Wielkie sprzątanie (nowe zdjęcia)

Skomentuj (14)

zobacz więcej (33)

Kawałki blachy, znicze, foliowe opakowania po słodyczach – takie i inne śmieci wyjmowane spośród niebieskich przylaszczek i fioletowych kokoryczy znikały powoli, acz konsekwentnie w czarnych workach. Początek pierwszego kwietniowego weekendu Kazimierz wykorzystał na sprzątanie.

Porządkowe pospolite ruszenie w Kazimierzu całą sobotę pracowało nad czyszczeniem miasta ze śmieci. Norowy Dół i Kwaskowa Góra, Słoneczna i Czerniawy, wał wiślany i kamieniołomy, droga do promu i do Mięćmierza, Albrechtówka i Głęboczyzna, Korzeniowy Dół i wiele innych miejsc pozbawionych zostało śmieciowej „otuliny”.

- Myślę, ze to jest fajna akcja, bo mobilizuje i jednoczy mieszkańców Kazimierza – mówi Górecki Grzegorz radny gminy Kazimierz. – Warto takie rzeczy robić, bo dzięki temu jest ładniej w Kazimierzu.

Na Rynku w sobotę z samego rana zebrała się grupka inicjatywna. Pod Studnię, gdzie rozdawano rękawice i worki foliowe, przyszedł burmistrz wraz z żoną, były jego zastępca, radni obecnej i poprzedniej kadencji, strażacy ochotnicy, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy.

- Jestem tutaj przedstawicielem ekipy czterech osób, która już czeka przy Korzeniowym Dole. Przyszłam po worki i rękawiczki i zaraz razem będziemy sprzątać Kazimierz od Wąwozu Korzeniowego do Skowieszynka – rowy i wszelkie dziury pełne butelek, przejrzeliśmy już gdzie jest brudno. Czasu nie szkoda. Jest piękna pogoda. To będzie taki trochę inny spacer – mówi Agnieszka Małolepsza, właścicielka Klubojadalni Przystanek Korzeniowa.

 Zebrani wprost deklarowali, że nie szkoda im czasu na takie działania.

- Turyści wszędzie chodzą. My też wszędzie chodzimy. Musimy to wysprzątać.  Powinniśmy dbać o porządek w mieście wszyscy – mówi Marcin Grądziel, mieszkaniec Kazimierza. – I służby miejskie, które powinny przejechać się nie tylko po Rynku, ale też i po dalszych ulicach. I właściciele jeepów, które wożą turystów, także powinni zadbać o czystość na swoich trasach. Uważam, że ci, którzy biorą zasiłki od gminy, najbardziej powinni przyjść pomóc. Nie lubię jak jest brudno. Lubię, jak jest czysto. I dlatego idę sprzątać.

Akcja miała miejsce nie tylko na tereenie samego Kazimierza, ale takzę w miejscowościch ościennych. Sprzątano między innymi w Skowieszynku i Parchatce.

Akcję sprzątania zakończyło wspólne ognisko na kazimierskim Zamku.

 

Wynikiem akcji, w której wzięło udział około 40 ochotników z Kazimierza i okolic, było zebranie około 30 metrów sześciennych śmieci. Jest teraz na pewno czyściej.

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (8)

 • Taki tam
  Taka tam czy w życiu wszystko trzeba robić na pokaz chociażby dla takich jak TY.
 • Znad śmietnika
  Bardzo dużo śmieci na posesjach prywatnych. nie wszyscy mają kosze na śmiecie a co nie którzy jak mają to i tak mało używają . Miło że taka akcja miała miejsce można zauważyć że ludzie jak by mniej robili dzikie wysypiska śmieci.
 • taka tam
  Tendencyjna fotorelacja nie oddaje skali pracy i zaangażowania osobistości pierwszych stron kazimierskiej polityki.
 • pijany znad Grodarza
  Na skrzyżowaniu ul. Słoneczna - Miećmierz - Okale nie ma kosza. Prawdopobdobnie ktos ukradł. Juz w tym monecie w miejscu tym tworzy sie wysypisko. A tak przy OKAZJI. Niesamowity bród - ul. Sloneczna i droga kolo wierzb w kierunku Okala.
  ps. trasę tą kilkarotnie w ciagu dnia przemierza traktorkiem pan Zdzisław. Na traktorku jest pomarańczowy kogut: służba komunalna.
 • pijany z rynku
  a ten pan z tym zniczem co taki zadowolony
  • Ulka-Kazimierz
   @Pijany z Rynku, jakby Pan znalazł taki piękny wazon w lesie, też byłby Pan zadowolony ;-)
  • pijany znad Grodarza
   @ Ulka.
   Ale też Ten pan popełnia świetokradztwo. Wazon wrzuca do worka na śmiecie. Zechciej przypatrzyć się czyj to wizerunek na tymże wazonie.?>
  • Ulka-Kazimierz
   @Pijany znad Grodarza, świętokradztwo to popełnili ci, którzy taki znicz wyrzucili w wąwóz... ;-(
 • Zdzisław
  Nie gniewajcie się kochani, sprzątanie sprzątaniem ale robienie z wąwozu pomiędzy cmentarzami od wiaduktu do dębu Króla Kazimierza śmietnika cmentarnego to najzwyklejsze chamstwo.
 • maks
  nie tam czysto gdzie dużo sprzątających tylko gdzie mało itd itp wiecej kultury rodacy
  • trzeźwy znad Wisly
   Dokładni, idzie młoda parka i w...a [wymoderowano] śmiecie jak stoją, to jest ta kultura ???
 • krytyk wszystkiego
  To jest pozytywna wiadomosc, podziekowania i gratulacje aktywnym.
  • trzeźwy znad Wisły
   no ok.

   niech będzie, wresazcie coś dobrego !
  • Wojciech
   Mala rzecz a cieszy

   Polecam spacery po wąwozie korzennym. Jest tam naprawdę pięknie!

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę