W rocznicę styczniowego powstania

Skomentuj (4)

zobacz więcej (17)

Równo 154 lata temu spod puławskiej Świątyni Sybilli wyruszył do Kazimierza oddział puławiaków w dużej części złożony ze studentów.  Dziś kazimierzacy uczcili kolejną rocznicę wybuchu powstania styczniowego.

W rocznicę wybuchu powstania styczniowego również w Kazimierzu Dolnym uczczono pamięć poległych. Uroczysta msza św. w Kościele Farnym, złożenie kwiatów przy tablicy poświęconej księdzu Mateuszowi Serwińskiemu oraz przy tablicy powstańców styczniowych na starym cmentarzu – w taki sposób kazimierzacy okazali pamięć bohaterom.

- Wspominamy powstańców styczniowych nie po to, żeby się ckliwie rozrzewniać i żeby wspominać tylko dawne dni przeszłości, ale po to, żeby zadać sobie pytanie: „Jak to dzisiaj jest z moją miłością do ojczyzny?” – mówił ksiądz podczas mszy św. – Jak to jest z gotowością do złożenia ofiary? Ile w moim życiu jest egoizmu, egocentryzmu i zapatrzenia na siebie, a ile pragnienia dobra wspólnego?

Na trudne pytania nie ma łatwych odpowiedzi. I każdy z nas musi sam sobie na nie odpowiedzieć. Dziś jest to jedynie refleksja, chwila zastanowienia. 154 lata temu Polacy byli w dużo gorszej sytuacji. Decydując się na udział w powstaniu, na pewno zdawali sobie sprawę z tego, jak może się ono zakończyć.

W Kazimierzu po mszy świętej poświęconej wszystkim bohaterom, którzy oddali swoje życie za ojczyznę, orszak przeszedł pod tablicę poświęconą księdzu Mateuszowi Serwińskiemu, a chwilę później na stary cmentarz pod tablicę powstańców styczniowych. Po krótkiej modlitwie i złożeniu kwiatów odbyła się przysięga młodych strzelców Nadwiślańskiego Legionu Strzeleckiego, którzy do Kazimierza przychodzą co roku pieszo z Puław, upamiętniając w ten sposób przyłączenie się do powstania studentów z Instytutu Politechnicznego i Leśnego w Puławach.

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2021! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Zaskocz ją na Walentynki 2021. Wyjedź razem z nim w nieznane. Zobacz oferty walentynkowe na romantyczny weekend dla dwojga.
Pokaż stopkę