Spotkanie archeologiczne w Chodliku

Już od wielu lat, co roku na grodzisku w Chodliku mają miejsce Majówki Archeologiczne. Jednak w tym roku impreza się nie odbędzie. Zastąpią ją „Chodlikowskie Spotkania Archeologiczne”.

Majówka Archeologiczna - cykliczna impreza organizowana w Chodliku - w roku bieżącym nie odbędzie się. Jednak dla wszystkich miłośników historii i archeologii mamy dobrą wiadomość. W zastępstwie gmina Karczmiska we współpracy z Instytutem Archeologii i Etnologii Państwowej Akademii Nauk zdecydowała się zorganizować warsztaty archeologiczne oraz cykl referatów w ramach majowych „Chodlikowskich Spotkań Archeologicznych”. Impreza odbędzie się w dniach 24 – 25 maja.

 

- Na imprezie będą też pewne grupy prezenterów, ale tylko tych, którzy mieszczą się w epoce – tłumaczy Ewa Kaziród – Bień, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Karczmiskach. - Nie będzie więc żadnych widowisk typu: taniec z ogniem. Tym bardziej, że nie robimy wszystkiego na grodzisku, ale w całej wsi.

 

W ramach imprezy przeprowadzone zostaną otwarte archeologiczne badania wykopaliskowe w Chodliku połączone z warsztatami archeologicznymi poświęconymi technikom eksploracji i dokumentacji archeologicznej. Stworzony będzie też wykop edukacyjny dla najmłodszych i młodzieży szkolnej, gdzie każdy będzie mógł samodzielnie odkrywać i eksplorować zabytki archeologiczne, tym samym poznając pracę archeologa.

 

Oprócz tego przeprowadzony zostanie cykl wykładów popularnonaukowych na temat historii regionu dla publiczności wraz z prezentacjami multimedialnymi, z udziałem badaczy regionu – Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym oraz Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie. Wyznaczone zostaną też specjalne ścieżki edukacyjne po znajdujących się w Chodliku stanowiskach archeologicznych, połączone z przybliżeniem informacji na ich temat. Ścieżkami tymi oprowadzane będą wycieczki szkolne. Inna ciekawostka to zaprezentowanie wystawy pt: „Neolityczny obiekt książęcy z Wilczyc”.

 

- Impreza trwać będzie dwa dni, będzie miała charakter edukacyjny i jest adresowana przede wszystkim do szkół – mówi Ewa Kaziród – Bień. - Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie wolny.

 

Warto wspomnieć również o tym, że gościem honorowym będzie, wieloletnia badaczka Chodlika profesor Stanisława Hoczyk -Siwkowa.

 

 

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę