oraz mieszkańców gminy Marianowo. Odbył się on na plaży w Marianowie. Ciekawe konkursy rodzinne z nagrodami, pyszny poczęstunek i miła atmosfera pozwoliła na nawiązanie lepszych kontaktów między uczestnikami spotkania."
  • niekumaty
    "uregulowanie własności terenu...." To ten teren nie ma właściciela? Czy właścicielem jest gmina? Czy chodzi o darowiznę na rzecz parafii? Jak to jest?
  • observer
    Nie czytać "Pijanego" i już. Tak jak nie "klika się" na newsy z niektórymi osobistościami w roli głównej.
  • pijany znad Grodarza
    Walenty. Ano dlatego BLUZNIERSTWO, bo jak wszyscy wiemy / no może nie wszyscy/ sfinalizowanie tego zamierzenia / budowa itd/ jet NIEWYKONALNE, a rozbudzenie marzeń właśnie jest .......... . No czym, jak nie tym. Przepotężne budynki Betanek, zamierzana do sprzedania Łaznia, Przychodnia Zdrowia, Osrodek Kultury to właśnie te obiekty, gdzie z powodzeniem tego rodzaju placowka fynkcjonowalaczby i to z udziałem szerokiej publiczności/ bo i też w obiektach tych sa inne instutucje, organizacje.
    Dlaczego nie przytaczacie wynikow badań - oczekiwań niepełnosprawnych.
    Wiktor pisze :"i wcale nie musi to być wielki obiekt żeby czuć się tam dobrze". Wiktorze. Integracja to nie widzenie sie nawZajem li tylko niepełnosprawnych. Integracja to wspóldziałanie , oddziaływanie rożnych grup.
    Walenty. Dlatego, ze jest to RESZTÓWKA to należy mierzyć sily na zamiary. Obiekt ten w efekcie bedzie na "garnuszku " Urzedu, albo też samoistnie UPADNIE. Pamietasz cegiełki na renowacje zabytkow Kazimierza?. Ile to Ich zebrano?. Gdyby nie sympozjum lekarskie to ....... .
    A więc BLUŻNIERSTWO trzeba umieć czytać. Czy jestem kazimierzaninem?
    Jam znad Grodarza. Piękny jest nasz Kazimierz.
  • to o tym myślę
    @Co o tym myślicie, można też sprzedać Farę, bo jej remont przez lata może nie zostać zakończony. A za te pieniądze pobudować mniejszą i nowoczesną kaplicę? Przecież za oba te miejsca będzie odpowiadała ta sama osoba. Dlaczego nie można jej po prostu zaufać, że jest w stanie stworzyć ośrodek dla niepełnosprawnych, skoro podjęła się remontu obiektów sakralnych w Kazimierzu - św. Anna jest już prawie ukończona...

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2024. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę