Wąskotorówka pojedzie dalej

Skomentuj (8)

Po wielu latach starań w końcu się udało. Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa znów pojedzie do Nałęczowa. Remont trasy będzie kosztował ponad 8 milionów złotych, jednak pieniądze już pozyskano.

O tej inwestycji mówi się od lat. Pisaliśmy o niej także na łamach portalu. Jednak dopiero teraz jest pewne, że zadanie zostanie zrealizowane. Mowa o Nadwiślańskiej Kolejce Wąskotorowej, która po dziesięcioletniej przerwie znów będzie jeździła do Nałęczowa. Starostwo Powiatowe w Opolu Lubelskim zamierza przeznaczyć prawie 8,5 miliona złotych na ten cel.

Wyremontowana zostanie cała trasa łącząca Karczmiska z Nałęczowem, czyli łącznie ok. 24 km. W planach jest wiele ciekawych atrakcji, ale także udogodnień dla turystów.

Wszystkie obiekty na trasie kolejki, jak również wagony, zostaną przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Chcielibyśmy, żeby jeden z wagonów był przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – mówi Stanisław Ogonek z Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej. – Bardzo potrzebna jest także toaleta, z której korzystać mogliby ludzie poruszający się na wózkach. Bo w tym momencie tego nie ma.

W ramach projektu zaplanowano także rozmieszczenie wzdłuż linii kolejki stacji plenerowych wyposażonych w perony, parkingi, wiaty peronowe oraz elementy małej architektury, które będą stanowić dla turystów miejsce odpoczynku oraz bazę wypadową do odwiedzania okolicznych obiektów kulturowych.

- Ponadto gmina Nałęczów planuje ustawić na Dworcu Głównym trwałą galerię poświęconą historii kolejki wąskotorowej, figury z brązu przedstawiające kuracjuszy i podróżnych z poprzednich epok oraz wykonać wystrój wagonu kolejki dedykowany zarówno miastu Nałęczów, jak też pozostałym miejscowościom leżącym przy trasie kolejki – zapowiadają urzędnicy ze Starostwa Powiatowego w Opolu Lubelskim. – Ponieważ dworzec w Nałęczowie oddalony jest od miasta o około 3 km, aby turyści mogli łatwo się przemieszczać, planowany jest zakup rowerów z napędem elektrycznym.

Samorząd na realizację inwestycji pozyskał ponad 5,4 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Pozostałą cześć kwoty, czyli ponad 3 mln złotych, dołożą wspólnie powiat opolski oraz gminy: Nałęczów, Poniatowa, Wąwolnica i Karczmiska.

Ogłoszenie przetargów nastąpi jeszcze w tym roku, zaś prace mają ruszyć w 2018. Ich zakończenie zaplanowano na 2020 rok.

 

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (8)

 • Stefa 63
  odpowiedz
  A mnie jest bardzo szkoda rowerzystów którzy pokonują trasę rowerową z Puław do Kazimierza.
  Ciągle obserwuję jak ,, łażą '' po wałach po ,, lewych '' kładkach przez rzekę żeby pokonać tę trasę?
  Kiedy to się skończy?
  Dzieci ciągną w górę i dół wału rowery, a potem wyjeżdżają na ulicę lub chodnik przy ul Puławskiej, po którym strach chodzić , a oni jeżdżą rowerami.
  Czy ktoś widział taki chodnik, który ma rozbieżność w szerokości ok 1,5 m?
  Czy urzędnicy widzieli przystanek na żądanie w bramie posesji na ul Puławskiej?
  Jak się coś zaczęło to należy to skończyć!
  Starzy ludzie opowiadają i tej ścieżce rowerowej od lat a teraz taki bubel.
  Kiedy to się skończy ?
  • Szosowy kolarz
   Na co ten rower? Przecież z opisu widać, że ten rower przeszkadza i jest utrapieniem w wycieczce. Ukradną go gdzieś jeszcze po drodze i będzie smutno dla dzieciaka i Policji. Do szewca aby dobrze podzelował buty a nie do Ratusza z zadręczaniem urzędnika

  Anuluj odpowiadanie na komentarz

  Jak chcesz dodać komentarz?

  lub

  Podpisz się, aby dodać komentarz

  Jak chcesz dodać komentarz?

  lub

  lub zarejestruj się

 • Stachanowiec Janek - 300% normy
  odpowiedz
  Ładny tytuł "Wąskotorówka pojedzie dalej". To czyn na Święto 22 Lipca. Pięknie! Podpowiem, że były inne komunały : Traktory zdobędą wiosnę, Zbierajmy stonkę,Zacieśniajmy współpracę we wsi, Ręce precz od....(kiedyś Vietnamu,Koreii), Myj ręce, Jak hartowała się stal, Matko chroń dziecko przed biegunką, Dymią już nasze kominy.........
  • pijany znad Grodarza
   no i : " dymi Ci z glowy"
  • Janek stachanowiec
   @ pijany z Grodarza Moim imieniem jest nazwana ulica w osiedlu baraków robotniczych przy budowanej zaporze na Grodarzu
  • pijany znad Grodarza
   Twoja ulica ?. Juz niedlugo. IPN czuwa.
  • Janek stachanowiec
   @ pijany z Grodarza Uważasz, że uznają mnie za gatunek mniejszej troski na starość ?

  Anuluj odpowiadanie na komentarz

  Jak chcesz dodać komentarz?

  lub

  Podpisz się, aby dodać komentarz

  Jak chcesz dodać komentarz?

  lub

  lub zarejestruj się

 • dfghj
  odpowiedz
  i to jest dobra wiadomość

  Anuluj odpowiadanie na komentarz

  Jak chcesz dodać komentarz?

  lub

  Podpisz się, aby dodać komentarz

  Jak chcesz dodać komentarz?

  lub

  lub zarejestruj się

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2017.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2017.
Pokaż stopkę