W Święto Jesieni

Skomentuj (5)

zobacz więcej (36)

Piękna pogoda, wspaniałe zapachy unoszące się nad Wisłą oraz różnorakie cudeńka na kolorowych stoiskach. Tak wyglądało tegoroczne, szesnaste już Święto Jesieni organizowane przez Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym.

Nie można było sobie wymarzyć piękniejszej pogody na Święto Jesieni. Nic więc dziwnego, że na tę wspaniałą imprezę przybyło mnóstwo zwiedzających. Wydarzenie to z roku na rok przyciąga coraz więcej ludzi, zarówno turystów, jak i wystawców.

- Szesnasta edycja Święta Jesieni przejdzie do historii jako impreza niezwykle udana – piszą organizatorzy. – Piękna pogoda i wyjątkowo atrakcyjna oferta wystawców oraz Muzeum Nadwiślańskiego sprawiły, że odwiedziło ją kilka tysięcy osób. Odwiedzającym umilały czas dwie kapele ludowe: "Łopieńczacy" i "Młodzież po czterdziestce".

Czego można było tam zasmakować? Co tam można było nabyć? W zasadzie wszystko! Tradycyjnie do spróbowania był wielki chleb na zakwasie podawany ze smalcem i ogórkiem kiszonym, w kociołkach grzała się gęsta grochówka, tuż obok grillowanie oscypki podawane z żurawiną, a także wędzone wędliny. Były też sałatki, pasztety, racuchy i oczywiście różnorodne ciasta. Nie sposób jednak wymienić wszystkiego.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się także nalewki, miody oraz przetwory owocowe i warzywne. Każdy smakosz bez problemu znalazł coś dla siebie.

- Uwielbiam tą imprezę – mówi pani Urszula, która przyjechała do Kazimierza Dolnego z Warszawy. – Co roku przyjeżdżamy na to Święto Jesieni całą rodziną, a nawet ze znajomymi. Można tu kupić pyszne jedzenie, wspaniałe pamiątki i ozdoby do domu oraz ciekawe prezenty. Nigdy nie wyjeżdżamy z gołymi rękami, wprost przeciwnie. Czasem trudno nam wszystko zmieścić w samochodzie.

Oprócz tych wszystkich pyszności, na stoiskach gościły także drewniane rzeźby, biżuteria, ceramika, ręcznie robione zabawki dla dzieci czy wiklinowe kosze. Nie mogło zabraknąć również przepięknych bukietów z suszonych kwiatów, ręcznie malowanych bombek choinkowych czy koronkowych serwet i obrusów, które stają się coraz bardziej modne.

Nie można nie wspomnieć o tym, że każde stoisko było wspaniale udekorowane. Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego – współorganizator imprezy – przeprowadził konkursy dla młodzieży i dorosłych, w których nagrodami były produkty i wyroby podarowane przez wystawców. Wybrano także najsmaczniejsze potrawy w kategoriach: dania jarskie, mięsne, przetwory owocowo-warzywne i desery. Specjalne komisja wskazała również najpiękniejsze stoisko.

Wyniki konkursów organizowanych podczas Święta Jesieni 2014:

Konkurs na najpiękniejsze stoisko:

Miejsce 1 - Szkoła Podstawowa w Rzeczycy

Miejsce 2 - Stowarzyszenie Wojciechowskie Arianki

Miejsce 3 - Gminny Ośrodek Kultury w Sawinie

Wyróżnienie - Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Olchowieckiej


Konkurs kulinarny: potrawy jarskie

Miejsce 1 - Anna Sidor - Chleb żytni na serwatce z czarnuszką

Miejsce 2 - Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Olchowieckiej - Pasztet z cukinii

Miejsce 3 - Stowarzyszenie Kobiet Powiatu Łęczyńskiego - Kotleciki owsiane

Wyróżnienie - Koło Gospodyń wiejskich z Dubienki - Pasztet z cukinii

Konkurs kulinarny: potrawy mięsne

Miejsce 1 - Zakład Mięsny Wasąg - Kiełbasa swojska

Miejsce 2 - Anna Kowalska - Schab we mgle wędzony

Miejsce 3 - Stowarzyszenie "Róża" z Końskowoli - Jaśkówka różana

Wyróżnienie - Szkoła Podstawowa w Rzeczycy - Pierogi z soczewicą i wołowiną

Konkurs kulinarny: przetwory owocowo – warzywne

Miejsce 1 - Gminny Ośrodek Kultury w Sawinie - Nalewka z bzu czarnego

Miejsce 2 - Józef Matraszek - Jabłecznik

Miejsce 3 - Teresa Pietrzyk - Nalewka na tarkach

Wyróżnienie - Krystyna Sadowska - Poniatowskie rydze

Konkurs kulinarny: wyroby cukiernicze

Miejsce 1 - Mariola Suska – Sernik z dynią

Miejsce 2 - Maria Siej – Szarlotka żytnia razowa

Miejsce 3 - Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Olchowieckiej – Ciasto malinowe

Wyróżnienie - Barbara Miś - Róże

 

Fot. Ines

 

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

 • pijany znad Grodarza
  @ Samuraj. W Bochotnicy?.
  Trza było spróbować zaparkować na wodach Wisły. Na rzece Hudson nie takie PARKOWAŁY.
  Nie bądz smieszny.
 • wiktor
  Samuraj słabo szukałeś bo na parkingu pod Zamkiem cały dzień były wolne miejsca
 • wystawca
  "Znafcom" dziękuję za komentarze, portalowi za piękny reportaż a wszystkim odwiedzającym za wizytę na naszych straganach.
  Dobrze, że pieniądze nie są w życiu najważniejsze, kto by do nas przyjechał. Koszt paliwa, noclegu ...
 • region
  Korzyści są jedynie natury promocyjnej i rozrywkowej. Finansowych nikt z tego nie ma, może poza niektórymi wystawcami.
 • Samuraj
  Ładnie sfotografowane, pięknie podane w detalach nie widać całości. Szkoda tylko, że już koło pierwszej nijak nie mogłem znaleźć miejsca do parkowania. W końcu zaparkowałem w Bochotnicy i pieszo stamtąd dotarłem na tę imprezę. Czy miasto ma jakiekolwiek korzyści z tak licznych imprez? Czy te kilka tysięcy ludzi zadeptujących trawniki i otoczenie w jakiś sposób powiększają stan kasy miejskiej?

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Przyrodniczy


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę