W Chodliku spotkanie z Archeo


Już w najbliższy czwartek 24 maja rozpocznie się „Chodlikowskie Spotkanie z Archeologią”. Wykłady, wykopy edukacyjne oraz otwarte badania wykopaliskowe – to tylko niewielka część atrakcji, jakie czekają nas w Chodliku. Zapraszamy!

Niebawem, bo 24 - 25 maja w Chodliku, odbędzie się impreza edukacyjna zatytułowana "Chodlikowskie Spotkanie Archeologiczne". Festyn patronatem objął Instytut Archeologii i Etnologii  Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Różnego rodzaju prezentacje oglądać będziemy mogli w godzinach od 10:00 do 16:00. Choć wydarzenie to kierowane jest głównie dla dzieci i młodzieży szkolnej, przyjechać może każdy.
 
- W ramach imprezy przeprowadzone zostaną otwarte archeologiczne badania wykopaliskowe połączone z warsztatami poświęconymi technikom eksploracji i dokumentacji archeologicznej – mówi Ewa Kaziród – Bień, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Karczmiskach. – Oprócz tego zostanie również stworzony wykop edukacyjny dla najmłodszych, a uczestnicy imprezy będą mogli samodzielnie odkrywać zabytki archeologiczne i poznawać pracę archeologa.
 
Warto wspomnieć również o tym, że każdego dnia grupy zorganizowane, ale i osoby indywidualne będą mogły udać się do pobliskiego grodziska w Żmijowiskach. Z przewodnikiem, oczywiście. A na miejscu na zwiedzających czekać będą archeolodzy, którzy nieodpłatnie oprowadzą wszystkich chętnych po rekonstrukcjach słowiańskiego grodu i wybudowanym w roku ubiegłym skansenie archeologicznym.
 
Specjalnie na tę okazję przygotowany został cykl referatów popularnonaukowych, w ramach którego odbędą się cztery wykłady:

Czwartek, 24 maja, godz. 14:00 - 16:00

 

  1. Wykład prof. Stanisławy Siwkowej (IA UMCS) na temat archeologii Chodlika oraz historii prowadzonych na obszarze Kotliny Chodelskiej badań archeologicznych
  2. Mgr Łukasz Miechowicz (IAE PAN) opowie o odkryciu i pierwszych wynikach badań wczesnośredniowiecznego cmentarzyska kurhanowego w Chodliku oraz wczesnośredniowiecznym obrządku pogrzebowym Słowian


Piątek, 25 maja, godz. 14:00 - 16:00

 

  1. Mgr Zbigniew Kubiatowski (IAE PAN) opowie o popularyzacji nauki oraz promocji w archeologii - dlaczego jest ważna i jak może być wykorzystana
  2. Archeolog na pustyni. Kilka słów na temat realiów oraz metodyki prowadzenia badań archeologicznych w Egipcie i na Bliskim Wschodzie. Wykład i pokaz slajdów mgr Marka Woźniaka (IAE PAN) oraz mgr Joanny Rądkowskiej (IA UW)


Referaty odbędą się w budynku Straży Pożarnej w Chodliku. A wstęp na wszystkie spotkania w ramach "Chodlikowskiego Spotkania Archeologicznego" jest bezpłatny.

 

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Planujesz wyjazd Sylwestrowy 2021/2022? Szukasz korzystnego miejsca noclegowego? Daj się porwać szaleństwu sylwestrowej nocy. Sprawdź ofertę obiektów noclegowych, w których z radością przywitasz...
Pokaż stopkę