Festiwal ludowy rozpoczęty! (foto video)

Skomentuj (1)

zobacz więcej (32)

Barwnym korowodem ludowych muzyków rozpoczął się XLIX Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. W Kazimierzu znowu brzmi ludowa muzyka!

Ponad 800 wykonawców, blisko 120 występów konkursowych, nie licząc swobodnego grania i śpiewania na ludową nutę w kazimierskich uliczkach, targi sztuk ludowej, nauka wycinanki regionalnej i innych sztuk ludowego rzemiosła, a także tańce na kazimierskim bruku – to wszystko składa się jak co roku na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych.

Do Kazimierza zjechali się przedstawiciele 14 województw, a więc z najważniejszych regionów Polski.

- Brakuje nam tylko Kaszubów – mówi Andrzej Sar kierownik artystyczny Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. – Wszystkie inne większe regiony Polski są tutaj reprezentowane.

Festiwal to konkurs najlepszych śpiewaków, instrumentalistów i kapel wyłonionych w drodze konkursów wojewódzkich. Do Kazimierza przyjeżdżają więc najlepsi z najlepszych. Ale to nie tylko ich święto. To święto także ludowych rzemieślników: garncarzy, koronkarzy, rzeźbiarzy, tkaczy i wielu jeszcze innych. Wielobarwny rozśpiewany, rozegrany tłum przyciąga słuch i wzrok, zachęcając do podsłuchiwania, do podpatrywania, do spróbowania… Jak to jest – zaśpiewać białym głosem? Własnoręcznie zrobić wycinankę? Zadąć na trombicie? Zasiąść przy krosnach?

Takich, którzy tego nie znali, ale to pokochali, także możemy obserwować podczas zmagań konkursowych w kategorii folklor – kontynuacja.

- To wykonawcy ze środowisk wielkomiejskich rozmiłowani w tej tradycji na tyle, że chcą się nią nie tylko bawić, ale także jej uczyć i przekazywać ją innym – mówi Andrzej Sar. – Zdarzają się tu także wykształceni muzycy, absolwenci akademii muzycznych, którzy uczą się grać na nowym instrumencie – albo bezpośrednio od ludowego mistrza, albo odtwarzając zapisy nutowe, albo z nagrań.

W tym roku pula nagród wzrosła o jedną trzecią i wynosi ponad 60 tys. zł. Jest więc o co śpiewać, jest więc o co grać. Chociaż nie pieniądze są tu najważniejsze.

- Najważniejsze jest, byśmy dbali o nasze korzenie, byśmy wydobywali z nich to, co najpiękniejsze – powiedział podczas ceremonii otwarcia burmistrz Andrzej Pisula. – Muzyka i sztuka ludowa to nasze dziedzictwo, o które trzeba dbać, które trzeba pokazywać.

Program na dziś:

 

27 czerwca, sobota
  9.00 –Targi Sztuki Ludowej
10.00 – Koncert konkursowy
14.00 – Widowisko „Wesele Kurpiowskie” w wykonaniu Kurpiowskiego Zespołu Folklorystycznego „Carniacy” z Czarni
15.00 – Koncert konkursowy
20.00 – Zabawa ludowa z udziałem kapel festiwalowych oraz zespołu Caci Vorba

28 czerwca, niedziela

  9.00 – Targi Sztuki Ludowej
  9.30 – Konsultacje Jury dla uczestników Festiwalu
10.30 – Msza Św. w intencji uczestników Festiwalu
12.00 – Korowód zespołów – OGŁOSZENIE WYNIKÓW i KONCERT LAUREATÓW
14.00 – Koncert „Lubelszczyzna żegna gości festiwalowych”

 

Wystawa plenerowa „Konteksty”


VIII Klub TYNDYRYNDY 2015


"Tyndy-ryndy owies, tyndy-ryndy reczka"


Sobota 27 czerwca
9.30-13.30 Ence Pence warsztaty dla dużych i małych – Józef Broda oraz Katarzyna Broda-Firla, Katarzyna Jackowska, Iwona Sojka, Edyta Bystroń, Elwira Sztetner oraz Józef Broda (namiot)
10.00-14.00 Klub w Muzeum – prezentacje, spotkania, projekcje filmowe, dyskusje (Muzeum, Rynek 19)
14.00-16.00 Śpiew – warsztaty – Ewa Grochowska (Muzeum, Kamienica Celejowska)
14.00-20.00 Kazimierski Jarmark Instrumentów (namiot i wokół) – kupno-sprzedaż-zamiana-zamawianie instrumentów i usług muzycznych, spontaniczne warsztaty i pograjki, warsztaty fujarkowe Krzysztofa Buska
19.30-21.30 Taniec dla dorosłych – warsztaty (tańce wielkopolskie, namiot)
21.30 Zabawa: m.in. Tadeusz Lipiec z Kapelą (Radomskie), kapela Radka Bińka z Opoczna, Wesoła Trójka + Jeden (Powiśle Kieleckie), Zawołany Skład Weselny, Kapela Dorosza, Kapela Manugi, kapele uczestniczące w Festiwalu z różnych regionów Polski w trakcie ok. 23.00 Konkurs na najlepszą parę taneczną – walc-polka-oberek / wiwat-równy

Muzyka w Przestrzeni Miasta:
Barbara i Maciej Batorowie z Rzeszowa - pieśni dziadowskie z lirą.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę