Wesele Kurpiowskie na kazimierskim Rynku

zobacz więcej (17)

Jednym z punktów programu tegorocznego Festiwalu Ludowego było Widowisko „Wesele Kurpiowskie” w wykonaniu Kurpiowskiego Zespołu Folklorystycznego „Carniacy” z Czarni. Zespołu, który w tym roku obchodzi 80-lecie istnienia.

Zespół ludowy w Czarni powstał w 1935 roku. Od roku 1985, do dziś kierownikiem zespołu jest Witold Kuczyński - dyrektor Publicznego Gimnazjum w Czarni oraz instruktor folkloru kurpiowskiego klasy „S”. Oprócz tego jest on też gawędziarzem kurpiowskim, a od wielu lat prowadzi najważniejsze imprezy folklorystyczne na terenie Kurpiowszczyzny, ale również ogólnopolskie i międzynarodowe. W 1991 roku założył Towarzystwo Kurpiowskie „Strzelec” w Czarni. Jest scenarzystą i reżyserem spektakli oraz widowisk obrzędowych opracowywanych przez zespół.


- Mimo tego, że mieszkamy w tak małej gminie, gdzie nie ma ośrodka kultury, istniejemy już 80 lat – mówi Witold Kuczyński, kierownik zespołu „Carniacy”. - I jestem spokojny o to, że gdy mnie zabraknie, zespół nadal będzie instniał. Tradycja będzie kontynuowana.


Zespół „Carniacy” i Towarzystwo Kurpiowskie „Strzelec” wielokrotnie przygotowywało spektakle, które wystawiano min. w Teatrze Polskim w Warszawie, Teatrze Studio w Warszawie, w Myszyńcu czy Ostrołęce. Oprócz tego „Carniacy” prezentują często tańce, pieśni i widowiska obrzędowe, które niejednokrotnie zdobywały laury na wielu festiwalach i przeglądach.


Na kazimierskim Rynku „Carniacy” zaprezentowali widowisko  „Wesele Kurpiowskie”. Więcej w materiale foto i video.

 

 

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę