Kazimierz pod palmami

Skomentuj (7)

zobacz więcej (32)

Kazimierska procesja z palmami tradycyjnie w Niedzielę Palmową 13 kwietnia wyruszyła z Fary wokół Rynku, rozpoczynając tym samym uroczystości poprzedzającego Wielkanoc Wielkiego Tygodnia.

„…Wielki tłum, który przybył na święto [Paschy], usłyszawszy, że Jezus przybywa do Jerozolimy, wziął gałązki palmowe i wybiegł Mu naprzeciw. Wołali: Hosanna! Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie! – czytamy w Ewangelii według św. Jana. Podobnie dzieje się i dzisiaj w Kazimierzu – tysiące kilometrów od Jerozolimy i tysiące lat od tamtych wydarzeń. Z tą różnicą, że wielkim liściom palmowym nad Wisłą towarzyszą rodzime zestawy gałązek i ziół przystrojone suszonymi bądź bibułkowymi kwiatami. Kazimierska procesja z palmami po raz kolejny wyruszyła z Fary wokół Rynku, by znów zniknąć we wnętrzach kościoła.
Uroczystości Niedzieli Palmowej rozpoczynają poprzedzający Wielkanoc tzw. Wielki Tydzień.

Wielki Wtorek 15 kwietnia

godz. 6.00 – Laudesy
godz. 19.00 – Wykład dr Romany Rupiewicz: „Mistyczne treści obrazów pasyjnych. Między historią teologią a sztuką"

Wielka Środa 16 kwietnia

godz. 6.00 – Laudesy
godz. 21.00 – Ciemna Jutrznia
"Noc konfesjonałów" do godz. 23.00

Triduum Paschalne:

Wielki Czwartek 17 kwietnia

godz. 17.00 – Msza Wieczerzy Pańskiej z rytem obmycia nóg, przeniesienie Pana Jezusa do ołtarza adoracji (ciemnicy); adoracja
godz.  21.00 – Ciemna Jutrznia

Wielki Piątek 18 kwietnia (dzień postu ścisłego)

od godz. 9.00 – adoracja Najświętszego Sakramentu w ołtarzu adoracji (ciemnicy).
godz. 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego rozpoczynająca nowennę przed Uroczystością Niedzieli Miłosierdzia Bożego.
godz. 17.00 – Liturgia ku czci Męki Pańskiej:
opis Męki Pańskiej,
adoracja Krzyża,
przeniesienie Pana Jezusa do Grobu Pańskiego
adoracja.
po liturgii Droga Krzyżowa ulicami miasta – prośba o przyniesienie ze sobą świec.
godz. 24.00 – Ciemna Jutrznia, która zakończy nocną adorację przy Grobie Pańskim.

Wielka Sobota 19 kwietnia

od godz. 9.00 do 20.00 – adoracja przy Grobie Pańskim w kościele Św. Anny.
od godz. 9.00 do 16.00 – poświęcenie pokarmów w Kościele Farnym co pół godziny.
Tradycyjnie poświęcenie pokarmów w terenie wyznaczonymi trasami.
godz. 17.00 – uroczyste Nieszpory kończące Triduum Paschalne.
godz. 22.00 – Liturgia Wigilii Paschalnej:
błogosławieństwo ognia i paschału,
Orędzie Paschalne,
Liturgia Czytań,
udzielenie i odnowienie sakramentu chrztu św.
Prośba o przyniesienie ze sobą świec.
Porządek mszy św. w Farze – godz. 6.00, 10.30, 12.00, 18.00.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego 20 kwietnia

Porządek mszy św. w Farze – godz. 6.00, 10.30, 12.00, 18.00.
Porządek mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Kazimierskiej – godz. 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 19.00

Poniedziałek Wielkanocny 21 kwietnia

Porządek mszy św. w Farze – godz. 6.00, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00.
Porządek mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Kazimierskiej – godz. 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 19.00

 

Fot. Mateusz Stachyra

 

Skomentuj


Dodane komentarze (7)

 • Arecales
  Na zdjęciu nr 1 za murkiem stoi...
 • hehehe
  to ciekawe. prosze mi pokazac choc jednego palmowego uczestnika, ktory przyjechal, zanocowal, posiedzial w kawiarni wsrod miliona turystow rocznie....
 • Ulka
  @Bez Entuzjazmu: w takim razie z innej beczki: pielęgnowanie tradycji generuje miejsca pracy także w Kazimierzu - warto tu przyjechać, by w takim pięknym skądinąd zwyczaju uczestniczyć. A jeżeli przyjechać, to i zajść do sklepu, do kawiarni, lodziarni, zostać na nocleg. Czyli - dać zarobić miejscowym. Czysta ekonomia :-)
 • bez entuzjazmu
  Uzalaj sie acan nad sprawami bliskih, mnie nie potrzebne psudo uczucia. Jako obywatel panstwa swickiego mam prawo miec swoj poglad, szczegolnie dotyczacy spraw codziennych. Tak dodam. gusla kosztowaly budzet od 89 do konca 2013 roku ekwiwalent 3 076 000 dwupokojowych mieszkan komunalnych (na darmowej panstwowej ziemi). Znam conajmniej kilka osob porzadnych z Kazimierza dolnego pracujacych, a mimo to bez jakichkolwiek szans na godne zycie w swoim mieszkaniu. To nie ich wina, iz takie realia i nie ich wina, iz prace ktore wykonuja sa slabo platne. Ktos to musi robic w kazdym spoleczenstwie i spoleczenstwa cywilizowane tak konstruuja gospodarowanie zasobami by wszyscy uczestnicy wielkiego organizmu spolecznego mogli zyc godnie i korzystac ze zdobyczy cywilizacyjnych. Temuz nie akceptuje pielegniacji gusel i ladowanie w nie srodkow publicznych (nie ma srodokow publicznych to wszysko sa pieniadze podatnikow) jak rowniez energii spolecznej w nic nie znaczace i nie wnoszace obrzadki. To manipulanci, ktorzy doskonale zyja z owego procederu mieszaja ludziom w glowach zaczynajac od wszesnego dziecinstwa by wymusic posluszenstwo i pokore. Przed czym i dlaczego? Ano dlatego by pasozytom spolecznycm sie zylo, a ludzie tkwili w biedzie - dzieki temu szukaja u manipulanto pociechy isa ich klientela. Mam prawo i moralny obowazek jako solidaryzujacemu sie z tymi, ktorzy mimo wysilku skazani sa na zyciowa wegetacje albo na emigracje mowic- dajmy spokoj z guslami, marnowaniem energi i zsobow. Mamy XXI wiek, ile jeszcze bedziemy trwac w cywilizacji wrogiej rozumowi i niesprawdiedliwosci spoleczenej? Zal mi 26% rodakow zyjacych na progu biedy, zal mi pol miliona dzieci niedozywionch - to tak trudno pojac?
 • wiktor
  Do @Bez Entuzjazmu Żal mi ciebie
 • bez entuzjazmu
  a na czym polega jej piekno? jakos przeslanie marne - ktos kiedys kogos ponoc wital to i my nasladujemy, pytanie w jakim celu kultywujemy tradycje ludu nam dalekiego, a odzegnujemy sie od tradycji np. indian ameryki polnocnej, a??
 • pijany znad Grodarza
  Piękna tradycja.

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę