Poznaj swoje korzenie

Skomentuj (4)

Jak zrobić naszyjnik z drutu i blaszek miedzianych? Jak wykonać matę z liści palki wodnej i kory drzew? Te i inne tajemnice średniowiecznych Słowian poznamy podczas tegorocznej majówki archeologicznej w Chodliku „Warsztaty Kultury Średniowiecznej – Nasze Korzenie”.

Niebawem w dniach 26 – 28 maja w Chodliku odbędzie się impreza edukacyjna zatytułowana „Warsztaty Kultury Średniowiecznej – Nasze Korzenie”. Wydarzenie to jest realizowane pod patronatem naukowym Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich w Warszawie. W realizacji zadania będą pomagać studenci Instytutów  Archeologii: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

- Tradycyjnie podczas imprezy będzie można zapoznać się z dawnym rzemiosłem: garncarstwem, kowalstwem, krzemieniarstwem, dziegciarstwem, rogownictwem, tkactwem, wyrobem biżuterii, wczesnośredniowieczną kuchnią oraz uczestniczyć w warsztatach klejenia ceramiki, wyrobu biżuterii z drutu i blaszek miedzianych, wyplatania mat z liści pałki wodnej i kory drzew – mówi Ewa Kaziród – Bień, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Karczmiskach.

Program

 

 • 26 maja (niedziela) – od 14.00 do zmroku

Największa atrakcja tego dnia odbędzie się późnym wieczorem. Będziemy bowiem mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w dwóch wydarzeniach: rekonstrukcji wczesnośredniowiecznego obrzędu pogrzebowego przygotowanego na podstawie ostatnich wyników badań chodlikowskich kurhanów oraz w widowisku obrzędowym „Taniec z ogniem”.

 

 • 27 i 28 maja 2013 (poniedziałek, wtorek) – w godz. 9.00 - 16.00

Uczestnicy imprezy będą mieli szansę na to, by poznać dzieje Kotliny Chodelskiej, dowiedzieć się, jak wyglądało życie codzienne w wiekach średnich i pradziejach oraz zobaczyć, jak tak naprawdę wygląda praca archeologa.
 
- Naukowcy z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk na przykładzie prawdziwego wykopu archeologicznego pokażą, w jaki sposób odczytują przeszłość z układu nawarstwień, zaprezentują sposoby pracy oraz najnowsze techniki dokumentacji – czytamy w informacji prasowej. - W programie przewidziany jest również pokaz wystawy prezentującej najnowsze dokonania naukowe.


Ceny biletów wstępu na teren warsztatów:
- bilet szkolny - 5 zł.
- bilet normalny - 8 zł
- bilet rodzinny - 12 zł

 

Jak tu dojechać? Wyjeżdżamy z Kazimierza w stronę Opola Lubelskiego i w Karczmiskach, naprzeciwko szkoły skręcamy w prawo. Przejeżdżamy 2 km odcinek drogi, po czym skręcamy w lewo, w drogę, która prowadzi prosto do Chodlika. 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • turysta z wąwolnicy
  Dobrze, że nie napisał o Kazimierzu, bo tu tylko płatne parkingi i kible, bez rycerzy. Komary gratis.
 • szok
  Jak to turysta , myślał że mu jeszcze stówę dadzą za to że raczył przyjechać .
 • Edward Makowiec
  A Ty myślałeś, że za 8 zł zobaczysz prawdziwych rycerzy, zamek i żywego smoka? :)
 • qwerty
  cudów to tam nie ma także szkoda kasy na wjazd :) 4 wiaty i 40 popaprańców w sukmanach bujających sie przy ognisku........10 strażaków z OSP Chodlik(nawalonych) i multum komarów ☺ jeden sklep w którym nic nie ma i wszedzie płatne parkingi ;> zastanówcie sie zanim wyruszycie w "przeszłość" ; p

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę