W 70. rocznicę Rzezi Wołyńskiej

Skomentuj (12)

W roku 2013 obchodzimy 70. rocznicę masowych zbrodni popełnionych przez Ukraińską Powstańczą Armię na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. 6 października w kazimierskiej Farze odbędą się uroczystości mające na celu uczczenie pamięci pomordowanych.

W najbliższą niedzielę, 6 października w kazimierskiej Farze o godz. 10.30 odbędzie się uroczysta msza święta z okazji 70-tej rocznicy Rzezi Wołyńskiej. Podczas uroczystości nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Zaś o godz 12.00 w budynku Starej Plebanii będzie miała miejsce specjalnie przygotowana sesja, którą poprowadzą: dr Jacek Szczot oraz ks. dr Andrzej Pietrzak SVD z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

- Msza jest w pewnym sensie również zakończeniem I Motocyklowego Rajdu Wołyńskiego, którego byłem współorganizatorem – mówi współorganizator rajdu i miłośnik Kresów z gminy Kazimierz Dolny Henryk Kozak. – Rajd odbył się w lipcu bieżącego roku w związku z 70.rocznicą Rzezi Wołyńskiej.

I Rajd Wołyński, w którym uczestniczyło 26 motocyklistów z Lublina, Bydgoszczy, Puław i Warszawy miał miejsce w dniach 11 - 14 lipca. Uczestnicy imprezy zorganizowanej przez Fundację Pro Bono Futuro i Wołyńskie Stowarzyszenie Lekarzy Polskiego Pochodzenia, pod patronatem Konsulatu Generalnego RP w Łucku zwiedzili zabytkowe miejsca w obwodach wołyńskim, rówieńskim i tarnopolskim, jak również złożyli hołd ofiarom rzezi wołyńskiej.

Od tych strasznych wydarzeń dzieli nas już 70 lat. To właśnie w 2013 roku przypada 70. rocznica masowych zbrodni popełnionych przez Ukraińską Powstańczą Armię na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

Zbrodnia wołyńska z lat 1943 - 1945 pochłonęła ok. 100 tys. ofiar. Jak podają źródła, szczególne nasilenie zbrodni nastąpiło w lipcu 1943 roku. To właśnie wtedy zamordowano ok. 10 tysięcy Polaków w 150 miejscowościach.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (12)

 • szok
  Oszołomstwem nazywasz to, że dziwi wyrzucenie Mickiewicza z listy lektur?
 • pijany znad Grodarza
  @ Szok. Wpadłeś w OSZOŁOMSTWO. Dochodzi do obsurdu, kiedy WSZYSTKO kwestionujemy, kiedy WSZYSTKICH uważamy za głupcow, kiedy WSZYSTKIM przypisujemy nikczemność.
  Czyzby kolejny JEDYNY SPRAWIEDLIWY? Mnie osobiście " wystarczy" Antoni.
 • szok
  Bereza Kartuska czyli Bereza kar dla tuska i jego drużyny powinna byc przede wszystkim za wyrzucenie z listy lektur w polskich szkołach Pana Tadeusza .To jedyny kraj na świecie w którym jakas pani minister (Szumilas) za przyzwoleniem reszty oszołomow ma za nic dzieło w którym opisano istotę naszej przynależności .Spytajcie drodzy nauczyciele kazimierskiej szkoły czy Niemcy wyrzucą z listy lektur Goethego , Rosjanie Puszkina a może Anglicy Shakespeara ?Kolejny krok do tego żeby tania siła robocza i POsłuszny wyborca umiał liczyc do 50ciu i znał tylko elementarz.Nie POtrzeba nam widocznie ludzi wykształconych a ten durny Naród dalej śpi.
 • Gosia
  W tym dniu, schylmy głowy w zadumie i pamięci tych, którzy zostali zamordowani.
 • pijany Znad Grodarza
  @ Moniko. Historia UCZY, że im dalej od PRAWDY, to więcej OSZOłOMSTWA.
  Dzisiaj czytam Afery i Skandale Drugiej Rzeczpolitej,. Jest taki rozdzial: Zamach na Pierackiego i Bereza Kartuska.
 • Monika
  Nie mówię, że wsyztcy są ignorantami, ale wiekszość nie ma pojęcia o wielu wydarzeniach, które zamieciono pod dywan.
 • pijany znad Grodarza
  @ Monika. Wierz mi. O Wołyniu czytałem bardzo dużo. Lata 1921 - 1947 są PRZERAŻAJACE.
 • Monika
  Prawda bywa niewygodna, skrzętnie ukrywana, ale sa i tacy którzy chcą pamiętać i odkopują to co przykre i mało popularne. http://menstream.pl/wiadomosci-reportaze-i-wywiady/wyznania-poszukiwacza-ofiar-rzezi-wolynskiej-tego-co-znalazl-nie-chciala-pokazac-zadna-telewizja,0,1355028.html


 • pijany znad Grodarza
  @Miejscowy. Powiedz to Hosnerowi.
 • miejscowy
  @Pijany...-opamiętaj się,albo ochrzcij.
 • pijany znad Grodarza
  "W dzisiejszej Polsce gdzie historia jest profanowana i zakłamywana takie uroczystości to synonim niebywałej odwag"
  Zakłamujmy dalej. Przywłaszczajmy wydarzenia, nazwy, dla swoich nikczemnych celow/ vide PiS/
 • Janusz Kowalski
  To ważna wiadomość.W dzisiejszej Polsce gdzie historia jest profanowana i zakłamywana takie uroczystości to synonim niebywałej odwagi.Dla organizatorów wielki pokłon. Brakuje jedynie mi słowa ludobójstwo.W latach czterdziestych rzezie na Ukrainie były ludobójstwem.

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2023 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę