W Chodliku spotkanie z Archeo


Już w najbliższy czwartek 24 maja rozpocznie się „Chodlikowskie Spotkanie z Archeologią”. Wykłady, wykopy edukacyjne oraz otwarte badania wykopaliskowe – to tylko niewielka część atrakcji, jakie czekają nas w Chodliku. Zapraszamy!

Niebawem, bo 24 - 25 maja w Chodliku, odbędzie się impreza edukacyjna zatytułowana "Chodlikowskie Spotkanie Archeologiczne". Festyn patronatem objął Instytut Archeologii i Etnologii  Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Różnego rodzaju prezentacje oglądać będziemy mogli w godzinach od 10:00 do 16:00. Choć wydarzenie to kierowane jest głównie dla dzieci i młodzieży szkolnej, przyjechać może każdy.
 
- W ramach imprezy przeprowadzone zostaną otwarte archeologiczne badania wykopaliskowe połączone z warsztatami poświęconymi technikom eksploracji i dokumentacji archeologicznej – mówi Ewa Kaziród – Bień, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Karczmiskach. – Oprócz tego zostanie również stworzony wykop edukacyjny dla najmłodszych, a uczestnicy imprezy będą mogli samodzielnie odkrywać zabytki archeologiczne i poznawać pracę archeologa.
 
Warto wspomnieć również o tym, że każdego dnia grupy zorganizowane, ale i osoby indywidualne będą mogły udać się do pobliskiego grodziska w Żmijowiskach. Z przewodnikiem, oczywiście. A na miejscu na zwiedzających czekać będą archeolodzy, którzy nieodpłatnie oprowadzą wszystkich chętnych po rekonstrukcjach słowiańskiego grodu i wybudowanym w roku ubiegłym skansenie archeologicznym.
 
Specjalnie na tę okazję przygotowany został cykl referatów popularnonaukowych, w ramach którego odbędą się cztery wykłady:

Czwartek, 24 maja, godz. 14:00 - 16:00

 

  1. Wykład prof. Stanisławy Siwkowej (IA UMCS) na temat archeologii Chodlika oraz historii prowadzonych na obszarze Kotliny Chodelskiej badań archeologicznych
  2. Mgr Łukasz Miechowicz (IAE PAN) opowie o odkryciu i pierwszych wynikach badań wczesnośredniowiecznego cmentarzyska kurhanowego w Chodliku oraz wczesnośredniowiecznym obrządku pogrzebowym Słowian


Piątek, 25 maja, godz. 14:00 - 16:00

 

  1. Mgr Zbigniew Kubiatowski (IAE PAN) opowie o popularyzacji nauki oraz promocji w archeologii - dlaczego jest ważna i jak może być wykorzystana
  2. Archeolog na pustyni. Kilka słów na temat realiów oraz metodyki prowadzenia badań archeologicznych w Egipcie i na Bliskim Wschodzie. Wykład i pokaz slajdów mgr Marka Woźniaka (IAE PAN) oraz mgr Joanny Rądkowskiej (IA UW)


Referaty odbędą się w budynku Straży Pożarnej w Chodliku. A wstęp na wszystkie spotkania w ramach "Chodlikowskiego Spotkania Archeologicznego" jest bezpłatny.

 

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę